Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Írnátok olyan színeket,...

Írnátok olyan színeket, amelyek különböző kúltúrákban jelentést hordoznak?

Figyelt kérdés
Például a fehér szín európában a tisztaságot és az ártatlanságot, a piros meg a lobbanékonyságot jelenti. Ilyen jelentések érdekelnének engem minden színnel kapcsolatban.
2019. aug. 5. 09:32
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
A rózsa szín a homóknak a szine.
2019. aug. 5. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
66%
fehér szín: Japánoknál a gyász színe is.
2019. aug. 5. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
91%

KÉK

Az egész világon ezt tartják a legbiztonságosabb színnek, mert rengeteg pozitív tulajdonságot kapcsolnak hozzá.

Észak-Amerikában és Európában a kék bizalmat, nemességet, biztonságot jelent, valamint békét. Ennek ellenére jelenthet depressziót és magányt. (angolul létezik a "feeling blue" kifejezés, ami szomorúságot jelent).

Néhány országban a kék színnek gyógyító és gonoszt elűző tulajdonságokat hisznek, ezért sok kék szemű amulettek elég gyakoriak Törökországban, Görögországban, Iránban, Afganisztánban és Albániában. A keleti kultúrákban a kék halhatatlanságot jelent, míg Ukrajnában jó egészséget. A hinduizmusban gyakran összekötik a színt Krishnával, aki a szeretetet és az örömöt jelképzeli.


ZÖLD

A nyugati kultúrákban szerencsét, természetet, frissességet, tavaszt és éberséget jelent, de gyakran tapasztalatságot és irigységet ("zöld szemű szörnyeteg") is. A zöld Íroszág nemzeti színe, az ország beceneve pedig "Smaragd Sziget" a hosszasan elnyúló zöld tájai miatt.

Indonéziában tiltott szín, míg Mexikóban nemzeti szín, ami a függetlenségüket szimbolizálja. Közép-Keleten szerencsét és gazdagságot jelent és az Iszlám színe. A keleti kultúrákban fiatalságot és az új életet jelképzei, de jelenthet hűtlenséget is. Kínában a férfiak nem hordhatnak zöld kalapot, mert azt jelentené, hogy a feleségül házasságtörést követett el.


PIROS

A piros izgalmat, energiát, akaratot, és dühöt jelent a nyugati kultúrákban. Sokszor összeköttetésbe hozzák a kommunizmussal és a forrdalommal olyan országokban, mint Oroszország.Az ázsiai kultúrákban a piros egy nagyon fontos szín - jó szerencsét, örömöt, ünneplés és hosszú életet jelent. Amiért ilyen sikeres szín a mennyasszonyok gyakran viselnek valami pirosat az esküvőjükön.

Indiában a piros a tisztaság, az érzékiesség és a spiritualitás jelképe. Néhány afrikai országban a halállal azonosítják, Nigériában pedig az erőszakkal. Egyiptomban szerencsehozó színnek hitték, Iránban pedig bátorsághozónak.


CITROMSÁRGA

A nyugati kultúrákban a színt a boldogsággal, ünnepléssel, optimizmussal, melegséggel (akárcsak a napsugarak) és reménnyel kapcsolják össze. Ezek ellenére jelent veszélyt és gyávaságot. Németországban a sárga irigységet, Egyiptomban pedig jó szerencsét jelent.


NARANCSSÁRGA

Őszt, aratást, melegséget és láthatóságot jelent a nyugati kultúrákban. A hinduizmusban a saffron (ami a narancs egy lágyabb árnyalata) kedvezőnek és szentnek minősül. Hollandiában a nemesi család jelképe, Kolombiában pedig szexualitást és termékenységet. A keleti kultúrákban szeretetet, boldogságot, emberséget és jó egészséget jelent. A buddhsita szerzetesek talárja is narancssárga


LILA

Általában a nemességgel, gazdagsággal és előkelőséggel azonosítják. Japánban csak a legmagasabb rangú buddhisták viselhettek lila talárt. A lila továbbá a kegyesség és a remény színe, a kereszténységben pedig a bűnbánaté és vezeklésé. Brazíliában és Thaiföldön viszont a gyász színe. Valamint a becsület színe, a Purple Heart (Lila Szív) az egyik legrégebbi katonai megtiszteltetés az USA-ban.


