Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Tulajdonképpen mi a különbség...

Tulajdonképpen mi a különbség a szentimentalizmus és a romantika között?

Figyelt kérdés
Elég hasonló stílusjegyeik vannak nem? Honnantól romantikus egy mű és meddig szentimentalista?

2014. máj. 4. 19:56
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez engem is érdekel, szóval keresgéltem:


"A klasszicizmus mellett, amely főleg a racionalizmus alapjain bontakozott ki, a 18. században kialakult egy másik, a klasszicizmustól távolodó, a romantika felé közeledő irányzat, a szentimentalizmus, mely az irodalmon kívül más művészeti ágakban nemigen jelentkezett."

[link]


"A szentimentalizmus a klasszicizmussal szemben, annak ellenhatásaként lép fel, és utat nyit a romantika felé. Szokásos "preromantikának" is nevezni."

[link]


"Már a XVIII. század utolsó harmadában feltűnnek a romantika első alakjai. Nehéz éles határt húzni felvilágosodás, szentimentalizmus és romantika közé – ezért használja Szerb Antal is a preromantikus kor kifejezést, s nevezi – elsősorban a szentimentalizmus szerzőit – preromantikusoknak. A felvilágosodás nagy alakjai közül jó néhányat (pl. Goethét, Schillert) lehetne akár romantikusnak is nevezni, nem beszélve arról, hogy a romantikusok is szívesen klasszicizáltak, a romantika irodalmában tovább éltek a klasszicizmus hagyományai."

[link]

2014. máj. 5. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Igen hasonlóak. A szentimentalizmus inkább érzékenységet jelent és akkoriban jött létre amikor az embereknek elege lett az elnyomó vagy erőszakos feudális rendből. A romantika pedig akkor bukkant fel amikor a társadalom már túl akart lépni azon, hogy csak az észérvek és a józan ész számítanak.

Na és akkor itt van még egy hasonló fogalom: szenzualizmus :)

Inkább olvasgass itt:

[link]


biztos jobban kifejti a szentimentalizmust mint ahogy én tudnám.


A romantika a szentimentalizmus egyik 'válfaja', tehát nem feltétlenül kell őket 2 teljesen különböző fogalomként kezelni

2014. máj. 6. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ja ha csak a szavak jelentését nézzük már akkor is tudunk következtetni: szentimentáls: sentiment szót tartalmazza, ez utal mindenre amit érzünk, akár hallás, látás stb, szóval ez az érzékenységről, érzékelésről szól. A szenzualizmus: szenzuális (bár ez nem hangzik túl magyarosan), sensual angolul: jelenthet hangulatosat néha, de elsősorban érzékit, tehát az ösztönös, akár testi érzékelésre utal. Ezek csupán árnyalatnyi különbségek. (a szenzualizmus szó nem az angolból származik, ezt csak példának írtam)
2014. máj. 6. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!