Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Novella vélemények?

Sándorjános kérdése:

Novella vélemények?

Figyelt kérdés

(Kb. hét éve írogatok ezt, azt, ami csak kipattan a fejemből. Ihlet mindig volt, de érdekel, hogy elég olvasóbarát, stílusos-e ez a szösszenetem, hogy a többi részével kiegészülve megjelentethessem, vagy maradjak az otthoni, saját kedvemre történő alkotásnál.)


1.

Haladó ingázók közé-


Amikor a melósok még csak a kesztyűiket húzzák egy jó kis ébresztő kopácsolás előtt, ami végigzúgja majd az utcát, és ezzel egyidejűleg megrázza minden hóvirág hajtását a közelben, mint pici, tavaszi hírnököket, akkor szállt fel a Kék ember a buszra.

Kabátja elég viseletesen ingadozott, a kanyarokban, és fáradalomban szintén ingadozó testén. Beimbolygott hát hétköznapi miliőjébe, ahol a már megszokott üres képek fogadták, akik, mint a radar pásztázzák a levegőt, de nem látnak semmit, vagy bámulják az elsuhanó dolgokat az ablakon át. A kedvencei voltak, akik alszanak, őket lehet nézegetni úgy, mint a ruhákban pózoló kirakati bábokat. Orrot fújt, amíg elfoglalta megszokott állóhelyét valahol a busz közepén, arccal az ajtónak. Felnézett a kijelzőre, amin öt óra negyven perc ragyogott sárgászöld színben.

A busz megindult, és a messze földről híres magyar utak kráterein, (aminél hírhedtebb talán a román, és ukrán) döcögött, mintegy bekapcsolva a masszírozóülés funkciót. Az utasok kedvükre hallgathatták e mellé az ingyenes indusztriális, csörömpölő zenét, amit a szintén hírhedt útburkolati munkások szolgáltattak, akikről azt kell tudni, hogy mint egy dzsessz zenekarban az egyik szólózik valamilyen hangszeren, ez esetben eszközön, addig a többiek csak nézik, olykor odaszólnak valamit, vagy kopácsolnak egy keveset kísérőalap gyanánt.

Hát ezen a reggelen történt, hogy egy busz öt óra negyven perckor Borsod-Abaúj-Zemplén megyében karambolozott az elé szabálytalanul bekanyarodó kisbusszal, amiben később illegális fegyverszállítmányt találtak a rendőrök, és öt ember életét vesztette. Kettő a kisbuszban (a rendőrök szerint feltehetőleg összesen ketten voltak a gépjárműben), három pedig a nagybuszban.

Még szerencse, hogy csak a rádióból halljuk mindezt, mert ilyen nem fordulhat elő se velünk, sem a Kék emberrel, akit még be se mutattam rendesen. Pláne most nem történhet meg, mert nagy leadandó munkát visz a táskájában, aminek elkészítéséért heteken át fáradozott.

Tudni kell róla, hogy ez a munka volt beszédének, és gondolatainak központjában, ha kérdezték bármiről, csak ezt tudta felhozni témaként a boltban, az utcán, az edzőteremben, a saját házukban, egyszóval mindenhol. Ha a Mari néni oda állt mellé a boltban, és megkérdezte, hogy „Édesapád kijött már a kórházból?”, akkor is azt felelte, hogy „Honnan tudjam, nincs szabadnapom ilyesmivel foglalkozni.” Bele sem gondolva, hogy tudott édesapja kijöveteléről, egyszerűen csak nem szerette az érdeklődő idegeneket. Tehát így nagy szorgosságában, de bánatában, mert tudta, hogy életének szép emlékeit preparálta ki ebbe a papírcsomagba „Munkám 01.” címszóval, utazott munkahelye felé.

Gondosan leltározott az emberek közt, hogy ki van fenn ilyenkor azokból, akikkel általában egy időben jár. Számba vette a mély szemgödrűt, akinek két sötét üregéből csak szeme fehérje csillant ki, a szőke férfit, aki bár kopaszodott elölről, de hosszúra hagyta a haját, és mint egy hullámos paplan hullt rá gömbölyű, sima homlokára,

a rókaprémes idős dámát, a kócos szakállú fiatalembert, aki alig lehetett több mint húsz, de két kisgyerekkel járt mindig a városba. Lemaradt az utolsó kettő jellegzetes karakter: a seftes, aki bár korán utazott, de sose volt álmos, mindig beszélt, egész úton képes volt magyarázni a világ dolgairól, és hol olasz bőröndöket, hol orosz vodkát, svájci sajtokat cipelt hóna alatt. Ő egy világlátott ember lehetett, aki már lassan négy éve ilyen korán utazott, és sose törte meg eme reggeli programját holmi hirtelen kirándulással mondjuk Ausztriába, vagy Svédországba, hát ez az a nap volt, amikor feltehetőleg ez is megtörtént. A másik jellegzetes karakter, egy tizennyolc év körüli lány, akiben két dolog volt a legtitokzatosabb, hogy amíg mindenkinek hallotta már Kék emberünk a nevét, neki sose, (pedig ha valakiét érdemes lenne megjegyeznie, akkor az ő lenne). A másik titokzatossága pedig, hogy ha iskolás, akkor miért jár ennyire korán, vagy dolgozik esetleg? Az biztos, hogy valahol a kettő közt lebegett életkorára tippelve. Valahogy világított a környezetből, mert mindig állt, ha mások ültek, de mindig ült, ha mások álltak. Rikítottak a fekete kabátja alól itt, ott kibújó ruhadarabjai színükkel, és haja is színes volt, szemben a feketével, csontfehérré fakult szőkével, átlagos barnával. Bár kora reggelente ő is borzasztóan szürke, és álmos különlegességei ellenére, mert rátelepszik a korai ingázás minden ember lelkére. Ezzel a meggyötört, fiatalos derűjével vált igazán szimpatikussá a Kék embernek.



