Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mi ez a cirkusz a Színművészet...

Mi ez a cirkusz a Színművészeti Egyetemmel? Valaki el tudná magyarázni?

Figyelt kérdés
Mert már napok óta ilyen hírekbe futok, és nem értem, mi a baj. Több egyetem is alapítványi vezetés alá került, de senki más nem cirkuszol. Mi történik? Min vannak felháborodva? Fideszes darabokban kell majd játszani, vagy mi a szösz? Tényleg szeretném érteni, de ennek az ügynek most nem látok a mélyére, és idegesít.

2020. szept. 2. 18:47
 1/8 anonim ***** válasza:
23%
Semmi, majd megunják. Amúgy az a bajuk, hogy már a pénzért teljesíteni is kell, nem elég hülyéskedni. Most már valamit produkálni is kell a támogatásért cserébe. Emiatt vannak kiakadva.
2020. szept. 2. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
76%
A szokásos. A fidesz át szereti venni mindenhol a hatalmat. Mindegy milyen áron, semmi nem számít, csak úgy táncoljanak ahogy ők fütyülnek.
2020. szept. 2. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
35%
Mivel eddig baloldali kezekben volt
2020. szept. 2. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nem sokat segítettetek :(

Igen, azt értem, hogy az alapitvany vezetése full fideszes, mar meg sem lepődöm, de ez van több egyetemmel is, pl a Miskolcival vagy a Szent Istvan Egyetemnel is. Megsem latom, hogy ott tüntetnének, szóval can valami speciális ebben az SzFE ügyben, csak nem értem, mitől szörnyűbb, m8 t a többi. Vagy miert erzik azt a hallgatók, hogy velük most kkbabráltak, illetve miert mondott fel annyi tanár. Most jobb nekik munka nélkül? A filmgyártás mar ugyis fideszkézben van. Szoval tényleg nem ertem en most ezt az egyetemfoglalós dolgot. Ki ez a Vidnyánszky, miert utálják? (Azon tul hogy a képein diszmagyarba van oltozve ami engem is irrital, mert ez szerintem is nemzeti erőlködes)? Mitol lenne mas, ha ő lenne a főnök? Betiltanak darabokat? Szóval, ha valaki az erintettek kozul olvassa, magyarazta mar el nekem a tiltakozas okait, mert homalyban vagyok.

2020. szept. 3. 12:48
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem azzal van bajuk, hogy mire szervezik át, hanem hogy hogyan.

Gyakorlatilag az egyetemi korábbi vezetése nélkül csinál meg mindent az új vezetés.


"Most jobb nekik munka nélkül?"

Valakinek van gerince és nem adja el magát. A tanárok nem kívánnak asszisztálni ahhoz a romboláshoz, amit ott elkezdtek.


"A filmgyártás mar ugyis fideszkézben van."

Amúgy itt nem csak filmezésről van szó. Pl. színházról is.


"Ki ez a Vidnyánszky, miert utálják?"

Szakmailag elismert, csak azontúl nem.

Javaslom ezt a videót: https://www.youtube.com/watch?v=k5o4JVuNSxg


"Mitol lenne mas, ha ő lenne a főnök?"

Be akarja hozni a nemzeti oktatás, amit nem mondott el, hogy mi, csak akarja.


"Betiltanak darabokat?"

Igazából szerintem csak privatizálnak. Látják, hogy lassan kezd össze állni az ellenzék, így esélyes, hogy kormányváltás lesz. A kormányhoz tartoznak az állami fenntartású egyetemek, viszont ha kiszervezik őket magánkézbe, akkor hatalmas összeget tesznek zsebre. A corvinus-nál is 100 milliárdokról lehet beszélni.


"Szóval, ha valaki az erintettek kozul olvassa, magyarazta mar el nekem a tiltakozas okait, mert homalyban vagyok."

Elvették az egyetem autonómiáját és nem igazán targyáltak. Amikor az egyetemi vezetés vagy diákság javaslatot tett az új vezetésre, akkor azt simán semmibe vették.

