Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ

Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Kultúra és közösség » Egyéb kérdések

A kérdés

Mit jelent az hogy Láttam én már karón varjút?

jan. 23. 11:57  Privát üzenet  

A válaszok
mirőlszól nevű felhasználó válasza:

Láttam én már karón varjút. (szólás)

Állítólag a varjú nem száll karóra, értsd: sokat látott.

[link]

Én úgy szoktam ezt értelmezni, hogy mikor azt mondják valami nem fordulhat elő, akkor mondják rá, hogy na azért nem árt az óvatosság, bármi megtörténhet, vagyis "én már bármit el tudok képzelni". Kicsit rossz értelemben használják.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 71%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/4Időpont jan. 23. 13:06 Privát üzenet

Aki nem ért hozzá, minek ír?

Régen volt szokás, hogy fogtak egy varjút, és kikötötték egy karóra, a mező közepén.

Amíg élt, oda nem szállt egy madár sem, a termésre.

A válasz 30%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 69%-ban hasznos válaszokat ad.
# 2/4Időpont jan. 23. 14:21 Privát üzenet
mirőlszól nevű felhasználó válasza:

Bocsássá meg hogy egy mondást más értelemben mertem használni mint ahogyan te ismerted, és a wikipédia is elnézést kér tőled, hogy nem ért hozzá.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 71%-ban hasznos válaszokat ad.
# 3/4Időpont jan. 23. 15:07 Privát üzenet

a nyest pont hu ezt írja: ...a láttam én már karón varjút mondat olyasmit [jelent], hogy ’sok mindent tapasztaltam én már’.

tudjátok pont hu:

Karón varjú A láttam én már karón varjút mondás azt jelenti: már láttam ilyet, nem lep meg, nem ijedek meg tőle.

T.i.: a varjú magától soha nem száll rá a karóra, de madárijesztőként teszik oda.

E szemlélet megértéséhez tudnunk kell, hogy régebben sok helyütt úgy védekeztek a házi szárnyast, baromfit pusztító ragadozó madarak és a vetésben károkat okozó varjak ellen, hogy ijesztésül karó vagy pózna tetejére egy-egy lelőtt kártevőt, különösen varjút vagy más madarat, például tarvarjút kötöttek fel. Eleinte volt is foganatja az ilyen ijesztésnek, de később az aprómarhát pusztító ragadozó madarak vagy a vetésre rákapott varjak megszokták a kezdetleges madárijesztőt, nem törődtek vele, továbbra is úgy szerezték élelmüket, ahogy azelőtt. Népünk képalkotó fantáziáját éppen ez a mozzanat ragadta meg, vagyis az tűnt fel jellemzőnek, hogy a madárijesztőnek szánt, karóra kiakasztott (tar)varjútól miután megtapasztalták, hogy nem tud nekik ártani már nem félnek a madarak. A láttam én már karón (tar)varjút tehát eredetileg csak azt jelenthette, hogy 'éppen úgy nem félek a fenyegetésedtől, mint ahogy a kártevő madarak sem félnek a karóra kitett (tar)varjútól', azaz 'nem félek holmi madárijesztőtől'.

És Ó. Nagy Gábor: Magyar szólások és közmondások c. könyvében a következő vagyon:

_Láttam én már karón varjút_ (táj: a varjú elrepült, a karó ottmaradt) [rég: Láttam (én már) karó hegyén v. végén tar varjat v. tar varjút] =

a) nem hiszek az ilyen nagyhangú fogadkozásnak, ígérgetésnek; nem hagyom magam becsapni;

b) nem ijedek meg a fenyegetésétől;

c) tapasztaltam én már eleget, láttam én már ilyen csodát;

d) ne hencegjen, ne dicsekedjék nekem, tudom én, mit ér ő valójában.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 86%-ban hasznos válaszokat ad.
# 4/4Időpont jan. 23. 17:11 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
Egy kerdesem lenne, nem reg tunt fel hogy hatul a forgonal kopaszodom (meg nem nagyon ) Es nem is nagyon van kedvem erre gondolni . :/ Szerintetek orvosolhato ez a problema?...
Nagyon fehér a bőröm ( majdnem mint egy hullának) regen jartam szoliba de mivel azonnal nem lattam hatást abbahagytam. Ha kitartóan csinalnam akkor megfogja engem is?
Láttam már egy csomoszor Bp-n az arab fodrászoknál is meg igy Barberes videokba is ezt a "Studio X5 Mask"-ot. Lattam mar feketebe meg aranyba. Nem tud ja valaki, hogy itthol hol...
Erdeklodnék lattam egy videót hogy hogyan készítenek el egy göndör hajat. Hajvasalo illetve alufolia kell hozzá. Az lenne a kérdesem hogy nem károsodik meg a hajvasalo az alufoliatol?
Szőkítés és hajszárítás után 1-2oraval ugy lattam h picit megjobban vilagosult a hajam, ez lehetseges?
-Jankónak mondják, hogy János is értsen belőle! -Ha jöttök, lesztek, ha hoztok, esztek. -Van itt minden, mint szegény helyen. -Láttam én már karón varjút. -Azt se tudja, fiú-e...

Kérdések a Kultúra és közösség rovatbólKérdések az Egyéb kérdések rovatból

Minden jog fenntartva © 2019, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!