2013. szept. 21. 14:16
 1/4 anonim ***** válasza:

Eléggé nyakatekert. Helyenként nem is jó a fogalmazás, például mindjárt az első mondatban értelmetlenül keveredik a jelen- és múltidő.


Majdnem olyan körülményesen írsz le egy hajnali buszozást a munkahelyre, mint ahogy Jókai leírja, hogyan hömpölyög a Duna, és rajta a hajó. Csakhogy Jókai olyan korban írta, amikor az olvasóközönség nagy része soha életében nem látott se Dunát, se hajót, mert a szülőfalujából legfeljebb a szomszédos városig jutott el. Nekik szükségük volt a részletekre, hogy el tudják képzelni a történet körülményeit, ma viszont ott a tévé, az Internet, ilyesfajta élményekkel tömve vagyunk, hogy a hajnali buszozás közvetlen megtapasztalásos élményét már ne is említsem. :) A mai olvasónak ez unalmas kitérő, elég arra koncentrálni, ami történetvezetést szolgálja, a körülményeket pedig csak tömören behatárolni. A kis történetben, amiben van a főhős, utasok, munkások, rendőrök, fegyvercsempészek, öt halott és Mari néni, csak két fontos karaktert találtam: a főhőst és a lányt.


"akikről azt kell tudni, hogy..." / "Tudni kell róla, hogy..."

Feltételezzük, hogy enélkül is tudják. Ha meg a történetvezetés miatt kell tudni, akkor evidens, hogy az olvasó nem lát a fejedbe, nem tudja; így a megfelelő helyen kell informálni, hogy az aktuális szál ne szakadjon meg.


"...akit még be se mutattam rendesen"

Ejnye-bejnye, miért nem? :) Nem beszéd ez, ahol megengedett a feledékenység.


"Lemaradt az utolsó kettő..."

Há' ne maradjon le.


Na, szóval: ezeket a kifejezéseket mellőzném. Még ha kisgyerekeknek íródik, hagyján, hiszen azt felolvassák nekik, így kicsit spontánabb, beszédszerűbb. Egy írott szövegnek viszont nem tesz jót. Úgy kell fogalmazni, hogy ne érezd a szükségét.


"messze földről híres magyar utak kráterein, (aminél hírhedtebb talán a román, és ukrán)"

"(pedig ha valakiét érdemes lenne megjegyeznie, akkor az ő lenne)"

Az írói véleménynyilvánítást nem használnám ilyen direktben. Ha lényeges momentum, folyamatosan derüljön ki, és ne kimondja az olvasónak a tutit, hanem engedje elgondolkodni. Speciel a magyar utak minősége nem lényeges, a főhős nevének fontosságát pedig nem bejelenteni kell, hanem folyamatosan, hitelesen bemutatni.


Összegezve: otthoni alkotásnak teljesen jó; sőt kifejezetten jó, ha olyankor önfeledt tudsz lenni, és nem zavarnak a hibák (sok írónál a "mindjárt tökéletesen akarom megfogalmazni" kényszeresség gátló tényező). Viszont ez azzal jár, hogy egy másik időpontban át kell olvasni, és korrigálni a hibákat, mivel már neked sem friss, így könnyebben észreveszed a zűrös részeket.


További jó írást, és remélem nem törtem le a kedvedet. :)

2013. szept. 21. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Szinte teljesen ugyanazt akartam elírni, amit az első. Tényleg nyakatekert, felesleges dolgokkal van telítve, túl van bonyolítva.
2013. szept. 21. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Úh... Elfelejtettem beleírni, hogy nem a listáról maradt le, hanem a buszról :DD

Köszönöm a válaszod, nagyon hasznos volt. Igen, ez a közvetlen beszélő stílus, amit megjegyeztél, hogy nem lenne szükséges én szándékosan használtam, ennek köszönhető a "meseszerűsége" a szövegnek. Az azt kell tudnik számát mihamarabb csökkentem, hiszen nem kell, csak rizsázok különféle mellékszereplőkről. A főszereplő nevét szimbolikus tartalmai miatt rejtettem a "Kék" szó mögé. Alapjában véve az ő személyét még a zöld, és piros, emberekkel akarom öszefonni, akik egyszer találkoznak (az út végén), és mindenki tesz a másikról megjegyzést, és mind megtudják a másik nevét, de a sajátjukat sose mondanám ki azok részletein belül (a kék-melankólikus, bágyadt. A zöld lesz a furfangos, és kacifántos. A piros pedig az erőszakosan drámai.)

Meg a legtitogazatosabbról is lekapom még a "leg" szócskát, mert két dolog nem lehet egyszerre a legtitokzatosabb. Na meg a feledékenység, meg mint valami lebegő isten mesét mondok a karaktereimről, csak gondoltam a karambol úgy felriasztja az olvasót, hogy pont ugyanabban a percben történik hasonló körülmények közt, pedig épp most kezdtek azonosulni a Kék emberrel, akiről nem árultam el semmit, egy kicsit bosszantó, de segít előrevetítni azt a közönyt, amivel egy rádió hallgató vélekedik a balesetekről általában.

Mégegyszer köszönöm szépen a válaszod! Próbáltam a tördelést is megoldani itt gyakorin, de úgy néz ki nem sikerült. Különben wordben sokkal szebb.

2013. szept. 21. 20:48
 4/4 A kérdező kommentje:
Mellékesen hozzáteszem, az illegális fegyverszállítókból egy elmenekült, hát ő a Piros ember :)
2013. szept. 21. 20:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!