Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » József Attila Szabados dalában...

József Attila Szabados dalában a "burzsuly" konkrétan kiket jelöl?

Figyelt kérdés
2011. jan. 26. 19:29
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

a burzsoácia ellen szól ( gazdag,arisztokrata réteg).

A Szabados dal pattogó, indulószerű ritmusban, felfokozott, túlhajtott módon buzdít a burzsoázia elleni kíméletlen terrorra. Már a felütése is jelzi, hogy paródiáról van szó: „Ahol nincsen villanylámpa, / gyújtsd a burzsujt gyertyalángra”. A „szabados” cím a francia „libertaire” szó szerinti fordítása, a versnek az is lehetne a címe: Anarchista induló. „Testközelből” különösen nagy hatással van József Attilára a francia költészet, mindenekelőtt Villon és Verlaine, de örömmel olvassa Rimbaud-t, Cocteau-t, Apollinaire-t is.

2011. jan. 26. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Először is, a burzsuj pontos j-vel van.

Konkrétan: a kapitalista társadalom uralkodó osztálya; a kizsákmányoló, gazdag tőkésosztályt hívták így korábban.

2011. jan. 26. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
lemaradt: "burzsoázia"
2011. jan. 26. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! És azért írtam 'ly'-nal,mert én csak hallottam a művet.
2011. jan. 27. 21:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!