Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mi a véleményetek a novellámról?

Mi a véleményetek a novellámról?

Figyelt kérdés

Egy ideje írosgatok egy kis novellát és ha kérhetem olvassátok el és kritizáljátok:


[link]


2011. aug. 9. 02:06
 1/2 anonim ***** válasza:

Elolvastam az írásodat. Őszintén, de minden bántó szándék nélkül írok róla egy-két dolgot:


- A történet (amennyi eddig kirajzolódott belőle) nem rossz, de sok helyütt erős hiányok vannak benne. Az elejétől fogva nagy hiányát lehet érezni a történelmi, földrajzi, társadalmi stb. környezet leírásának. Még ha nem is könyvnek szánod, akkor is erről többet kell írni.

- Az események leírása nagyon változó színvonalú, a harci jelenetek elég jól össze vannak rakva, de sajnos az egyes történések csak jönnek egymás után, igazából nincs mögöttük logikai váz. Egyszer csak megtörténnek dolgok, amik a valóságban nem így szoktak történni, és pl. magától értetődő természetességgel belenyugszik mindenki abba, amit Volo mond, legyen az akár a legnagyobb bunkóság. A legvégén meg (persze részben a befejezetlenség miatt) egyáltalán nem lehet érteni, hogy hirtelen hogy kerültek oda a kiképzők, és miért ilyen dühösek és kemények, miközben előtte szinte puhányok voltak a tanoncokkal. Vagy például logikailag az sem illik össze, hogy a kiképzők azt mondják, "Innentől mindent mi adunk nektek. Nem mentek haza, amíg ki nem estek.", ami a normális lenne, ehhez képest már az első nap hazaküldik őket és azt csinálnak, amit akarnak. Valahogy úgy képzelek el egy kiképzést, hogy ennél azért keményebb és erősebb felügyelettel jár, nem mint egy napközi nyáritábort.

- A szereplők leírása, jellemrajza elég kezdetleges, nagyon sokat lehetne még rajta alakítani. A viseletek, fegyverek néhol elég szépen le vannak írva, de rettentő zavaró, hogy néha ez is összevisszaságba fullad, az meg főleg, hogy a leírás szerint ókori-középkori időkben játszódik a történet, de az emberek színes pólókat (?!) és rövidnadrágot hordanak. Az is árulkodó, hogy a szereplők koráról sem tudunk meg pontosabbat - legfeljebb a szavaikból és viselkedésükből következtethetünk arra, hogy max. 12-14 éves értelmi szinten mozgó suhancok, de ahhoz képest eléggé felnőttként kezeli őket a többi szereplő és elég durván kardoznak. :)

- A legnagyobb hiányt abban lehet érezni, hogy ha párbeszédek vannak is, szinte teljesen hiányoznak az emberi érzések, gondolatok, reakciók. Megtörténik egy párbeszéd, de senki nem gondol, nem reagál semmit. Néha Volo gondolatai ugyan enyhítenek ezen a hibán, de ez túl kevés. A harci jelenetek mellett nagyon fontos lenne a jellemek kidolgozása, hiszen az emberek elsősorban az emberek miatt szeretnek egy történetet olvasni, és a történések nagyon nagy része az embereken belül történik, a lelki síkon. Néha van azért üdítő kivétel, ezek tényleg jók, mint pl. "A fiú szeme könnyezni kezdett, de gyorsan letörölte és visszaült a tűz mellé." Ilyenekből sokkal több kellene szerintem.

- Fogalmazásban, stílusban, helyesírásban rengeteg javítanivaló akad a műben. Az egész leírásról azt lehet érezni (bocs tényleg nem bántásból mondom), hogy valószínűleg egy lelkes, kardozós filmek iránt rajongó, de nagyon fiatal, max 14-15 éves szerző tollából származnak ezek a sorok. A mondatok (az első oldalon elviselhetetlenül, de később is előfordul) nagyon tömörek, egyszerűek, jelzőket csak elvétve találni, és olyan stílushibák is vannak a műben, amelyek azt mutatják, hogy még kiérleletlen a stílusod (ez nem olyan nagy baj, mert azt élete végéig fejlesztheti az ember, de azért törekedni kell mielőbb feljavítani!). Ebből legalább kétfélét lehet elkülöníteni: az egyik az olyan szavak, kifejezések, amit irodalmi műben egyáltalán nem kéne használni, pl. szenvedő szerkezetek ("A vadásztőr a jobb combjába lett szúrva."), vagy az irodalmi nyelvbe nem illő "nyugi", "cucc", "lecuccolt", "leordít", "ki vagyok akadva" stb., illetve kerülendő lenne az emberek testmagasságának centiméterben (ahogy írod, "centi"-ben) való megadása.

