Mi a posztmodern?

Figyelt kérdés

El tudja valaki magyarázni, hogy érthető legyen? Mert sok embertől hallottam ezt a fogalmat, de még soha senki nem tudta igazán elmagyarázni. Sokszor úgy tűnik, mintha nem is értené senki a fogalmat.


Eleve az sem világos, mért kell ilyen fogalmakat kitalálni, hiszen egy művész (jó esetben) nem úgy alkot meg egy művet, hogy leül és kitalálja, hogy "na most írok egy jó kis posztmodern regényt". Nekem úgy tűnik, hogy ezeket a fogalmakat a művészettörténészek találják ki, és erőltetik rá az emberekre, pedig a művek tényleges megértéséhez egy centivel sem visznek közelebb. Nem beszélve arról, hogy sokszor teljesen tévesen sorolnak be alkotókat egy-egy ilyen fogalomhoz, és nem egyszer maga az alkotó kéri ki magának ezt.


Másrészt, nekem úgy tűnik, hogy az ún. posztmodern valójában egy nagy lufi. Lehet, hogy tévedek, de én úgy látom, mintha olyan alkotókat neveznének annak, akiknek nincs igazán mondanivalójuk, ezért csak játszadoznak. Ráadásul alig lehet érteni őket, tehát eleve nem is az a fontos, hogy valamit mondjanak a valóságról, hanem, hogy pár túl művelt embert szórakoztassanak.


Lehet, hogy tévedek, de van, aki úgy gondolja, hogy például Esterházy Péter írásos bohóckodásai egyenrangúak mondjuk Sánta Ferenc műveivel? Hogy egyformán fontos a kettő? Csak mert Sánta Ferenc elég komoly dolgokról írt Az ötödik pecsétben, Az árulóban vagy a Húsz órában. Esterházy meg, nekem olyannak tűnik, akinek az irodalom csak játszadozás.


De javítsatok ki, ha tévedek!



2013. nov. 12. 16:32
1 2 3
 21/21 a0511 ***** válasza:

Kedves kérdező?


Te most a posztmodern fogalmát egyedül mint művészeti irányzatot kívánod meghatározni? Vagy beszélhetünk a tágabb értelmezéséről is?

Egyébként többnyire egyetértek veled az általad leírtakban.

2014. jún. 10. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!