Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mi a különbség a ballada és a...

Mi a különbség a ballada és a műballada között?

Figyelt kérdés

2012. nov. 1. 14:46
 1/10 foszfor ***** válasza:
100%
Az hogy a műballadát egy költő írja a ballada meg tág fogalom szóval szerintem a műballada is beletartozik, de ami nem műballada az olyan népi költemény olyan szájról szájra terjedő...
2012. nov. 1. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Népballada van és ballada.Mindkettő mű csak az egyiknek a szerzője ismert!
2012. nov. 1. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Második, ez hülyeség volt, mi az hogy mindkettő mű? Ha valami mű-, akkor nem nép- az előtagja.
2012. nov. 2. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
38%
A népdal népballada is mű mivel valakik azt megírták szájról szájra járt és változtattak rajta pont azért nép előtagú mert többen működtek közre benne.Míg a ballada szerzője egy név szerint ismert személy!
2012. nov. 2. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Én hasonlóra gondoltam mint amit foszfor írt. Most emelt magyarozok, és a szóbeli tételek között van ballada, és gondoltam jobb tudni a különbségeket, bár ezekre biztos nem kérdeznek majd rá. De azért jobb tudni! Köszi!
2012. nov. 2. 21:56
 6/10 anonim ***** válasza:

Az az érzésem, hogy itt valami fogalomzavar van?

A "mű" szó kétféle értelmezését keverik össze néhányan, ha tévednék, elnézést.

A "mű-művek", (főnév) mint alkotások, és a "mű" (melléknév) mint ál, művi, nem valódi.

Termászetesen minden ballada és dal műnek számít, hiszen valaki vagy valakik megalkották őket. Ugyanakkor a népdal, mint ahogy a népballada is, ismeretlen szerző, "művész" műve, a műdal és a műballada alkotóit ismerjük.

(Ha tovább akarnék "szójátszani", azt is mondhatnám, hogy a "művész" = álveszedelem...) De ez persze Off! :LoL:

2012. nov. 3. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

De nem azt értjük műballada alatt, hogy az egy mű, hanem hogy művi (értsd: mesterséges) eredetű, valaki direkt azzal a célzattal hozta létre, hogy balladát ír, a nép esetében meg nem leültek balladát írni, hanem a fonóban, tollfosztáskor, stb. kialakult egy alapváltozat, ami szájról szájra terjedve bővült, de Rózsika néni nem akart költő lenni. Eze gy irodalmi szakkifejezés, ott nem vonnák kétségbe, hogy ez egy irodalmi mű... -.-

lehet, hogy az előttem lévő ugyanezt írta le, nem olvastam el, akkor bocsánat.

2012. nov. 3. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:

balladának 2 műfaja van:

-népballada:nincs szerzője,a nép által kitalált története van,több verziója is létezik

-műballada:van szerzője,egy verziója van.

2012. nov. 5. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

álveszedelem, hehe. :D Ez jó.


Amúgy már jó sokan leírtuk ugyanazt. :D

2012. nov. 7. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Most olvastam el a többiek kommentjét is, és így már teljesen tuti a dolog. :) Köszi! Már csak pénteken kell brillíroznom, hogy (bár feleslegesen) de megtartsam az ötösömet :)
2012. nov. 7. 13:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!