Vagyis lesz*rtak mindenkit, aki szakmai alapon kívánt beleszólni a fideszes pénz osztásba. Ez nem tetszett a hallgatóknak és az oktatóknak.

2020. szept. 4. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

"Gyakorlatilag az egyetemi korábbi vezetése nélkül csinál meg mindent az új vezetés."


Ezt értem, csak nem értem meg, hogy miért olyan különleges a eset. Minden vezetőváltás így működik, jön az j főnök és hozza az új embereit. Kellemetlen, de egyszerűen így van, és mindegy, hogy jobb vagy baloldal, ritka az a dolgoó, aki több főnököt is túlél. Azt nem értem, hogy született itt egy döntés, és ezek szerint az intézmény fenntartójától (állam). Odaküldtek egy "őemberüket", aki a sleppjével együtt leváltotta a régi vezetést.

Oké, hogy ez így xar helyzet, de ez a döntés, amit eggyel 8többel) magasabb szinten hoztak meg. Hát miért is várták el, hogy a leváltott vezetéssel egyezkedni kelljen? Nincsenek abban a pozícióban már, ezért vannak leváltva. Ezt én így értelmezem.


"A tanárok nem kívánnak asszisztálni ahhoz a romboláshoz, amit ott elkezdtek." - E a másik dolog, amit nem értek. Milyen rombolás? Attól, hogy új vezetése van az egyetemnek, már rombolás van? A következő pontban azt írod, hogy ez a (ránézésre egyébként nem szimpatikus) Vidnyánszky szakmailag elismert. Akkor mi a baj? Emberileg lehet, hogy egy tuskó, és ma olvastam, hogy elég paranoiás is, kb. Kövér László szintű az összeesküvés-elméletekre való fogékonysága, de hát nem ezzel kapcsolatos lesz a feladata, ha jól értem. Leegyszerűsítve, lehet, hogy paraszt, de ezek szerint a munkájára nem lehet panasz.


"Be akarja hozni a nemzeti oktatás(t), amit nem mondott el, hogy mi, csak akarja." - Járulékos mocsok, minden iskolában van már, lásd erkölcstan meg hittan mint kötelező órák. Ez ilyen jobboldali beficcenés, sajnálatos, hogy erőltetik, de ez legyen a legkisebb baj. Ők leoktatják, mindenki levizsgázik belőle, magában meg azt gondol aze mber, amit akar. Nem kell a leadott nemzetinek mondott propagandát kötelezően el is hinni.


AMit ez után írsz, na azt teljességgel elhiszem, igen, ez biztosan jó üzlet. Már meg se vagyunk lepve, már meg se üti úgy igazán az ingerküszöböt.


"Elvették az egyetem autonómiáját és nem igazán targyáltak. " - Na most akkor lehet, hogy megint össe vagyok zavarodva. Ki volt a fenntartó, és ki lett az új fenntartó? Mert ha állami intézmény volt, akkor milyen autonómiáról beszélünk? Ha az elmúlt 10 évben a fideszkormánytól függött, akkor fél lábbal már benn voltak, most csak berúgták az ajtót.

Emellett hiányolom a kiállást a többi alapítványi kézbe került egyetem mellett. Van még néhány. Azok feláldozhatóak?

Tudom, kicsit getszi volt az utóbbi két mondat, mert olyan íze van, hogy ha azokat bedarálhatták, akkor vesszen a SZFE is, pedig inkább arra gondoltam, hogy azoknak az egyetemeknek nem volt ilyen nagy kulturális támogatottsága népszerű művészek irányából, és kicsit fáj nekem, hogy ekkora, megkülönböztetett figyelem jut egy fővárosi egyetemnek, szemben egy vidéki egyetemmel, amit "egyetlen puskalövés" nélkül vettek át. Mintha egyes intézmények feláldozhatóak lennének, mások meg nem, úgyhogy kicsit túlzásnak érzem a nagy tiltakozást, egy picit erőltetettnek. Mintha nem is a vezetésváltásról lenne igazán szó, hanem egyfajta dacról, hogy legyen mivel hergelni a jelenlegi kormánypártot, és feltüzelni az egyesülő ellenzéket. Nem mondom, hogy ez rossz, rohadjon meg a Fidesz ott, ahol van, csak érzik az erőlködés szerintem is. Sajnálom, de most ezt gondolom.

