Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Vélemény erről a versről?

Vélemény erről a versről?

Figyelt kérdés

Még csak 16 vagyok, épp hogy kostolgatom a művészet világát, de szeretnék egy versemről véleményt/kritikát kérni. Hexameterben írodott, ami nekem még kicsit idegen, illetve befejeztlen de hátha nem olyan rossz.


Ekloga az iskola pusztáján


Paidí:

Ó tanuló pásztor, te mi okból jársz menekültnél,

Nálam ahol tanból csak is ily gyarló “eke vers” kél.

Hányt eke, melyt húz kényszer, amely áldozza személyét,

Mely puha réten, pásztor előtt megtartja reményét.


Etaíros:

Mondta társam tudsz ám jól osztlatni nehéz bajt,

Olyt ami szétporlaszt, ha a tanrendszer zabolán hajt.


Paidí:

Ülj ide társam hát duna zöld korlát szeme mellé,

Mart folyosóval mint a mezővel légy biza eggyé.

Hallgassunk itt csendet, melyt kormányzó kiteremtett,

Rendszert, kínzást, melyben lett itt mind hitevesztett.


Etaíros:

Lám ez elől futsz műhöz hát ami lenne megoldás,

Még is meg hallván tör rám kínzón a szorongás.


Paidí:

Persze futok, fut mind aki él, de hiába, a sors tart,

Mind a diákot, mind a tanárt pusztába taszít-hajt.

Itt van a pásztor-lét törvénye, mit élni nem élhetsz,

Művész vagy, kódext látván rögtön biza félhetsz.



márc. 4. 18:06
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Én sose értettem a művészetekhez, reál beállítottságú vagyok. Éppen ezért nekem nem stílusom ez a vers. Lehet hogy az én szegénységi bizonyítványom, de nem is értem hogy miről szól, sose voltam jó ebben a "mire gondolt a költő" dologban. Viszont aki szereti a verseket annak tuti tetszik. Megvan benne minden: furcsa szóhasználat, rímek, költői képek... Ha anno irodalom órán jött volna velem szembe, nem tudtam volna elsőre megmondani hogy kortárs vers, vagy valamelyik régi költő írta. És ezt vedd bóknak :D
márc. 4. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Én kétszer elolvastam és nem értem miről szól, ítélje meg mindenki maga, hogy ez dícséret vagy kritika.


Egyébként érdekesen és izgalmasan fűzöd egymás után a szavakat, ha lehetne érteni, az sokat segítene.

márc. 4. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Tök jó Radnóti-paródia!
márc. 4. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
49%

A mai oktatási rendszer és benne szereplők mostoha sorsáról szól a vers

Sztem

márc. 4. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Ennek semmi értelme.
márc. 4. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Pedig nagyon próbálkoztam ezzel a verssel hogy szép legyen, de akkor azt hiszem még vár az az íróasztal és a sok évnyi gyakorlás
márc. 4. 20:26
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez két játszótársról szól, vagy inkább két "nebuló", azaz iskolai tanulóról. Paidí (görög) = gyerek, játszótárs, Etaírosz (gör) lehet a társa.

Az iskolai tanaanyag mostani lehetetlenségéről, az iskolai szabályok betarthatatlanságáról szól, amibe nemcsak a tanulók, hanem még a tanárok "bicskája is beletörik".

A ritmika tökéletes, a szavakon lehetne változtatni, mert ebben a formában - mint ahogy a fentebbi válaszokból láthatod - kicsit érthetetlen. De ugye hexameter-ről beszélünk, ahol nagyon nehéz a megfelelő ritmikájú szót megtalálni.

De látod, mégis csak érthető! 😀

márc. 4. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Azért én emelem kalapom előtted.

Sok éves gyakorlat után sem fognék neki a hexametereknek, mert az nekem nagyon "vad" :)

Remélem, meg fogod találni a célközönséged hozzá! Drukkolok nagyon!

márc. 4. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Annyiban tudnátok még segíteni, hogy mik a nagyon érthetetlen részek? Szeretném tovább írni, amiben jobban kifejtem a gondolatot, hogy tisztább legyen, és akkor át írnek ezt-azt az eddigiben is, csak mivel én már ezerszer olvastam és nehéz friss szemmel látni, nem tudom eldönteni mik a nagyon nehezen értelmezhető részek.
márc. 4. 22:23
 10/16 anonim ***** válasza:
Ha tanárt szivatni van, akkor fullos. Ha megfejti, akkor gratulálunk neki.
márc. 4. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!