Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogy értelmezed József Attila...

Hogy értelmezed József Attila Szép lobogóval, vagy anélkül című versét? (szüveg lent)

Figyelt kérdés

SZÉP LOBOGÓVAL, VAGY ANÉLKÜL



Azért vagyok, hogy virág nőjjön

A szemeimben,

Ezért öntözik kedveseim,

S a fák, a városok meg minden.


Szép lobogóval, vagy anélkül

Győzünk mi mindig,

Mindnyájan győzünk szomorúan,

Minket a szívünk győzni indít.


S erre, arra, egészen mindegy,

Hogy merre tartunk,

Kit csönd, kit nagy zaj vár a parton

S elsüllyedünk, ha nincsen partunk.


(1925. ápr. 23.)



2013. szept. 1. 23:09
 1/2 anonim ***** válasza:

megpróbálkozom.


az első versszak nekem azt mondja, hogy valahogy a kibomlás, a nyílás, a virágot hozni tudás a fontos. a dolgot kicsit csavarja az, hogy a szemeiben nőljön a virág. ez talán azt jelenti, hogy nem kell, hogy ez a külső valóságban történjen, hanem elég ha az én elmémben ez így jelenik meg. ha virágot tudok látni a dolgokba.


a második versszak mondhatja azt, hogy mindegy, hogy látványos körülmények között(lobogózva) vagy sem, de értelmet találunk a dologban, ahova vetettünk(ez a győzelem és tán ez a virág). a kérdés mit jelent a szomorúan. lehet azt, hogy jobb lenne nem győzni? ha nem erőltetnénk bele a dolgokba ezt az értelmet, ha nem minden növesztene bennünk automatikusan virágot?


a harmadik: ez is olyasmi mint a második, abban, hogy mindegy milyen helyet foglalunk el az életben viszont itt azt teszi hozzá, hogy kell valami biztos pont ahova kiköthetünk. mindegy a környezet, de valami identitás kell, valami ahonnan el lehet rugaszkodni.

2013. szept. 1. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Nekem pedig úgy könnyebb, ha stílusjegyek felől közelítem meg.

J.A.-nál itt is jelen van az expresszionizmus, illetve a népiesség is. Valamint egyfajta forradalmi lendület is, ami a Döntsd a tőkét c. kötetben annyira jellemző.

1. versszak----Költői léte elképzelhetetlen az őt érő gazdag ingerek nélkül. pl. szerelem, a természet, nagyvárosi környezet képei nélkül.

2. vsz. ----Forradalmi lendület, expresszionista elragadtatás. T.sz./ 1 sz. is jelez. (Mi)

3. vsz.-----Költői magány, mely oly sokszor megjelenik JózsefA.nál. Hiába fogékony a külvilágra, hiába érez milliókkal sorsközösséget, egyéni létében mindig egyedül marad, társtalanul küzd a minden napokban. Meg nem értettsége mint mindig, itt is jelen van.

2013. szept. 8. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!