Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogyan lehet megállapítani,...

Hogyan lehet megállapítani, hogy egy vers ütemhangsúlyos, vagy időmértékes verselésű?

Figyelt kérdés
és azt, hogy felező tizenkettes/nyolcas, vagy bármilyen más ? és ennek mi a neve?
2012. jan. 12. 18:13
 1/2 anonim ***** válasza:

Számold meg a szótagokat, s ezzel meghatározod, hogy ütemhangsúlyos verselésű-e. Ha igen, akkor az még nem zárja ki azt, hogy ne legyen benne időmérték. Rövid szótagnak számít az a szótag, mely nem tartalmaz hosszú magánhangzót, s magánhangzója mögött nem áll 2 vagy több mássalhangzó.


Tehát valahogy így kell számolni:


,,Isten, áldd meg a magyart, 7 ütem

- U - U U U -

Jó kedvvel, bőséggel, 6 ütem - felező hatos

- - - - - -

Nyújts feléje védő kart, 7 ütem

- U - U - - -

Ha küzd ellenséggel; 6 ütem

U - - - - -

Bal sors akit régen tép, 7 ütem

- - U - - - -

Hozz rá víg esztendőt, 6 ütem

- - - - - -

Megbűnhődte már e nép 7 ütem

- - - U - U -

A múltat s jövendőt!" 6 ütem - felező hatos

U - - U - -

2012. jan. 12. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

ha tudod skandálni a verset, ahogy az előző válaszíró, akkor időmértékes pl József Attila: Flóra- hexameterek:

Roskad a kásás hó cseperészget a bádogeresz már

-U U -- - UU- U U - UU -


elfeketült kupacokban a jég elalél tovatűnik

-U-U UUU-U U - UU- UU-U


akkor hosszú(-) egy szótag, amikor a magánhangzója hosszu, vagy ha egy magánhangzót, két mássalhangzó követ és akkor rövid (U) ha magánhangzója rövid ha ezt a két sort amit az előbb leirtam elszótagolod össesen kijön 21 szótag, egy sor, 12 tehát felező tizenkettes

remélem segitettem:)

2012. jan. 14. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!