Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Szerintetek Boris Vian Tajtéko...

Szerintetek Boris Vian Tajtékos napok című művének magyar fordítása időnként nem furcsa és nyelvileg időnként neologizmusokat tartalmaz? Ez a fordító akaratából történt vagy az eredeti műben is fellelhetőek a nyelvi játékok?

Figyelt kérdés
2015. márc. 7. 14:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Minden Vian-könyvben és egyéb szövegben (sanzonokat is írt! :)) vannak szójátékok és neologizmusok.

A magyar könyvet nem olvastam (és a franciát is már jó húsz éve), de nyilván megtalálhatók az eredetiben is, ha így fordították.

Minden "hazabeszélés" nélkül el lehet mondani, hogy a magyar foldítások általában nagyon jók.

Egy Agatha Christie könyv pl. sokkal jobban élvezhető magyarul, mint a francia fordításban. Hogy Arany János Shakespeare áttételeiről ne is beszéljek... :)

2015. márc. 7. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Kedves Julianna!


Köszönöm szépen a válaszodat. Látom otthon vagy a témában. Sajnos franciául nem tudok, soha nem tanultam, de ezek után lehet szeretnék majd megtanulni. Boris Vian jazz zenész is volt vagy inkább chanson, ezért valóban erősen éreztetheti hatását a művön. Talán kivételt képeznek a Vernon Sulivan álnéven írt regények, amelyekben viszont a mai napig nem tudok rájönni, hogy mi volt a szerzői intenció. Egyesek azon a véleményen vannak, miszerint azok a művek nem Boris Vian tollából származnak.

Egyetlen nem idetartozó adalék, mivel említetted a zenét. Jack Kerouac On the Road című kultuszkönyve angol eredetiben sokkal inkább visszaadja a mű zenei hatását, a jazz vagy bebop ütemét. Van egyfajta flow élmény ahogyan olvassuk az angol szöveget, ugyanaz a magyar eredetiben is ott érezhető, de mégis az angol valahogyan jobban visszaadja. Anthony Burgess Gépnarancs című regényét amikor először olvastam döbbenten ültem. Alig lehetett érteni holott magyarra le volt fordítva, mégis kikerekedett belőle egy kerek egész történet.

2015. márc. 7. 17:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!