Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mit gondoltok arról amit...

Mit gondoltok arról amit írtam? 17/L

Figyelt kérdés

Mindenki másképp tekint a Halálra. Bár vannak kivételek én három nagy csoportra osztom az embereket. Az első csoportba azok tartoznak, akik nem iszonyodnak a Haláltól, pusztán az Élet ellentétjeként gondolnak rá. Egy szükséges rossz, számukra csak ennyit jelent. A második tagjai irtóznak a Halál fagyos érintésétől, és foggal-körömmel ragaszkodnak minden egyes becses pillanatért, amit ők az életüknek neveznek. Mást sem ismételnek: „Ah, élni, élni: mily édes, mily szép!” A harmadik csoport viszont barátként üdvözli a Halált és ha nem is rohannak felé, várnak rá, mindenféle borzadás nélkül.

Hogy valójában ki is ez a csuklyás, kaszás rém? Én magam, én vagyok a Halál. Sajnos az emberek nem tudják felfogni az igazi jelentőségét annak, hogy én vagyok, nem az Élet ellentéteként, hanem mellette állva, kéz a kézben. Hogy is tudnák, ha még a valódi kinézetemet sem képesek befogadni. Valójában sosem hordok fekete palástot, és a földművesek eszközeiért sem rajongok igazán. Évezredről évezredre, évszázadról évszázadra változtatom az általános képet, ahogy az emberek gondolnak rám: voltak már szárnyaim, utaztam már lovon, de a legközkedveltebb mégis a csontváz volt, így mindig visszatérek hozzá.

Sokan gyűlölnek, hisz én vagyok az, aki elszakítja tőlük a szeretteiket. Azt az egyet viszont nem értik, nem is érthetik, hisz titok előttük, hogy én adom a halottaknak a megnyugvás édes ajándékát. Élőként csak kétségek sorozata vár az emberekre. A Földön a legédesebb percünkbe is vegyül egy cseppje a kimondhatatlan fájdalomnak. Én csupán jót teszek, semmi mást. Persze nem mindenkivel. Nem kívánom tökéletes emberek társaságát. Mind unalmasak lesznek egy is idő után. Én éppen a torzban gyönyörködöm. Az Élet apró hibái szórakoztatnak engem az idők végeztéig: egy ferde hajlamú erkölcs, egy elbűvölő mentális zavar, egy alig észrevehető, édes kancsalság. Mégis a legértékesebbek a küzdő, nagyratörő szellemek, akik nem érik be a posvány orrfacsaró bűzével, hanem minden csepp erejükkel küzdenek ellene, a középszerű élet ellen, a ellen, hogy elfelejtsék őket.

Elmesélem az egyik kedvenc emberem megszerzésének történetét.

Árnyékként suhantam végig az utcán, minden halandó számára láthatatlanul. Nem volt kétségem afelől, hogy merre tartok. Minden egyes porcikám ugyanazt a lelket akarta. Azt, aki most mit sem sejtve saját nagyságáról egyedül ül a biztonságosnak vélt otthon melegében. Pedig tudhatná, hogy a Halál elől nem menekülhet el.

A házba érve apró neszeket, csörömpölést, dobogást hallattam. A lány felkapta a fejét, éreztem a félelem szikráját benne, de ő ellenszegült a vele született ösztönöknek és továbbolvasta a könyvét. Széles mosolyra görbült a szám. Még inkább kellette nekem: valaki aki szembeszáll a természettel. Nem akartam sokáig húzni a dolgot. Általában csendben intézem az ügyeimet, esetleg más, érdemtelen emberekre hagyom a piszkos munkát. Néha viszont nekem is kijárt egy kis szórakozás.

- Üdvözöllek!

Egy sikolyra vártam, de semmi. Remek! Hirtelen felkapta a tekintetét. A könyv kicsúszott az ujjai közül, a szeme pedig elkerekedett.

- Örömmel konstatálom, hogy néhány ember még képes tartózkodni azoktól a szörnyű hanghatásoktól, amiket alsóbbrendű társaik még máig alkalmaznak. Idegesítenek a sikolyok, sikoltások, az ordítás minden fajtája, kuncogás, minden...kivéve talán a nevetés, azt az egyet még élvezem is.

- Ki vagy te? - kérdezte.

- Mit gondolsz?

Kétségbeesetten nézett rám. Már jól ismertem ezt a küzdelmet, ami most benne is lejátszódott. Érezte, hogy ki vagyok, de racionális elméje nem akart engedni ennek a képtelen ötletnek.

