Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Ki a vers IGAZI eredeti szerzője?

Ki a vers IGAZI eredeti szerzője?

Figyelt kérdés

Szemben épp a teátrummal

Megittam egy teát rummal,

De mire a tea kész lett,

Eltörött a tea-készlet.

Elindultam a célból,

Hogy vegyek újat acélból

Szembe jött a fiakkeres,

Akit épp a fia keres

Szól az apa tekintéllyel,

Mit keresel te kint éjjel?

Midőn mindezt komponáltam,

a (???) kompon álltam.


Gyanítom, jól emlékszem, hogy amikor ezt régen tanultam, még volt egy 19. századi szerző feltüntetve hozzá. Azóta több verziója kering a neten, és mindenki saját magát tünteti fel eredeti szerzőként, sőt, az oldalt levédeti másolás ellen.



2021. okt. 31. 14:16
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Karinthy az írója, de nem az Így írtok ti című könyvből való.

Vagyis nem egy másik költő karikatúrája.

A Japán és a New York kávéházban szórakoztak az ú.n. kecskerímek alkotásával, ebbe a kategóriába tartozik ez a sziporka is.

Saját megfogalmazása szerint: Olyanok a kecskerímek, mint ahogy a kecske rí: mek!

Több ilyen létezik, most hirtelen ez a másik jut eszembe:

"Azt mondják a hatalmasok, hogy akinek hatalma sok, az már elég hatalmas ok, hogy ne legyen hat alma sok."

2021. okt. 31. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszi szépen!

Van valahol olyan forrás, amire hivatkozva hitelesen jelezni lehet ezt ott, ahol saját versként tüntetik fel?

2021. okt. 31. 20:40
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Én is keresgéltem, de - bár a verset sok helyen idézik - sehol nincs megírva az eredeti szerző neve.

Bár a kecskerímek meghatározása - ahogy az előbb írtam - Karinhytól származik, az általad keresett verset inkább kínrmként emlegetik.

De az biztos, hogy az ő társaságából találta ki valaki, esetleg egy Nyugatos.

Ennek sincs megadott szerzője:

Engemet egy őszinte

Ősz inte,

Hogy legyek őszinte,

Mert ő szinte őszinte.

Ezek a játékos bolondozások - úgy látszik - közös szórakozások voltak.

Úgy rémlik, Karinthy Márton (Ferenc fia) említi nagyapjáról szóló könyvében, hogy a nagy humorista ezt a játékot Kosztolányival és társaival életének egyik nagyon borús korszakában találta ki.

2021. okt. 31. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Magyarán, nem védették le, és bárki lophatja?

:(

2021. nov. 1. 00:21
 5/11 anonim ***** válasza:

Lophatod, de nem tudom, minek.

Ha a sajátodként akarod feltüntetni, senki nem hiszi el, hiszen nagy körben ismert.

És ha véletlenül valaki tud az eredeti szerzőről (attól függetlenül, hogy a neten nincs feltüntetve), még bajod is lehet belőle.

Élhetnek még kései rokonok vagy barátok utódjai, akiknek megvan az eredeti kézirat, vagy másoktól tudják, ki a költő.

2021. nov. 1. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Ellenkezőleg, azt vettem észre, hogy van aki a meten sajátjaként tünteti fel, és arra gondoltam, szólni kellene neki.
2021. nov. 1. 01:01
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Amíg valami konkrét adatod nincs, szerintem ne szólj.

Ismered a netet, csak lebunkóznának.

De az illető - hacsak nem tök műveletlen körökben mozog - amúgy is kinevetteti magát.

(Jól elcseverészünk itt mi ketten, de én Karinthy-rajongó vagyok.)😄

2021. nov. 1. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

7.: ez persze igaz, nem is őt féltem, hogy hülyét csinál magából, - na mindegy. :D

Zöld pipa mindenhova.

2021. nov. 1. 12:41
 9/11 anonim ***** válasza:
Grätzer József a szerző. A Sicc! című könyvében meg is jelent.
2023. jan. 3. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Grätzer Karinthy titkára volt.


[link]

2023. jan. 3. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!