Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Kit/mit ábrázol Körösfői...

Kit/mit ábrázol Körösfői Kiersch Aladár A művészetek forrása című kép?

Figyelt kérdés
[link]
2013. dec. 8. 20:37
 1/2 A kérdező kommentje:
elírtam: A művészet forrása
2013. dec. 8. 20:46
 2/2 anonim ***** válasza:

A freskó kompozíciója több motívumra osztható. Talán ránézésre is látszik, hogy az ábrázolt esemény – úgy fizikai értelemben, mind elvont mondanivalójában – két szinten /rétegen/, egy "motívumpárként" került megfogalmazásra.

Az alsó rész (itt is kút) a földszinti kúthoz igazodik, annak mintegy emeleti folytatása. A felső rész középpontjában "félkör formában aláfüggeni látszó bíborkárpit terül szét". Mivel ez középen van, a kompozíciót szimmetrikusan tagolja, míg egyben két vízszintes sávot is elhatárol.


A felső sáv középpontjában egy csokor női aktot látunk, a hölgycsokor közepén, legfelül "glóriaszerű, kettős holdsarlós koronggal" a feje körül. Az alsóbb lépcsőkön két-két női akt virágfüzért emel a feje fölé, amely a hölgykoszorút is körbefonja. A nőalakok lábától zúdul le a művészet forrása.

Az alsó sávban a forrás két oldalán vonulnak a zarándokok az életet adó víz felé. Mivel a tér egyre csökken (a háttér sziklái lejtősen közelítenek a kút felé)a zarándokok előrehajolnak, a vízhez egészen közel lévők fél térdre ereszkednek, azok, akik már-már a víz felé nyúlnak, előreborulnak.


A továbbiakban a könyvből idézve: "...A vonuló zarándokok hosszú, sötét ruhákat, köpenyeket, fejfedőket viselnek, a víz közelében lévők félmeztelen nők, ruhadarabjaik világoskékek. A kompozíció felső sávjában, a sziklákon túl az aranyos-zöldes égboltot kettős szivárvány tagolja, amelyek félköríveire a bíborkárpit rátakar. Az égbolt felhőin égi nőalakok ülnek, hosszú ruhákat és aranydíszes stólákat viselve. (...) a középhez közelebb elhelyezkedő három-három alak kürtöt fúj, a magasabb ívű szivárvány közelében lévő három-három pedig hegedűkön játszik. A kürtöt fújók muzsikája a művészeteknek szól, a hegedülők a bíborkárpit mögé látnak, ők angyalok..."

Forrás: Raffay Endre: Apollón szentélye (Kalligram, 2007)


[link]

2013. dec. 8. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!