Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Prózamondó versenyre gimnazist...

Prózamondó versenyre gimnazistának?

Figyelt kérdés
Másodikos gimnazista lány vagyok. A szóbanforgó verseny csak pár hónap múlva lesz esedékes, addig szertenék találni egy olyan prózát, ami nem túl hosszú, jól elmondható és nem hallotta már 100x a zsűri. Örülnék, ha XX. századi magyar írótól lenne, de lehet kortárs is. A fő, hogy legyen valami mondanivalója. Mondjuk Csáth Gézának és Mikszáthnak van pár érdekes novellája, de lány szájába annyira nem illenének...Minden ötletet szívesen fogadok.

2019. okt. 6. 12:11
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Nógrády Gábor: Denevér



Tehetek én róla, hogy nem fehér galambnak születtem?


Mi az, hogy csúnya vagyok, mint az ördög?


Azért, mert tele van az arcom redőkkel, meg lebenyekkel és szemölcsökkel, sörtékkel, ráncokkal, barázdákkal, meg árkokkal?

Szemtelenség! Ilyen vagyok és kész!

De tudjátok mit mondok? A mamámnak én voltam a legszebb!

És egyébként is: az ember miből gondolja, hogy szép?


Még hogy az ember szép! Babonából a szárnyamnál fogva kiszegez a kapura, hogy távol tartsa az ördögöket. Szép!


Berobbantja a barlangot, ahol élek. Szép!


Befalazza a padlást, ahol alszom és sörétes puskával lövöldöz rám. Szép!

Én vagyok a vérszívó vámpír? És te kis barátom?


Te nem az anyád meg az apád vérét szívod folyton, hogy vegyen egy biciklit, egy játékot vagy egy edzőcipőt?

Azért még nem kell utálni a denevért, mert nem egy Madonna vagy Claudia Schiffer! Az ijeszt benneteket, hogy éjszaka hangtalanul suhanok, és mégis úgy tájékozódom, mint repülő a ködben? És ti? Ti talán nem találjátok meg éjszaka a sötét konyhában az eldugott almás rétest?! Érdekes!

Az nekem semmi, bekapni egy legyet vagy kikerülni egy vékony drótot a sötét szobában. Hogy csinálom? Orromon, számon kiengedem az ultrahangot, az visszaverődik a tárgyakról, és én már látom is az előttem lebegő akadály teljes alakját. Ilyen ügyes vagyok, az emberek mégis üldöznek.

Pedig nagy butaságot csinál, aki engem bánt. Egyetlen éjszaka alatt hétszáz rovart, szúnyogot, vándorsáskát fogyasztok, de megeszem a rágcsálókat: az egeret, a mezei pockot is. Tudod te, hogy mennyi gabonát meg gyümölcsöt mentek meg így?


Ha mondjuk egy rovar, egy egér csak tíz forint kárt okozhatna egy év alatt, és én bekapom...! Tudod, hogy az évente mennyi haszon? Majd számítsd ki egyszer, ha be tudsz szorozni hétezret háromszázhatvanöttel.

Egy biztos: az ember nem egy hálás állat.

Pusztít, ahol ér. És ha véletlenül betévedek a szobába, sikoltozni kezd, mert azt hiszi, hogy a hajába ragadok. Ragadjon az ő hajába a szomszédasszony meg a légypapír! Engem ne csapkodjon bottal! Én Magyarországon védett vagyok, nem úgy, mint a Sós Bence, akit bármikor felképelhet az apja. Engem nem szabadna bántani, mert fogom magam és kipusztulok. Aztán kapkodjon be egy éjszaka hétszáz rovart az a bilifülű Dezső, aki vadászik rám!

2019. okt. 9. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
(Előző nagyon jó! Eredeti ötlet!)
2019. okt. 26. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!