Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Valaki értelmezné a következő...

Valaki értelmezné a következő mondatot: "Koldus-szegény királyi gazdagon, / részeg vagyok és mindig szomjazom. "?

Figyelt kérdés
2011. dec. 10. 14:44
 1/4 anonim ***** válasza:

Az vagy nekem, mint testnek a kenyér

s tavaszi zápor fűszere a földnek;

lelkem miattad örök harcban él,

mint a fösvény, kit pénze gondja öl meg;

csupa fény és boldogság büszke elmém,

majd fél: az idő ellop, eltemet;

csak az enyém légy, néha azt szeretném,

majd, hogy a világ lássa kincsemet;

arcod varázsa csordultig betölt

s egy pillantásodért is sorvadok;

nincs más, nem is akarok más gyönyört,

csak amit tőled kaptam s még kapok.

Koldus-szegény királyi gazdagon

részeg vagyok és mindig szomjazom.


Nem szabad kivenni egy ilyen félmondatot egy ilyen rövid szonettből semmi értelme.Az egész versnek van értelme! Így nem lehet félsorokat elemezgetni.

2011. dec. 10. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
De ha egyszer csak ennyit kell értelmezni..
2011. dec. 10. 19:28
 3/4 anonim ***** válasza:

részeg vagyok = nagyon szerelmes a költő, belerészegül ebbe az érzésbe

mindig szomjazom = még ennek ellenére is, sohasem elég ebből az érzésből, folyamatosan és örökké szeretné táplálni ezt a szerelmet


koldus-szegény = önmaga minősítése

királyi gazdagon = a szerelme egy kincs, és meg sem érdemli, de nagyon megbecsüli


azért ez nem nagy kunszt már ne haragudj

2011. dec. 10. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az utolsó válaszadóval teljesen egyetértek.

Amúgy ha így könnyebb, írok neked pár példát az előttem szóló kommentjét kiegészítve:

nem tudom, fiú vagy-e vagy lány, de tegyük fel, hogy fiú vagy, és beleszeretsz egy lányba. Képzeld el, hogy amikor meglátod "Őt", akkor kalapál a szíved, megremeg a hangod, izzad a tenyered, és egyszerűen boldoggá tesz a jelenléte, nem bírsz betelni a látványával, vagy csak a közelségének tudatával.

Úgy érzed, hogy nem vagy méltó egy ilyen lányhoz, és nem "alacsonyodna le" hozzád, de mégis ez történik. ---> ez eddig a "koldus-szegény királyi gazdagon".


A szerelembe blemerülés, mint érzés mindent kitöröl a fejedből, csak Rá tudsz gondolni, és minden szebbnek tűnik, mint amilyen az valójában - akár a részegség: amikor már nem tudsz gondolkodni, mert el vagy bódulva teljesen.

Azt pedig biztosan tudod, hogy az ember ha részeg, akkor elveszíti az arányérzékét, és még többet iszik - nos, erre vissza lehet következtetni: vágyakozik, méginkább vágyik a jóra, amit igazából már meg is kapott, és ezután már csak hanyatlás következhet.

Ezt is meg lehet egyszerűen magyarázni: olyan, mint amikor valakibe titokban szerelmes vagy, és tökéletesnek tartod a kis világodban. Vágyakozol utána, de mikor megkapod, meglátod a rossz oldalát is, és rájössz, hogy nem is olyan tökéletes.

Vagy ha már karácsonytájt vagyunk: ilyen az Adventi időszak, emlékezz vissza, mikor még kisgyerek voltál, és számolgattad vissza a napokat a naptárban, hogy mikor hozza meg az ajándékokat a Jézuska, és a várakozás/vágyakozás sokkal inkább több boldogságot, és izgalmat hozott, mint maga a meglepetés.

Ha végignézed az egész verset, ez épp a szüntelen vágyakozásról szól - de (!) mellette az úgymond "telhetetlenségről" is: hogy legyen mégtöbb ilyen izgatott, szenvedélyekben gazdag boldogsága- még ha nem is érdemli meg. Remélem sikerült valamennyire elmagyaráznom. Ha lenne még kérdésed ezzel kapcsolatban, akkor bátran írj üzenetet.

2011. dec. 19. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!