Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A Magyarországon élők hogyan...

A Magyarországon élők hogyan élték meg a Csernobili robbanás hírét? Nektek mit meséltek, féltek vagy nem törődtek vele mert nem is tudtak a veszélyről? Hogyan tudták meg? A zöldség alapos megmosásán kívül voltak komolyabb figyelmeztetések?

Figyelt kérdés
Ismerősöm apukája mesélte, hogy az újságban nem írtak a veszélyről majd 1986. május elsején szólt neki a katona barátja, hogy ne vigye ki a teheneket legelni. Vannak hasonló történeteitek?

2019. máj. 26. 09:38
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
98%

[link]


Emlékeim szerint nem tulajdonítottak nagy jelentőséget ennek. A lakosság sem volt tájékoztatva a valós veszélyekről, így éltük ugyanúgy az életünket, ahogy addig is.

2019. máj. 26. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
98%
Mikor megtudtuk(elég sokára ért ide a híre), páran elrohantak jód tablettáért. A szélirányban bíztunk, mást nem tehet az ember.
2019. máj. 26. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
92%

Nekem anyum mesélte, hogy akkor érettségizett, és akkor elkezdett csomókban hullani a haja, elvesztette a fényét. Azóta se jött helyre neki.


Más baja szerencsére nincs a családunknak.

2019. máj. 26. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 lilla64 ***** válasza:
92%

Csak annyit tudatott a média,hogy Szovjetúnióba felrobbant egy atomerőmű.A veszélyről semmi.

Egy erdélyi ismerősöm mesélte,hogy náluk elhúllott a baromfi és a házinyúl egyetlen éjszaka alatt.

2019. máj. 26. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
57%
Én lebénultam egy rövid időre, majd kórház, stb., és rendbe jöttem. Jódtabletta, kijárási tilalom, ablakzárás.
2019. máj. 26. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
92%

Politikai és hozzáértésbeli okai voltak az elhallgatásnak. A szovjet politikai vezetés egy darabig el se hitte a tudósok állítását. Csak mikor (ott) sok olyan eset volt, amit a tudósok rövid távon megjósoltak, kezdtek el hinni benne. Rendkívüli dolog ám, ha egy politikai rendszer mindenhatónak képzeli magát és erről van némi tapasztalata is. Sok ellentapasztalat kell, mire az új hit kialakul.

Ami bizonyos, a kellemetlenséget azonnal tapasztalták és erről nem illett beszélni (fegyelem). Így itthon is akkor lett hír belőle, mikor történt néhány addig hihetetlen eset. A hír lényege az volt, hogy a szabadban legyünk óvatosak, de valójában véletlen balest történt és nem nagy ügy (ezt komolyan gondolták, nem politikai meggyőződés miatt).


Egyébként a fő problémát a robbanás okozta, túl sok radioaktív anyagot tartalmazó törmelék szóródott szét. Ez porlódott, vitte a szél, és kiszámíthatatlan, hol milyen koncentrációban teszi le. Egyes növények pedig jobban, mások kevésbé szívják fel, emiatt volt probléma a zöldségekkel.

Ha pedig sok a bizonytalanság, minden politika szereti elbagatellizálni, ez a politika (és nem a szocializmus) természete. Gondoljunk a japán esetre, a politika azt is tussolta volna. Csak ott a médiának nagyobb volt a rálátása (meg azóta többet tudunk az atomenergiáról).


A félelem szubjektív. Sokan féltek mert nem tudtak mit kezdeni vele. Mások ugyanezért kiröhögték. Mezőgazdasági emberek jobban féltek, mert csak ez a gond hallatszott. Tudomásom szerint egyetlen olyan haláleset volt Magyarországon, amelyre rá lehetett bizonyítani ezt az okot. Kisebb nagyobb mértékben történtek nem halálos sugárfertőzések. Sokszor gondatlanság miatt. Magyarországon a tanulsága sokkal nagyobb volt, mint a veszélye. Ukrajnában még ma is valós katasztrófa. És még soká az lesz. Itt a felezési időt évszázadokban évezredekben mérik.

2019. máj. 26. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Én tisztán emlékszem, pedig 6 éves voltam:


Anyukám lejött a játszótérre - panellakásban laktunk -, hogy ne dobáljuk egymás hajába a homokot, mert valami felrobbant Csernobilban, és emiatt veszélyes. Az egészből semmit nem értettem, azt sem tudtam, hogy a Csernobil vajon mi lehet, de sajnáltam, hogy haza kellett menni.

2019. máj. 26. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Félinformációk jöttek, hablatyolások, majd a svédek közölték a tényeket a rediokatív sigárzásról, amit már nem tudtak az oroszok eltussolni. Ugyan csak kiskamasz voltam, de elég jól emlékszem rá. A zöldségeket mosni kellett, salátát évekig nem ehettünk, még mosva sem a menzán. Féltünk. Mindenki félt.
2019. máj. 26. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Tragédia, ami történt.

Köszönöm szépen a válaszokat. Mindenkinek ment a zöld jel.

2019. máj. 27. 06:54
 10/15 anonim ***** válasza:
94%

Az itthoni hatásokról annyit, hogy a magyar lakosságnak Csernobil átlagban 1 mSv többletdózis jelent a teljes élete során. Ez úgy 4-5 hónapnyi természetes háttérsugárzásnak felel meg. SEMMILYEN akkut hatása nincs. Zéró.


Persze az 1 mSv az átlag. Ha valaki két pofára tömte magába a mosatlan spenótot, az kaphatott jóval többet, már csak azért is mert a belső sugárterhelés jóval veszélyesebb mint a külső. Ezzel kapcsolatban viszont igenis volt tájékoztatás. Mindenhol százszor elmondták, hogy a zöldséget nagyon alaposan meg kell mosni fogyasztás előtt. De ha mondjuk valaki 10-szeresét kapta az átlagnak annak sincs semmilyen akkut hatása, noha az már magasabb mint a civil lakosságra alkalmazott dóziskorlát. A sugárveszélyes munkakörben dolgozókra 20 mSv a dóziskorlát ÉVENTE. Ez az a szint, amiről nagy bizonyossággal tudjuk, hogy nincs káros hatása sem rövid, sem hosszú távon.


Abszolút jellemző, hogy ha valakikek pont akkor lett bármi baja, azt Csernobilra fogta. Tulajdonképpen érthető is. Ezek a sajnálatos esetek azonban pusztán véletlen egybeesések.


#3 Gondolj bele, ha mindenki ugyanannyi sugárzást kap, akkor miért csak anyukádnak hullik ki a haja? A többieknek miért nem? Ha Csernobiltól hullott volna ki, akkor kihullott volna mindenkinek.


Ugyanez a helyzet a nyúllal, a bénulással és a számtalan rákos esettel aki mind meg van győződve arról, hogy Csernobil miatt lett rákos. Szerencsétlen egybeesés, semmi több.


Csak viszonyításképpen: Akik a Csernobil filmben összeégve fekszenek a kórházban, azok 10 Sv körüli dózist kaptak. 10 000 mSv, ha úgy jobban tetszik.

2019. máj. 27. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!