FEHÉR

A nyugati kultúrákban a tisztaságot, eleganciát, békét és tisztaságot jelképez, ezért is hord a legtöbb mennyasszony fehér ruhát az esküvőjén. De Kínában, Koreában és más ázsiai országokban halált, gyászt és rossz szerencsét jelent és a hagyomány szerint temetéseken hordják. Peruban a színt az angyalokkal, a jó egészséggel és az idővel kötik össze.


FEKETE

Sok kultúrában a formalitást jelent, de ezzel együtt halált, gonoszságot, gyászt, mágiát, betegséget, rossz szerencsét és misztikumot is. Közép-Keleten a fekete egyszerre jelent újjjászületést és gyászt. Afrikában a kor, az érettség és a férfiasság színe.


FORRÁS (itt bővebben olvashatsz a témáról):

[link]

2019. aug. 5. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Rózsaszín India egy városában, Jairpurban is fontos, sok ház ilyen színű.
2019. aug. 5. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A fehér Japánban a halált jelképezi. Ha valakit fehér arccal ábrázolnak egy műben, azt jelenti, hogy már szellem. Ezért nem volt sikeres Japánban a McDonalds'-ot Ronald MCDonald bohóccal reklámozni. A fehér japánul shiro egyébkén, és a shi maga halált is jelent, valamint a négyes számot, ezért Japánban a négyes szerencsétlen szám, és sok japán épületben nincs is negyedik emelet.


Ugyanakkor a fekete macska Japánban elűzi a gonosz szellemeket.


A vörös szín Kínában a házasság színe. A menyasszonyok ruhája piros, csakúgy, mint Indiában. Bőséget, szaporaságot remélnek tőle.


A sárga szín Kínában a császár színe volt. A császár köntöse, palotájának teteje, de még a császári család krizantém virágja is sárga. A sárga az arany és a Nap színe, ezért császári szín volt.


A fehér Afganisztánban szent szín, ezért annak a nőnek bokából levágják a lábát, aki fehér cipőt mer viselni (hülye tálibok).


A zöld az ókori Egyiptomban egyszerre volt az élet és a halál színe. Mivel zöld a fű és a frissen sarjadó gabona, ezért az élet színe volt, de Oziriszt,a halál istenét is zöld bőrrel ábrázolták.


A kék a keresztény világban az Istennel való kapcsolatot jelképezi. Volt a reneszánsz idején a kéknek egy olyan árnyalata, hogy ultramarin. Ennek előállítása olyan drága volt, hogy egyedül a Szűzanya köpenyét volt szabad ezzel a színnel festeni.


Az aztékoknál a királyi szín a zöldeskék volt. Mikor megjelent Juan Diegónak, az indiánnak a szűzanya azon a helyen, amelyet most Gudalupeként ismerünk, kékeszöld köpenybe volt burkolózva, és Juan Diego ebből tudta, hogy Mária királynő. A Szűzanya alázatosan tartotta a fejét, amiből látszott, hogy ő maga nem isten, de legyőzi a pogány isteneket és istennőket. A képe megjelent Juan Diego tilmáján, azaz hordozóköpenyén, és a tudósok most se tudják, hogy milyen eredetű festékről van szó: se nem növényi, se nem állati, se nem ásványi eredetű (legalábbis a Fatima csodája c. könyv így írja)


Az ókori görögöknél a lila a józanságot jelképezte. Mivel a piros és a kék színből lehet kikeverni, ezért jelképezi az értelem uralmát az érzelmek fölött. Ha valaki ametiszt (lila féldrágakő) belsejű pohárból iszik, az nem részegedik le.

2019. aug. 6. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!