Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Teljesen kezdőnek! Hogy kell...

Teljesen kezdőnek! Hogy kell olajfestékkel vászonra festeni?

Figyelt kérdés

Eddig sosem foglalkoztam ilyesmivel, egyáltalán semmit se tudok, hogy hogyan kellene hozzálátnom. Úgyhogy ha van itt olyan, aki tényleg részletekbe menően el tudná magyarázni, a legalapabb dolgokat is, azt nagyon megköszönném.


Van egy fehér színű festővásznam, előre kifeszítve ilyen fa keretre, meg olajfestékeim, és ecseteim. Ezzel a felszereléssel már hozzáláthatok a festéshez, vagy kell még valamit csinálni esetleg a vászonnal (kaptam hozzá ilyen kis fadarabkákat is, amik úgy látom, hogy belülről beleillenek a keret sarkaiba. Ezekkel még jobban ki kell feszíteni, vagy mi velük a teendő?)


Kell-e valamilyen higító? A festékeket használat előtt kell higítani, vagy egyből lehet velük festeni? Aztán ha végeztem, az ecsetekből mivel mossam ki? Mivel olaj alapú, gondolom a szappanos víz oldaná, de nem hiszem hogy ez a professzionális eljárás.


Ha kész van a kép, le kell például fújni valami lakkal vagy ilyesmivel?


Igazán hálás lennék a válaszokért, nagyon-nagyon sokat segítenétek velük. Ha valamire nem kérdeztem rá, de alapvető dolog, azt is megköszönöm, ha leírjátok. Tényleg úgy kell elképzelni, hogy én még életemben nem láttam festővásznat, meg olajfestékeket.



2021. febr. 27. 10:53
 1/3 anonim ***** válasza:

Eze a vásznak már kezeltek, szóval nem kell vele semmi mást cisnálnod, csak elkezdeni festeni. Hígító kell, vehetsz művészboltost is, kis kiszerelés, többnyire drágább, vagy, én pl sima, kerítésre való olajfetékhez való hígítót használtam.

Arról még nem hallottam, hogy az olajképet lakkal fújnák. Az ecseteket szintén hígítóval mosd ki, ha beszáradt, arra meg jó az étolaj is. Legalábbis ez saját tapasztalat.

2021. febr. 27. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Tutorial:

Kell egy vászon.

Kell egy ecset.

Kell olajfesték.

Fogod az ecsetet, kinyomod a festéket és festesz.


Röviden szerintem elméletben nem lehet megtanulni festeni, tapasztald ki te. Plusz neten sok olyan videó van, amikben nagyon jól látni, hogyan "viselkedik" az olajfesték.

2021. márc. 17. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

A sajat tapasztalatom a kerdeseidre.

Ha van egy gyarilag feher feltetelezhetoen pamut vasznad azon azert ajanlatos legalabb egyszer atmenned feher vagy fekete gessoval alapnak. Ezt nem kell semmivel higitani csak vekonyan vastagabb lapos ecsettel felvinni. Gyorsan szarad igy szaradas utan barmilyen anyagu festek jol megtapad es nem fog atuttni vagy repedezni. Erdemes alap anyag ismerettel kezdened hogy ne “pazarolj”.lehet lenvaszon ami vastagabb erdesebb feluletu de lattam mar maradando festmenyt regi”postazsakon”is :) igen jol gondolod a faval feszited ki hatul. Elosszor szerintem ptobald ugyan ezt a techinat mondjuk egy legessozott,alapozott vastagabb kartonlapra. Azon is megmarad ha sikerul a mu ha meg nem akkor nem kell a draga vasznat kidobnod. Ez csak egy jo tanacs mig megerzed hogy melyik anyag es ecset hogy siklik a kezedben kulombozo vonalvezeteseknel, formaknal. Erdemes beszerezned egy festokest amivel a szineket kevered igy kimeled az ecseted mert konnyen letorolheto szaraz papirral vagy ruhaval es kesobb avval is tudsz festeni. Ebbol a harom darabos alapkeszlet megfelelo.

Olajfestekhez mindenkeppel kell valami “medium” koztes anyag.javaslom ne csak a tubusbol kinyomva haszald. Oldani erdemes picit. Minosegfuggo mennyire suru es milyen erosek a szinpigmentek benne. Hogy vekonyan es lagyan fessunk nem egy retegben ezert szugseges. Ehez a legolcsobb es megfelelo termeszetes anyag a sima 100% os nyers lenolaj (ami a szaradasi idot nem segiti elo,de a celnak megfelel ha kivarod es nem surget az ido) mi ebbol csepegtetunk a palettara kinyomott festekre mig a kivant allagot elerjuk. Ez az anyag is ad “fenyt”. Javaslom ovatosan mert ha mondjuk belemartod az ecsetet atuthet a vasznon es az utana akkor mar max megszarad de foltott hagy. Ha evvel meg vagy elered a “kremes allagot” es kezdenel festeni mindenkeppen keszits oda egy adag terpentin olajat. Ebbe meritheted kezdes elott az ecsetet aztan finoman lehuzod es mehet a szinbe es kezheted a mozdulatott. Ezt gyakran hasznalhatod meritheted festes kozben szinvaltasnal ja ugyan avval az ecsettel folytattnad ki is moshatod belolle (erre ugy is raerzel kesobb)ez maga az oldoszer. Ebbe allithatod is az ecseteidet es utana puha marad. A terpentint sem kell kiontened ha elszinezodik mert az aljara leulepszik a “piszok” igy a tetejet leontod rolla egy masik mondjuk befottes uvegbe vagy muanyagba. Ennel femes edenyt nem szabad hasznalni. Tudom hogy vannak modernebb es mindenfele anyagok ez a sajat tapasztalom ami megfelelo es gazdasagos. Az olajat es a terpentint is meglehet venni egy literes kiszerelesben. Ami sokaig eleg. Viszont gyullekony es eross illatu anyagok igy mindenkeppen szellozo es megfelelo tarolast es hasznalatott igenyel. Ezert is fontos az anyagismeret. A lezaro fixalo fazishoz ami a kep elkeszulte utan hetek vagy akar honapok mindenkeppen erdemes lakkozni. Ez is ad egy plusz fenyt es megvedi a festmenyt igy maradando lesz. Mi sima csonaklakkal szoktuk vekonyan ketszer atkenni. Ami szinten eros szagu es ez hamar szarad lapos vastag ecsettel vekontan fektettve a kepet lekenni. Egy reteg szaradas utan johet az utolso lakkozas. Ebbol is van rengeteg sekyemfenyu vagy borostyan vagy fenytelen matt.ilyen olyan kinalat szinten az alap mukodot irtam le. Meg ami kell hogy legyen egy altalanos higito amivel kimosod az ecseteket es allitva szaritod. Egy darab rongy visszatorleshez es ecset leitatashoz vagy torleshez (szinvaltasnal)Van aki terpentin helyett is ezt hasznalja festmeny keszites kozben is arrol nincs tapasztalatom. Szoval a fentieken kivul erdenes beszerezned:Gesso(feher ) kes-keszlet,(3 kulombozo alap keszletben kaphato,javaslom ne muanyag hanem fem es fa nyelu) lenolaj( medium) terpentin(oldoszer)higito (tisztitas ecsetmosas)

Paletta, kesobbiekben a lezarashoz fixallo lakk( fujos vagy ecsetes)

Remelem ertelmezheto kicsit hosszu de talan igy ertheto.

Sok oromet es kellemes idotoltest kivanok!

2022. febr. 6. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!