Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mitől lett híres ekkora...

Mitől lett híres ekkora mértékben Oscar Wilde?

Figyelt kérdés
Már egy jó ideje tanulmányozom és az tűnik a leglogikusabbnak, hogy azért mert szodómia vádjával börtönbe került és az akkori viktoriánus korban, nagy véteknek számított a homoszexualitás. De ahhoz, hogy ez ekkora felháborodást keltsen, valaminek meg kellet alapoznia a hírnevét és a művei valóban jók, de nem lélegzetelállítóan jók, tehát a titka másban rejlik és nem tudok rájönni, hogy miben. A családja sem volt annyira híres, ha pedig a mára már klasszikussá vállt sziporkákat nézzük, azok sem garantálnak ekkora hírnevet, hiszen számtalan ember van akik nagyon elmés szólásokat tudnak kitalálni, de mégsem tesznek szert hírnévre. És a bizonyíték arra, hogy világszerte híres, az, hogy én ezzel a dologgal foglalkozom itt közép-Európában 2011.-ben. Tehát aki jártas a témában vagy kicsit is ismeri az írót, mit gondol erről?
2011. aug. 30. 14:12
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok jártas a témában, csak kicsit ismerem az írót. Viszont én a botrányai miatt (ahogy te is írtad, a homoszexualitás botrány volt abban az időben) amolyan bulvárhősnek képzelem el, mint a mai celebeket, csak több ésszel és tehetséggel.
2011. aug. 30. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

14:40

Igen, szokták is mondogatni, hogy ő volt az első "celeb", de ha ezt továbbviszed, mint gondolatot, akkor rájössz, hogy ezt valaminek meg kellet előznie, tehát ha valamelyik faluban Józsi bácsiról kiderül, hogy meleg, nem fog érdekelni senkit. Angliában pedig számtalan író volt és van, tehát meg kellet alapoznia valamivel ezt az odafigyelést. Talán még az lehetett meglepő, hogy a műveit mindenki erkölcsösnek gondolta és ezzel szemben szodómia, hát nem tudom, de nagyon érdekel ez a téma.

2011. aug. 30. 14:46
 3/27 anonim ***** válasza:
És az nem lehet, hogy elég volt már annyi is, hogy kiemelje őt a sok 'egyszerű' író közül az, hogy meleg? Hát nem tudom, nem vagyok ebben túl jártas, de ez most felkeltette az érdeklődésem, utána fogok olvasni.
2011. aug. 30. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:

14:48


Amúgy inkább Biszexnek mondanám, mint melegnek. Ha találsz valami újat, jelezd.

2011. aug. 30. 14:50
 5/27 Kapitány_úr ***** válasza:

Szerintem az ideológiája, illetve az éles társadalomkritikája miatt.

Ő is - mint néhány másik művész - tipikus megnyilvánulása volt a gyermeki egyszerűségnek, őszintén felvállalta magát, érzelem centrikus volt, és megőrizte magában azt az ösztönös könnyedséget, ami minden embernél (eleinte) természetes adottság. Ugyanakkor ebből a perspektívából írta a műveit, illetve. figyelte és kritizálta a társadalmat.

Éppen ezért példaképként néznek rá azok, akik ténylegesen értik. Nem feltétlenül a művei esztétikája miatt, sokkal inkább az "tanulnivaló" miatt. (Lásd: az igazán példakép értékű emberek mind így működnek)


Hozzátenném még azt is, hogy Oscar Wilde életfilozófiájának alapvető aspektusai még mindig érvényben vannak útmutatás céljából.

2011. aug. 30. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
És még azt is el tudom képzelni, hogy a személyisége olyan volt, hogy az emberek felfigyeljenek rá. Nyilván egy nagyon nyitott, talán feltűnési viszketegségben is szenvedő ember volt, tehát már maga a viselkedése híressé tette.
2011. aug. 30. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:

14:50


Köszi a szép megfogalmazást, ezeket én is észrevettem, de ettől valaki még nem lesz híres. 100%-osan nem lehet megérteni Wilde mondanivalóit, sőt van olyan is, amit nem is lehet, mivel direkt úgy írta meg, hogy ne lehessen, ráérzek a szellemességére és iróniaérzékére. Pl a füves könyve végén azt írja, hogy nagy naiv aki elhiszi, hogy mindezt ő írta :D

Szóval végül is nem a művészete a kérdéses, hiszen biztos vagyok benne, hogy él jelenleg is olyan ember, aki legalább ennyire szellemes, csak nem híres, tehát az igazi kérdés jelenleg a híresség mibenléte.


14:51


Valóban, de ha csak ennyi lett volna a recept, akkor már több millió embernek híresnek kellene lennie, köztük nekem is... :) Kellett lennie valami plusznak, ami megalapozta ezt az egészet és sehol nem írnak róla.

2011. aug. 30. 15:01
 8/27 anonim ***** válasza:
Az írás mellett a társasági életben is nagyon közkedvelt volt a botrány előtt, nagy befolyásokra is tett szert.
2011. aug. 30. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 Kapitány_úr ***** válasza:

@Kérdező:

Félreértettél. Az ideológia egy dolog, de a hírnevének alapja az, hogy ő mindezt kinyilvánította. Vannak embereket, akik hasonlóképpen(!) gondolkoznak, csak nekik nincs tehetségük ennek helyes kinyilatkoztatására.

Másrészt pedig az emberek vágytak/vágynak arra az szellemi "állapotra", amivel Oscar Wilde rendelkezett, és "megmutatott" a népnek. Ezért lehetett népszerű mint író, és mint ember.

2011. aug. 30. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:

15:21


Érdekes megközelítés, helytállóan hat. Egyébként pl manapság esélye sem lenne, sőt ha abban az időben a Balkánra, vagy közép Európába születik szintúgy az esélyei a zéróhoz lettek volna közel.

Nekem az tűnik érthetetlennek, hogy hogyan szerzett "befolyást"? Ismerek egy embert, aki eszméletlenül jókat ír, de kb azon a szinten marad, hogy megmutatja valakinek és az azt mondja, hogy "fantasztikusak" de semmi más nem történik ezen kívül, habár ő ismert sem szeretne lenni.


Mit értesz helyes kinyilatkoztatás alatt? Írás? Szerintem meglepődnénk, ha egyszer átnéznénk mindenki hálószobájának fiókjait, hogy milyen hatalmas irományok vesznek kárba azzal, hogy hagyják porosodni őket.

2011. aug. 30. 15:35
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!