Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Forgatókönyíró, rendező,...

Forgatókönyíró, rendező, operatőr, zeneszerző lemondhat-e, jogairól?

Figyelt kérdés

Filmkészítésnél a rendező kifejezett kérése lenne, hogy ezen pozíciókban szereplő személyek lemondjanak jogaikról, a rendező ötletei okán.

Tehát a rendező az ötletei kivitelezéséhez szeretné igény bevenni az említett készítőket.



2012. okt. 31. 21:14
 1/6 anonim ***** válasza:
Attól függ, milyen jogokról beszélünk...
2012. okt. 31. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ezek szerint, szerinted nem mondhat le.

A lényeg, hogy egy írónak elmondja a rendező, hogy hogy építse föl a történetet, mi a cselekmény, mik a fordulatok, és ebből ír egy forgatókönyvet a fogrgatókonyvíró.

A rendezőnek az a kérése, hogy az író, pld. ugyanazokat a szereplőket, ne írhassa bele más sztoryba, ne használhassa fel a film egyik részletét sem sehol.

Nem tudom pontosan, hogy ezek milyen jogok, de ilyenről beszélek.

2012. nov. 1. 06:06
 3/6 anonim ***** válasza:

Ezt mégis, miből szűrted le!?

Jogász vagyok, teljes mértékben tisztában vagyok vele, hogy vannak jogok, amiről le lehet mondani, és van, amiről nem.

De a kérdésed nem elég tiszta.

2012. nov. 1. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Amiről beszélsz, az nem csak hogy lehetséges, de természetes is.

Egy ötlet jogait valaki birtokolja, ilyenkor a szerző is eladhatja kizárólagosan XY-nak a jogokat.

Pl. ott a Star Wars. George Lucason kívül eddig senki sem dönthetett róla, pedig dolgozott a filmeken több ezer ember. De a jogok Lucasnál voltak.

Ilyen van.


Amikor megkötik a szerződést, akkor tisztázzák azt is, hogy a szerzőknek marad-e joguk pl. saját előadásra, mondjuk egy zeneműnél, vagy nem.


Ahhoz viszont mindenkinek joga van, hogy pl. kiírják a nevét a film végén, stb.


Ha érdekel ez a téma, a szerzői- és szomszédos jogok témakörben olvasgass.

2012. nov. 1. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Tökéletes!


Köszönöm a segítséget. Te ebben a témában jobban elmerültél? Esetleg a későbbiekben jól jönne egy jogi tanácsadó a filmhez, ha elindul, és sikerül pénzt szerezni a produkcióhoz.

2012. nov. 1. 10:04
 6/6 A kérdező kommentje:

Közben rájöttem, hogy mi a fő gondom. A magyar törvények szerint (az én értelmezésemben) nem mondhatnak le ezen jogaikról.

1999. évi LXXVI. törvény I. Fejezet 9§ második, és harmadik bekezdés...

2012. nov. 1. 22:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!