Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogyan induljak el, ha írtam...

Hogyan induljak el, ha írtam egy könyvet és szeretném kiadatni?

Figyelt kérdés

Dióhéjban: Egy kisregényről lenne szó, saját illusztrációkkal. Bár tisztában vagyok azzal, hogy kissé pang a piac, ez elég rendhagyó 'mű', többek szerint is ki kellene adatnom, és jómagam is elégedett vagyok vele, szóval örülnék, ha valamelyik kiadót érdekelné. (Nem kell aggódni, nem egy hatszázadik vámpíros-szerelmes kötetről vagy celebnaplóról van szó, Isten őrizz! : ) )

A kérdésem az lenne, hogy hogyan induljak el, hogyan vágjak bele ebbe az egész ügybe? Érdemes e-mailben felvennem a kapcsolatot néhány kiadóval, vagy inkább bizonyos embereket kellene megkeresnem?

Tapasztalatlan vagyok e téren, úgyhogy bármilyen információért, segítségért nagyon hálás lennék. Előre is köszönöm!


2012. márc. 9. 15:30
 1/6 anonim ***** válasza:

Elsőként keresd ki azokat a kiadókat, akik megjelentetnek hasonló kiadványokat. Írj az összesnek, és küldj részletet.

Utána jó sok türelem....

Kb egy év a válaszolási idő.


Ha van pénzed, ki is adathatod magánúton. De nagyon tájékozódj, mert nem mindegy, hol teszed.

2012. márc. 10. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A személyes kapcsolat sokat ér. Menj el írós találkozókra, és ismerkedj meg a kiadókkal, szerkesztőkkel.
2012. márc. 10. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

"A kérdésem az lenne, hogy hogyan induljak el, hogyan vágjak bele ebbe az egész ügybe?"


A legjobban azzal javíthatnál az esélyeiden, ha már ismert lenne a neved irodalmi körökben. Ha ez nincs, akkor a beküldött kéziratodat jó eséllyel olvasás nélkül kidobják, vagy két-három helyen beleolvasnak, és csak akkor foglalkoznak vele komolyan, ha véletlenül valami nagyon jó helyen nyitották ki. Az is lehet persze, hogy zseni vagy és az írásod remekmű (egyébként zsenik első könyvei is ritkán nagyon jók), és ezért amikor belelapoznak, azonnal érzik, hogy ezt muszáj kiadni. De erre ne alapozz.


Minden kiadótól meg lehet tudakolni, hogy hogyan lehet beküldeni hozzájuk kéziratot, egyáltalán nem szünetel-e ez éppen most. Javaslom, hogy ne a legmagasabb presztízsű kiadóknál (pl. Magvető) kezdd, mert ott rosszak az esélyek.


A legtisztább út az, ha már nem teljesen ismeretlen névként próbálod megjelentetni a könyvedet. Először írkálsz mondjuk irodalmi honlapokra, kedvező visszajelzés esetén összehaverkodsz néhány íróval és kritikussal, az ő segítségükkel elhelyezed valamilyen írásodat egy irodalmi lapban, ha ez megvolt, akkor már meg tudsz jelenni magasabb presztízsű lapban is, és ha ez is megvolt, akkor már van "neved". És akkor több esélyed van rá, hogy tisztességesen elolvassák a beküldött kéziratodat.


Nem javaslom a "hiúság"-kiadókat, ahol neked kell fizetned azért, hogy valamid megjelenjen. Ennek semmi értelme, sőt, még el is vághat végleg (ha egyszer egy másik könyvedet egy komoly helyre küldöd be, és megtudják, hogy egy hiúsági kiadónál jelent meg korábban könyved, akkor nagyobb eséllyel dobják ki egyből a kéziratot.)

2012. márc. 12. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Igen, nyilván egy jól csengő, befutott névvel könnyedén labdába rúghatnék, de sajnos nálam az utóbbi feltétel még hiányzik, ahogy írtam is. Jó ötleteket adtatok, az irodalmi körök, találkozók szimpatikusak, bár én egy kisvárosban élek és errefelé eléggé haldoklik a kultúra. (Bár próbálják életben tartani, nem nagyon sikerül..)

Szerencsére az utazás nekem nem gond, szóval el tudnék döcögni Pestre, úgyhogy majd utánajárok.

Érdekes, hogy a Magvetőt nem ajánljátok, pedig pont azzal szemeztem..Sok általuk kiadott könyvet elolvastam már és úgy gondoltam, ők fogékonyak lennének az ötletemre, de akkor ezek szerint nagy fába vágtam a fejszémet. : ) Mindenesetre mindenki válaszát köszönöm, így már nem a sötétben kell tapogatóznom.

2012. márc. 12. 10:28
 5/6 anonim ***** válasza:

"Érdekes, hogy a Magvetőt nem ajánljátok, pedig pont azzal szemeztem"


Velük az a probléma, hogy ők A Kiadó, aminél nincs márkásabb. Gyakorlatilag Magyarországon az az elérhető legnagyobb írói siker (Kossuth-díjat leszámítva), hogy könyved jelenik meg ott. Ebből adódóan az őrültektől a féltehetségeken át a profikig mindenki bombázza őket kéziratokkal. Én inkább próbálkoznék valamelyik kisebb, de minőségi kiadóval (van vagy 30-40).

2012. márc. 12. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Igen, valószínűleg ez lesz a (talán) járható út..

Esetleg néhány ilyen kisebb, de mégis jó kiadót tudnál ajánlani? Én is utánanéztem már, de rengeteg van és nem tudom, melyikhez lenne érdemes fordulni a sok közül.

2012. márc. 13. 15:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!