Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » [ZONGORÁZÁS] Van-e jelentősége...

[ZONGORÁZÁS] Van-e jelentősége annak, hogy zongorázás közben, oktávok játszásánál a gyűrűsujj hajlik vagy egyenes marad?

Figyelt kérdés

Egyes művészek, például Boris Berezovsky teljesen egyenes ujjakkal (kivéve a kisujjat) szokta, más művészek nem. Nekem valamiért nehéz ezt kivitelezni, a gyűrűsujjam kissé behajlik.

Egyáltalán ilyen szempontból van valamilyen elfogadott technika amit tanítanak?



2013. jún. 6. 09:37
 1/8 anonim ***** válasza:
nem nagyon értem, de a kezednek úgy kell lennie mintha egy baseball labdát tartanál.
2013. jún. 6. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
a zenetanárok az egyenesen tartott ujjtól őrülnek meg ... egy művész már megengedheti magának
2013. jún. 6. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

:D

Igazából azért kérdeztem, mert amikor leütök egy oktávnyi távolságot, akkor ha nem figyelek oda a gyűrűsujjamra, magától behajlik, minél erősebben nyomom a billentyűket, annál jobban. Gondolom ez természetes, de jó lenne ha meg tudnám oldani azt hogy egyenes maradjon, mert egyrészt előfordulhat hogy a behajló ujj akadályoz valamiben, vagy esetleg véletlenül leüt egy másik billentyűt.

Arra is gondoltam, hogy az itthoni pianínón nyilván nehezebb leütni egy billentyűt, mint egy 40 millió forintos Steinway-en, lehet ez az oka.

2013. jún. 6. 10:11
 4/8 A kérdező kommentje:
Végül is ha odafigyelek, akkor teljesen egyenes marad, de ha egy kicsit is nem figyelek, már kissé hajlik.
2013. jún. 6. 10:12
 5/8 anonim ***** válasza:

"Arra is gondoltam, hogy az itthoni pianínón nyilván nehezebb leütni egy billentyűt, mint egy 40 millió forintos Steinway-en, lehet ez az oka."


Azt ne gondold. Az oktáv távolsága minden zongorán egyforma, függetlenül attól, hogy a legolcsóbb pianínó vagy a legdrágább hangversenyzongora. Egyébként nincsen jelentősége, hogy az oktáv lefogásánál nyújtva vagy behajlítva van az ujjad. Tartsd úgy, ahogy kényelmesen átéred. Ezt a "behajtott ujjam lenyomhat más billentyűt" problémát nem értem. Ha hajlítva van az ujjad, akkor csak az ujjbegyed érinti a zongorát, az ujjad többi része felfelé emelkedik. Vagy te homorítani is tudsz az ujjaddal?

2013. jún. 6. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nem arra gondoltam, hogy különböző a távolság.

Minél erősebben ütök le egy oktávot, annál jobban hajlik a gyűrűsujjam. Mivel a legjobb minőségű hangversenyzongorákon nyilván sokkal könnyedebben lehet leütni a billentyűket mint az itthonin, lehet hogy azokon ezt az ujjhajlítós problémát megoldani nem jelent olyan nagy erőfeszítést.

Ezért jó volna tudnom, hogy érdemes-e erőltetnem ezt a dolgot.

Nem tudom mit jelent az pontosan hogy homorítani, de kb mindent meg tudok csinálni az ujjaimmal.

Art Tatumnak volt egy zseniális technikája, ami arra volt alapozva, hogy egyenesek voltak többnyire az ujjai. Nyilván egy nehezebben leüthető billentyűkkel rendelkező zongorán ezt nehezebb.

2013. jún. 6. 10:45
 7/8 A kérdező kommentje:
Ja és köszönöm szépen az eddigi válaszokat!
2013. jún. 6. 10:55
 8/8 anonim ***** válasza:
ha gyorsan és hangosan játszol beüthetsz egy szeptimet vele esetleg. ha fel akarod feszíteni, szerintem nem lesz jó vége. nem láttam amúgy, hogy bárki is egyenesen tartotta volna, az nagyjából lehetetlen.
2015. márc. 6. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!