Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogyan tudnék leszokni arról,...

Hogyan tudnék leszokni arról, hogy zongorán C-dúr/a-moll szerint szolmizáljak?

Figyelt kérdés
Nagyon jól szolmizálok, mindent azonnal leszolmizálok, amit hallok, viszont amikor zongorán játszom, sokszor nem az adott hangnem szerint gondolkodom, hanem C-dúr szerint (pl. F-dúrban sz d' helyett d f). Ez problémát jelent összhangzattan miatt is, meg persze zongoradaraboknál is zavaró tud lenni. Mit tudtok ajánlani?

2020. nov. 16. 12:18
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A szolmizációnak pont az a lényege, hogy a dó bárhol lehet. Sajnos nincs ötletem. Esetleg próbáld ki, hogy nem nézed a billentyűzetet!
2020. nov. 16. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Mojjo ***** válasza:

Skálázzál minél többet, és közben magadban, vagy akár hangosan mondd a megfelelő szolmizációs hangok nevét. A folyamatos fel-le skálázás mellett válassz ki egy-egy skálát, és random fokait üsd le, és közben mondd a szolmizációs hangok neveit.

Ezt csináld rendszeresen, és előbb-utóbb át fog ez billenni benned.

2020. nov. 16. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Én olyan országban élek, ahol nem cdfgáhc, hanem dóremifászólátidó rendszerben tanulják a skálát, vagyis ők úgy szolmizálnak, ahogy te szeretnél.

Hosszú évek óta vagyok itt, műfordítóként jól beszélem a nyelvet, de ehhez soha nem tudtam hozzászokni. Pedig elég sokat zongorázom, kísérek más hangszereket vagy énekest, kórust.

Ma is úgy szolmizálok, ahogy Magyarországon megszoktam.

Ezért még tanácsot sem tudok adni, ne haragudj.

Csak leírtam a saját tapasztalatomat.

2020. nov. 16. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, megfogadom a tanácsokat!
2020. nov. 17. 00:59
 5/9 hosszúhajú ***** válasza:

3. olaszba vagy?

kérdező! mintha a saját tizenéves énemet olvastam volna. leszolmizáltam a légypiszkot is a kottából, az ösztönös volt, nem kell igazán tanulni, de nehezen váltott át az agyam az abszolút hangnévre. úgy oldottam meg 1-7 ig keresztekbe békbe, énekeltem a hármashangzatokat oda-vissza. pl f dúr : f a c a f, g b d b g, ...ha ez profin megy egészen átmozgatja az agyat. a szolmizációs agy összekötődik a abc-s hangokkal. aztán olyat csináltam, hogy egy adott dallamot, áttranszponáltam először csak kevesebb keresztbe, bébe, majd mindbe. és egyre nehezebb dallamokat.mindezt nem ám papíron, hanem fejben. egy könnyebb ismert dallamot. aztán ott folytattam, hogy összhang példánál zongorából nem vágtam rá rögtön mindent tudatosan szolmizálva, hanem azt az agyam féltetettem, és csak az abszolút hangnévre figyeltem. élvezetes jó kis gyakorlás volt, szerettem, és segített is.

2022. szept. 19. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Mojjo ***** válasza:
@5: Szerintem a kérdés kiírása óta eltelt 2 év alatt már megoldotta...
2022. szept. 19. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 hosszúhajú ***** válasza:
jé, két éves kérdés! most látom.. na, igazi elvakult zenész vagyok.
2022. szept. 19. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, mindenképpen hasznos 😊 jól fog jönni még mindig, azóta a zeneakadémián kezdtem tanulni pont most ősszel. Ki fogom próbálni!
2022. szept. 20. 06:48
 9/9 hosszúhajú ***** válasza:
hát ha a zeneakadémián vagy, akkor ez már csak ujjgyakorlat lesz.
2022. szept. 20. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!