A másik fajta stílushiba, hogy néha ugyan nem teljesen száműzött, de elkerülhető kifejezéseket alkalmazol, amelyek durvává tesznek egy leírást, pl. "belepofázott", "fickó", stb.

- Tudom, hogy a helyesíráson meg az elgépeléseken még javítani akarsz, de azért jó lett volna, ha csak azután töltöd föl az internetre, miután ezt megtetted, mert nagyon sokat ront egy olvasmány élvezhetőségén, ha ilyen szinten rakva van helyesírási hibákkal, és az elgépelések miatt meg silabizálgatni kell a szöveget.


- Volt néhány kellemes, pozitív dolog is: így pl. néhol jól eltalált humorral találkozhatunk ("-Ezekkel a nyilakkal vadásztam kígyókra. -A székedre, amin felvágtad a húst szoktam törölni a talpam, ha szaros."), néhol egész frappáns mondatokkal ("a forgatója nyeri meg a harcot, nem a kard"), és ha pl. az ilyen leírásokból több lenne: "Az acél csak csattogott és minden más hangot elnyomott. Szép ritmusos muzsikája lett. Az ütemeket szépen ki lehetett venni. Volo becsukta a szemét és a hangokat kezdte el hallgatni. A kardnak magas, éles hangja, míg a fejszének kicsit mélyebb és picit tompább. Egy erős csikorgás jó lezárást adott a dalnak...", akkor az nagyban javítaná a műved értékét. (De azért az itt idézett részből is látszik, hogy sokszor túl egyszerűen, tőmondatokban írsz, ami nem vall irodalmi műre.)


+1: ja és majdnem elfelejtettem: Volónak annyira kiállhatatlan ez a felvágós, bunkó stílusa, hogy nagyon irritál, és főleg az, hogy ennek sosincs negatív következménye, még a kiképző tisztek is lazán elsiklanak ennek a taknyos kölöknek a beszólásai fölött. :)


Remélem, hogy tudtam segíteni az észrevételeimmel! Még ha sok kritikát is tartalmaz, ezeknek nagy része javítható, fejleszthető hiba, alapvetően nem elvetélt dolog ez az írás számodra, úgyhogy én szorítok neked. Az a véleményem, hogy még egy pár év tanulás mindenképp kelleni fog ahhoz, hogy élvezhető stílusban tudj írni, de ha nem adod fel, jó dolog fog kisülni belőle. :)

2011. aug. 9. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Kössz szépen az észrevételeket.


A történelmi földrajzi dolgokban teljesen iagazad van, de úgy terveztem hogy akkor írom le a vallást amikor a vallásról van szó stb.


A leírásokon meglepődtem, hiszen azt nagyon erőltetni próbáltam, bár a színes ruhák tényleg furcsák, ahogy mondod.

Nem nagyon értem hogy mire utlasz azzal hogy a dolgok csak megtörténnek, de nemsokára úgyis rájövök..)

A kifejezések is furcsák, most hogy így mástól hallom , viszont a seznvedő szerkezet elgondolkodtat. (azt a mondatot egyszer átjavítottam, mert az előző kicsit értelmetlen volt)

A helyesírásos dologgal annyi a problémám hogy csak angol wordot tudtam leszedni , és sehogy sem tudom rávenni hogy magyarul is javítson.


A bunkó stílus meg csak úgy jött. Keveset olvasok, nagyon keeset, de a hasonló filmekben meg azokban a könyvekben amit olvastam a főszereplő mindíg szerény és jó ember , ezt unalmasnak találtam és beraktam egy bunkó főszereplőt...

Minden esetre köszönöm az észrevételeket és próbálok javítani a dolgokon.

2011. aug. 9. 22:13

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!