Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogy hívják a középkori várak...

Hogy hívják a középkori várak belső falán (elsősorban a várudvar felőli részen) található "vakablakokat", vagy "ablakszerű mélyedéseket" ahol esetenként kőülőpad is található?

Figyelt kérdés
2023. aug. 15. 13:41
 1/9 anonim ***** válasza:
90%
Meglepő módon ülőfülkének.
2023. aug. 15. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 UlfOrmson ***** válasza:
100%
Ilyen ülőfülkék nem csak várakban voltak, hanem a városi házak kapuboltozata mellett is. Ha a Budai vár vagy esetleg Sopron történelmi városmagjában jársz és belesel 1-1 olyan kapun amihez középkori eredetű ház/házrész tartozik, akkor ott is megfigyelheted ezeket a fülkéket
2023. aug. 15. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

A két válasz majdnem jó de nem teljes.


Maga a az építészeti elem angolul "Niche". A szó a latin nidus (szó szerint  'fészek') szóból származik, a francia niche révén. Az olasz nicchio (szó szerint  'tengeri kagyló') is szerepet kaphat a szó eredetében, mivel a fülke tetejének hagyományos díszítése egy fésűkagyló mintáját követi, innen származik a "kagyló" kifejezés is.


[link]


Ez hagyományosan egy félköríves, a falban, amely elsősorban díszítő elemként funkcionál, általában díszes szobrokat helyeznek el bennük. A gótikus építészetben "blind niche", azaz falfülke vagy vakfülke, esetleg vakablak néven említik amely túl keskeny a szobrok elhelyezéséhez, inkább a vak árkádokhoz hasonlóan szintén díszítő funkcióval rendelkeznek, ami megtöri a fal egyhangúságát. Esetenként ülőpadot is elhelyeznek benne.


A legtipikusabb példa erre az a magyar középkori építészetben lelhető fel a reneszánsz időszakból amely Zsigmond és Mátyás idejében teljesedett ki igazán, elsősorban azokból az időkből, amikor sok neves olaszból származó építész és művész is megfordult az országban.


A magyar várakban és főúri portákon megjelenő, falba épített ülőfülkék bizonyára a "Niche" továbbfejlesztett változatai voltak, amelyek először a magyar gótikus építészetben jelentek meg világviszonylatban (ezért sem találni róluk sokmindent a neten ami a külföldi forrásokat illeti).


Ezek a falfülkék már nemcsak díszítő jelleggel, hanem konkrét funkcióval is épültek, méghozzá abból a célból hogy a várakban vagy főúri portákon szolgálatot teljesítő őrség pihenőhelyéül szolgáljanak, ahová a hosszú strázsa után egy időre le tudtak ülni pihentetni a lábukat.

2023. aug. 17. 07:28
 4/9 anonim ***** válasza:
80%
#3: Azt hiszem oldalt tévesztettél. Lehet, hogy van olyan oldal, hogy "kérdezgessünk ismeretleneket valamiből, amit én úgyis jobban tudok" oldal, de ez nem az. Ja, igen, tudom, hogy két mondaton belül háromszor használtam az "oldal" szót. Legközelebb olyat kérdezz, amit nem tudsz és kíváncsi vagy rá.
2023. aug. 17. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

"#3: Azt hiszem oldalt tévesztettél. Lehet, hogy van olyan oldal, hogy "kérdezgessünk ismeretleneket valamiből, amit én úgyis jobban tudok" oldal, de ez nem az. Ja, igen, tudom, hogy két mondaton belül háromszor használtam az "oldal" szót. Legközelebb olyat kérdezz, amit nem tudsz és kíváncsi vagy rá."


#4

Azt hiszem te is oldalt tévesztettél. Lehet hogy van olyan oldal hogy "szóljunk be ismeretleneknek, mert trollkodni jó mert ez okoz nekünk testi-lelki orgazmust és a saját önbecsülésünk hiányát próbáljuk ezzel palástolni - a saját primitív proli szintünkhöz és tudatlanságunkhoz viszonyítva" - mert nincsen életünk se, és csak abban leljük örömünket ha másoknak beszólhatunk online."