- A Halál! - mondta tisztán csengő hangon.

Nem hezitált. Egy újabb meglepetés. Nagyon jól fogunk szórakozni a túlvilágon.

- Nem megyek veled!

- Nem-e? Talán azt hiszed van választásod?

- Kérlek!

- Ott állok, látod, hol te, mindenütt, s ki így ösmérlek, még hódoljak-e?

Egyébként volt választása. Egy apró kis változtatás a jellemén elkedvetlenített volna attól, hogy magammal vigyem. Azonban nem volt képes arra, hogy elnyomja azt a határozott, éles személyiséget, amit a Élet formált benne.

- Csupán azt kérem gondold meg a dolgot. Miért kellek pont én neked? - egy könnycsepp gördült le az arcán, de a hangja még mindig biztos volt és félelem sem hallatszott benne. Pont ezért kellett ő nekem.

- Küzdést kívánok, diszharmóniát, mely új erőt szül, új világot ád, hol a lélek magában nagy lehet, hová, ki bátor, az velem jöhet. És lám, nézz csak magadra. Küzdesz ellenem, még így is, hogy a földi élet súlya húz le. El sem tudod képzelni milyen nagy lehetnél mellettem, olyan emberek mellett, mint te! Túl sokat szenvedtél már a kishitű, alávaló társaid között. Itt az idő, hogy a téged megillető helyre kerülj.

E szavakra új fény gyúlt a szemében. Annak a rejtett, ritka értelemnek a fénye, ami oly keveseknek adatott meg.

- Én lelkesülök, szép s új dolgokat mondsz. S mégis könyörgök egy reménysugárt. Mi lesz a családommal, a barátaimmal? Szenvedni fognak a halálom miatt, szenvedni fognak miattam!

- Mindez csak nemesíti a lelküket és talán egyszer majd értük is eljövök. De egy fontos dolgot elfelejtettél, te talán nem szenvedtél mások elvesztése miatt? A kedves nagymama szívinfarktusa, a bátyád balesete. Ezek a fájdalmak segítettek téged ahhoz, hogy most itt legyek.

Ismertem a lány életét. Kevés boldogsága volt azután, hogy a két legfontosabb ember az életében meghalt. Hogy még hatásosabb legyen a mondandóm egy pillanatra megengedtem a két halottnak, hogy visszatérjenek. Ők segítettek nekem megnyerni a csatát. Hiszen mikor következő áldozatom meglátta őket elfelejtette, hogy ki is áll előtte és csupán ennyit mondott:

- Ah, nézd e kedves testvérarcokat, nézd, nézd, mi bájosan köszöntenek, nincs többé elhagyatottság rengeteg, a boldogság szállott közénk veletek - kiugrott az ágyából és szemtől szembe került velem.

Nem volt a szemében semmi félelem vagy hezitálás. Kinyújtotta a kis fehér, törékeny kezét és megfogta az én csontváz ujjaimat.

- Végre! Álmod véget ért - súgtam a fülébe.

De ebben az utolsó pillanatban jómagam csak erre tudtam gondolni: „Bakó, ügyes légy - órjást vesztesz el.”


10 mondat idézet egy könyvből (ez a feladat)



2015. dec. 22. 20:52
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ja, hogy ez házi... Így már értem miért beszéltek időnként a szövegtől elütően régiesen. Hászi feladatnak teljesen tökéletes lesz.
2015. dec. 22. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
100%

Jó. Nekem legalábbis tetszik. Habár a lány túl sokat képzel magáról, és túl sokat árul el magáról, mert ez gondolom rólad szól.

Ó és a csontváz elcsépelt, de ez az én személyes véleményem.

2015. dec. 23. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
Nekem tetszik. Jó volt olvasni. Régen olvastam már ehhez hasonlót..
2015. dec. 24. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Írtad hogy a halál mindig a kornak megfelelő kinézetű.


Szerintem manapság már nem a csontváz testű sötét lény képe él mint halál.Inkább próbálj meg valami modernebb külsőt adni a halálnak.Én nekem most kapásból egy öltönyös,elegáns férfi jutott eszembe akinek az egész fejét fekete örvényként körüllengő felhő takarja el.


Vagy egy idősebb orvos,hosszú fehér köpenyben,kezében kórlappal.

Hogy férfi vagy nő azt döntsd el te.


de szerintem a 21. századi halál manifesztációja valami ilyesmi lenne.

2015. dec. 25. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Elisabeth musical. Ha értem is így jön a halál, akkor boldogan távozok.
2016. jan. 7. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!