Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Ki írta az 511. zsoltár c....

Ki írta az 511. zsoltár c. verset?

Figyelt kérdés
amelyet Áprily Lajos fordított le.
2010. nov. 9. 19:25
 1/3 anonim ***** válasza:
511. MARADJ VELEM, MERT MINDJÁRT ESTE VAN Lyte Henrik Ferencnek ez a világszerte elterjedt esti éneke eredeti teljes alakjában nyolc versszakra terjedt; újabban csak a nálunk meglevı öt verse használatos. Keletkezésérıl egyik kortársa azt állítja, hogy Lyte fiatal lelkész korában, 1820-ban írta egy haldokló idıs barátjánál tett látogatása után, aki egyre ezt ismételgette: „maradj velem…” Ezzel szemben Lyte leánya, atyja hátrahagyott mővei kiadásának elıszavában (1850) arról emlékezik, hogy nagybeteg édesapja utolsó igeszolgálata után, 1847. szeptember 4-én este adta az ének friss kéziratát egy kedves közeli rokona kezébe. Kevéssel ezután Nizzába utazott és még annak az évnek novemberében tüdıvészben elhunyt. Hangsúlyoznunk kell, hogy bármi legyen a valóság az ének szereztetésének idejét vagy alkalmát illetıen, tartalmára és nekünk szóló mondanivalójára nézve mindenképpen az ötödik vers utolsó sora az irányadó: Halálban is Te légy, Uram, velem. Az ének magyarul elıször 1901-ben a Hozsannában jelent meg, Benkı István fordításában. Több magyar szövegverziója közül költıiség tekintetében messze kimagaslik az énekeskönyvünkben található új fordítás, melyet Áprily Lajos készített.
2010. nov. 9. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Igen, a forrás:

*****



* Automatikusan eltávolított tartalom.
2010. nov. 9. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Mindkettőtöknek hálásan köszönöm a választ.

Érdekességként: napokig bújram a netet, keresve, kutatva a vers szerzőjét.

Aztán (nagyvárosban lakom!) a helybéli gimnáziumok magyartanárait zaklattam, sőt az egyetem irodalmi tanszékének illetékeseit is megkeresztem.

Végül -az előbbiek tanácsára- megkerestem egy irodalomból doktorátust szerzett szaktekintélyt, de ő sem tudott érdemben válaszolni.

Mindez persze nem jelenti azt, hogy a megkeresettek nem értenek szakmájukhoz, csupán annyit, hogy azért sebnkinek nem lehet minden apró, irodalmat értintő tény az isemretanyagában.

Ezért (is) volt nagy segítség válaszotok, amiért most is hálás köszönettel tartozom.

2010. nov. 11. 08:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!