Ellenvéleményre, esetlegesen helytelen következtetéseim cáfolatára nyitott vagyok, ha valaki seretne még válaszolni.

2020. szept. 6. 00:27
 7/8 A kérdező kommentje:
Döbbenetes, hogy egyes betűimet egyszerűen nem vette be a billentyűzet. Szörnyű volt visszaolvasni. Utólag is elnézést.
2020. szept. 6. 00:32
 8/8 anonim ***** válasza:

"Minden vezetőváltás így működik, jön az j főnök és hozza az új embereit."

Nem, nagyon sok esetben nincs így, mivel elég sok esetben az emberek maguk közül választják ki a "vezetőt", pl. a főszerkesztő kiválasztása ilyen szokott lenni. Ha az új vezető nem tud együttműködni a korábbi alkalmazottakkal, akkor az új vezetőt leváltják.

Mellesleg itt nem kizárólag vezető váltásra gondoltam, hanem arra is, hogy az egyetem jogkörét egyszerűen elvették az egyetem megkérdezése nélkül, miközben az egyetemeknek van saját autonómiájuk.


"Milyen rombolás? Attól, hogy új vezetése van az egyetemnek, már rombolás van?"

Vidnyászkinak nem ez az első egyeteme, szóval a tapasztalat azt mutatja, hogy itt nem színvonal javulás lesz.

Ahogy, ha azt nézzük, hogy kik nyomták be oda Vidnyászkit, akkor megint elég jól mutatja a tapasztalat, hogy ennek jó hatása nem igen lesz.


"Leegyszerűsítve, lehet, hogy paraszt, de ezek szerint a munkájára nem lehet panasz."

A "munkáját" úgy kell értelmezni, mint rendező, nem pedig mint egyetemi dolgozó, oktató. A rendezése miatt van valamennyi ismerettsége a szakmában, de pont az oktatásban történt dolgok miatt nem akarják, hogy ott legyen.


"Ők leoktatják, mindenki levizsgázik belőle, magában meg azt gondol aze mber, amit akar."

Ha átírják a történelmet, akkor te rá fogsz jönni, hogy nem a valós történelmet tanítják? Nem, mivel nem tudod mi az igaz, ezért el fogod hinni.

Nem feltétlenül csak arról van szó, hogy lesz egy nemzeti óra, hanem könnyen elképzelhető, hogy úgy írják át az anyagot, hogy mást tanítsanak.


"Mert ha állami intézmény volt, akkor milyen autonómiáról beszélünk?"

Minden intézménynek meg van a saját jogköre, amin belül dönthet. Pl. az egyetemi autonómia, akkor is megcsorbult, amikor bevezették a kancellári rendszert, ami az egyetem gazdasági irányítását adja át a kancellárnak.


"Ha az elmúlt 10 évben a fideszkormánytól függött, akkor fél lábbal már benn voltak, most csak berúgták az ajtót."

Az egyetemek azok, ahol nincs központilag megszabva a tananyag, emiatt nem lehet azt mondani, hogy a fidesz kívülről nagyon befolyásolni tudta volna ezt.


"Emellett hiányolom a kiállást a többi alapítványi kézbe került egyetem mellett. Van még néhány. Azok feláldozhatóak?"

Ahogy mondtam, itt a módszer volt a lényeg, mivel nem volt semmilyen tárgyalás.


"Utólag is elnézést."

Amíg olvasható addig nem zavar. :D

2020. szept. 7. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!