Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Méltányos használatnak minősül...

Méltányos használatnak minősül-e saját videó alatt a nem saját zene használata non-profit céllal?

Figyelt kérdés

Rajzolt kisfilmeket szeretnénk készíteni a csapatommal YouTube-ra, viszont mielőtt bármilyen projektet kiadnék, szerettem volna minél többet meg tudni a szerzői jogról. Sok mindent találtam, és eléggé megrémültem a várható büntetésektől.



Tehát maga a videó teljesen a csapat munkája lenne, a zenék lennének nem a saját munkáink. Először is, ilyen esetben milyen licenc-szet válasszak? Elegendő a normál YouTube licenc, vagy erre már a Creative Commons (CC) vonatkozik? (Nem szeretnénk, hogy mások felhasználják a videónkat, de nem tudom, a nem-saját zene ezt befolyásolja-e)



Másrészről pedig azt olvastam, hogy a saját munka/nem saját munka aránya nagyban befolyásolja a méltányos használatot. Ennek érdekében a használandó zenét is megvágjuk, mert az is befolyásoló tényező, hogy mekkora részt használunk fel a nem-saját anyagból.


Azt is olvastam, hogy méltányos használatnak minősül, ha az új értelmet ad a nem-saját anyagnak, tehát nem egy másolat. Egy animációs történet beletartozik ebbe a kategóriába?



A videókhoz mindig olyan zenét használunk, amit sok helyen látunk feltöltve, vagy esetlegesen mások is készítettek hozzá animációt (Official csatornák zenéit nem használjuk), de azt is olvastam, hogy attól még, hogy egy anyagot több helyen látunk feltöltve, még nem jelenti azt, hogy az anyag használható.


____________


Továbbá még egy kérdésem van, ami nagyon régóta foglalkoztat. Ha ennyire szigorúan veszik a szerzői jogot, hogyhogy a "Gamerek" akár pénzt is szerezhetnek a videóikból? Úgy értem, például PewDiePie. A játék, amivel játszik, nem az ő tulajdona, a zenéket, amiket alá tesz, végképp nem. Még sem pereli be senki sem, és milliókat kaszál.


Ne értsetek félre, nem vagyok féltékeny, sőt, nagy rajongója vagyok, csak nem értem, hogy miért van erre lehetősége, holott technikailag csak az az egy dolog tartozik a szerzői jogi tulajdonába, hogy a videó szélén látjuk az arcát. Ez a többi "Gamerre" is vonatkozik, most csak egy példát mondtam.



Előre is köszönöm a válaszokat, nagyon nagy segítség lenne!

16/L



2014. szept. 7. 10:18
 1/3 anonim ***** válasza:

Az aláfestő zene nem minősül méltányos használatnak.

Az, hogy "új értelmet ad" leginkább a paródiákra, remixekre, hangmintákra vonatkozik zenék kapcsán. Amikor a Prodigy vesz tíz hangmintát, és összeollóz belőle egy Vodoo People-t, ott nyilván egy új dolog jött létre. Az, hogy rajzolsz, egy rajzfilmet, ami a zene nélkül is megállná a helyét, nem ad hozzá az eredeti zenéhez.


A játékosok egy külön érdekes téma, amelyről oda-vissza parázs viták folynak. A szerzői jog elsősorban a programra vonatkozik, de hogy mennyiben vonatkozik a programmal előállított videófelvételre, arról messze nincs konszenzus.

2014. szept. 7. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
100%

Ha konkrét jogvédett zenét szeretnétek felhasználni, akkor az engedélyezéshez a kiadóval kell beszélnetek. Viszont én inkább azt ajánlanám, hogy keressetek Royalty Free zenéket. Ezek többnyire ingyenesen letölthetőek, vagy csak egyszer kell megvenni, és utána szabadon felhasználhatók videóhoz, remixhez. Az egyetlen kikötés, hogy szerepeltetni kell az alkotó nevét, a szám címét a videó stáblistájában, valamint a leírásban el kell helyezni egy linket az alkotó weboldalára.


A játékkal kapcsolatban kicsit más a helyzet. Egyrészt, ha PewDiePie játszik valamivel, azt másnap X ezer tizenéves megrendeli. Ha nem létezne youtube review, akkor minden bizonnyal olyan játékok is elvesztek volna a süllyesztőben, mint a Minecraft, vagy a Surgeon Simulator. Másrészt a játék nem olyan dolog, mint egy zene. A zenének a végső célja a meghallgatása, amit egy videó környezetében is el lehet érni. Egy játékot azonban ezerféleképpen lehet felhasználni, a játékos számára az jelenti az élményt, ha a személyes döntései vezetik el a játék végéhez, ami személyes sikerélményt ad. Persze ennek ellenére előfordulhat, hogy a játék forgalmazója valami oknál fogva nem nézi jó szemmel ezt, de a legtöbb esetben nem szólnak bele, sőt, kifejezetten támogatják, létrehoznak versenyeket például.

2014. szept. 8. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat, rengeteget segítettetek. Ment is rá a pozitív értékelés.


Most már értem, hogy miről is van szó, akkor ezek szerint amíg nem sikerül valahogy bevételt szereznünk, jobb ha nem is próbálkozunk szerzői joggal védett zenékkel. Második, utána nézek az ingyenes zenéknek, amiket említettél!

2014. szept. 8. 17:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!