Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mozart vagy Beethoven?

Mozart vagy Beethoven?

Figyelt kérdés
melyik szereted jobban?melyik volt nagyobb?
2011. máj. 20. 14:02
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Mozart egy kicsit hamarabb kezdte... Viszont nekem mindkettő egyformán bejön..

Bár Mozart zenei stílusa egy kicsit lágyabb..

2011. máj. 20. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Beethoven. Mozart kicsit unalmas.
2011. máj. 20. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim válasza:
90%
Beethoven Für Elise :)
2011. máj. 20. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Beethoven
2011. máj. 21. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
67%

Mozart egyértelműen és vitán felül(objektíve) nagyobb. Vagy egyenlőek, de Mozart egyenlőbb. Ezzel kapcsolatban ajánlanám Sören Kierkegaard: Mozart Don Juanja -című lenyűgöző esztétikai filozófiai írását (Európa kiadó, Mérleg sorozat) illetve a kiváló zene tudós Alfred Einstein (a fizikus testvére): A zenei nagyság - című briliáns művét (Európa kiadó, mérleg sorozat). Utóbbi szerző jegyzi meg a Beethoven, Mozart összevetés kapcsán, zenéjük mélységére utalva: "Beethoven.... néha(!) annyira mélységesen mély mint Mozart. .... de amíg Mozart csendesen nyugvó mélysége, hasonlatos egy rejtett hegyi tóhoz, addig Beethoven szereti felkavarni a vizek mélységeit." (A. Einstein: A zenei nagyság 150. old) Tehát Mozart mélyebb de (és ebből logikusan következik) csendesebb zenét írt. Az igazán elárvult ember nem őrjöng. Mozart sokkal több-műfajban alkotott és ő inkább egy betetőző mester volt, nem pedig egy újat nyitó, teremtő karakter mint Beethoven. Mozart annak a párlata, ami azon időpontig a zenében történt. Beethoven az új nyitánya. Mozart többet tud az ellenpontról és minden zenei hagyományról. Nála a zene tárgya a zene. Beethovennél már nem. Ezért gyakran azt mondjuk Mozart volt az utolsó nagy zeneszerző, Beethoven pedig az első nagy zeneköltő. Einstein azt is bizonyítja, hogy Mozart sokkal többet újított (technikai értelemben), melodikussága és hangszerelése azonban konvencionálisabb. A Don Giovanni kétségkívül a legnagyobb zenemű amit alkottak, erről lásd Kierkegaard tanulmányát . Ha valaki nagyobb lehetne Mozartnál akkor az Bach. Mozart legjobb zenéi, mindig sokkal bonyolultabbak mint a Beethoven zenék. (Beethovennek a kamaramuzsikája a legnagyobb /istenkirály!/) Eltudom fogadni, hogy unalmasabb elsőre, mert a történések a mélyben, a szerkezetben mennek végbe és nem a közvetlen eszközökben, Mozart irtózik az ilyesmitől. Ne a könnyű Mozartokat hallgasd, hanem a nehezeket. Ha kéznél vannak: Don Givanni, D-mol zongoraverseny (k466)D-dúr vonósötös (k593) ez utóbbinak a 4. tétele (Finalle, allegro) annyira perverz, mintha egy xx. századi komponista szerezte volna, elsőre kifejezetten fülsértő (!)elképesztően bonyolult, és lenyűgöző. Valamint a c-mol adagio és fúgát (ennek a száma nem jut eszembe) borzongató.

Nekem Beethoven nyers és kicsit hebrencs, kivéve a kamaramuzsikáját, az vitán felül brilliáns. Természetesen mindketten zsenik voltak. Nos, ezek az én szempontjaim.


Üdv.

2011. máj. 21. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
En ugy erzem,hogy Mozart nal a zene jobban kieljesedik es olyan lezarasokat amilyeneket o csinalt a komolyzeneben szerintem senki nem tud. Beethoveen meg meg kell fejteni.. Koszonom a valaszokat.
2011. máj. 21. 12:43
 7/16 anonim ***** válasza:
A bevett nézet szerint fiatal korban az ember jobban értékeli Beethovent, 50 fölött azonban rájön, hogy Mozart a legnagyobb. Én még csak 30 éves vagyok, ennek megfelelően sokkal jobban szeretem Beethovent.
2011. máj. 27. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Nekem Beethoven jobban tetszik, de Mozartot méltán nevezték csodagyereknek:)
2011. aug. 13. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Salieri XD
2011. szept. 3. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Második vagyok. Mab, gondolom főleg nekem szólt a válaszod. Nos lehet, hogy fiatal vagyok még. Mindkét szerző életművével eléggé tisztában vagyok, sokat játszottam/énekeltem is. Szóval a véleményem nem légből kapott. Mindamellett persze tévedhetek :) Elképzelhető, hogy később jobban fogom értékelni Mozartot. De egyelőre ennek csíráját sem látom. Bár néhány műve valóban megérintett - például az általad is írt Don Giovanni. De azért nem mondanám, hogy a legjobb mű. Akadhatnak azért nála jobbak is.
2011. szept. 3. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!