Persze nyilván a te korlátolt értékrended és berögzült gondolkodásmódod szerint az egész internet egy ilyen jellegű platform. De az ilyen hozzád hasonló 1 bites embereket általában egy kattintással elnémítják. Én csak azért vagyok hajlandó esetleg 1 percnél kicsivel több időt szánni rád perpill, mert épp iszom egy kávét, ezért ráérek. 🙂


Nyilván arra nem gondoltál, hogy ÉN - adott esetben - a kérdésre adott válaszon túl egy kissé mélyebben is elmerültem a témában, esetleg utána olvastam néhány egyéb forrásból, mert érdekelt a téma és így kaptam egységes képet az általam feltett kérdést illetően - amit itt megosztottam utólag azon emberek számára, akiket esetleg szintén érdekelhet a téma és ha egyszer erre vetődnének és elolvassák ezt a kérdést, akkor az ő kíváncsiságuk is kielégül.

2023. aug. 17. 14:11
 6/9 UlfOrmson ***** válasza:
De ha utána tudtál olvasni, akkor minek tetted fel a kérdést? Csakhogy felsőbbrendüsködj? Ha tippelnem kéne valami arrogáns szabadbölcsész hallgató lehetsz...
2023. aug. 17. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#6

"De ha utána tudtál olvasni, akkor minek tetted fel a kérdést? Csakhogy felsőbbrendüsködj? Ha tippelnem kéne valami arrogáns szabadbölcsész hallgató lehetsz..."


Jó is lenne ilyen ingyenélő senkiházi "szabadbölcsész hallgató" féregként élni (vagyis inkább élősködni és ingyenélni) aki mindenkinél jobban tud mindent, nem dolgozik életében egy percet sem, nem alkot semmilyen - a társadalom számára - hasznos dolgot, mégis elvan a saját diaszpórájában és "költ meggondolatlanul mint a sajtféreg".


Ami pedig a "felsőbbrendűsködést" illeti, én feltettem egy kérdést, arra kaptam részben megfelelő választ - amit pozitívan is értékeltem, és ebből a válaszból kiindulva jutottam el odáig, hogy jobban tanulmányozzam a kérdés anyagát és az adott témakört. A korlátot elsősorban a nyelvi akadályok jelentették, mert ami a magyar nyelvben egy bizonyos néven van megnevezve, az nem biztos hogy a latinban és az angolban azonos. Ezért én a megadott definíció alapján utánanéztem az adott fogalomnak, ebből már lett egy kiindulási pontom, ami alapul szolgált végül az adott témakör átfogó megismeréséhez.


Erre kaptam a leszóló, személyeskedő megjegyzést, amit én természetesen nem hagytam szó nélkül - ezért vágtam vissza.


Egyébként nem vagyok "büfé szakos" egyetemista bölcsész. Egyszeri kétkezi melós vagyok. De ez még nem akadálya annak, hogy az ember néha napján szeretné az általános műveltségét bővíteni.


(Még akkor is, ha bizonyos egyének ezt "gyökérségnek" tekintik és emiatt - a saját kisebbrendűségüket önigazolva, ugyanakkor a saját tudatlanságukat felülbírálva belekötnek az illető személybe, hogy a nem létező "felsőbbrendűségi tudatukat" bizonyítsák önmaguk számára - ugyanakkor saját magukból konkrét hülyét csináljanak a külvilág számára.)

2023. aug. 17. 18:42
 8/9 anonim ***** válasza:
Rutinos troll vagy te, kérdező. :D
2023. aug. 18. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

#8 "Rutinos troll vagy te, kérdező. :D"


A számból vetted ki a szót. Hasonlóan vélekedek én is a fenti válaszadóról 🙂 De hát ez a Gyakorikérdések Magyarország és nem a Reddit vagy a Quora, és itt minden kérdésre akad legalább 4-5 nagyon unatkozó troll. De amúgy ez engem nem zavar, éppen ellenkezőleg! Én nagyon jól szórakozom az ilyen embereken - csak kapjak rendes választ is.


És kaptam és hálás vagyok érte és most már legalább nem fogok "hülyén meghalni" közben meg nevettem is egy jót.

2023. aug. 18. 15:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!