Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Miről szólnak Pilinszky János...

Miről szólnak Pilinszky János Költemény, Kánikula, Passió című költeményei?

Figyelt kérdés
Valahogy ezek nekem nem megfejthetők. A Négysoros, Te győzz le engem éjszaka, Ne félj, Miféle földalatti harc, ott tudok valami vezérfonálba kapaszkodni. Ha nem akarnátok segíteni, akkor valami vezérmotívumot adjatok, amiből el tudok indulni.
2016. febr. 25. 23:48
 1/3 TR75 ***** válasza:

Szerintem a Passióban a kulcsszavak a vágóhíd és a mészároslegények, a kulcsmotívum pedig az utolsó sor. Számomra ez a vers szól egyrészt szó szerint a passióról (vágóhíd=Golgota, katonák=mészároslegények, vagy/és a tömeg=mészároslegények, vagy/és Pilátus=mészároslegények /a mosdással erre is utalhat/, másrészt utalhat a második világháborúra, Ravensbrückre, és a költő hozzájuk kapcsolódó élményeire.

A Kánikula talán tényleg csak egy kánikulai nap reflexiója. ("Kenesei" versnek tartják, szóval könnyen lehet, hogy egy balatoni napról szól.)

A Költemény annak idején benne volt az irodalomkönyvben, szerintem egyértelműen holokauszt-vers, arról szól, hogy a 2. világháború (és a KZ lágerek) mit tudtak és mit nem tudtak megváltoztatni.

De ez csak az én érzésem.

2016. febr. 26. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségedet.
2016. febr. 26. 12:37
 3/3 TR75 ***** válasza:

Szívesen.

De amúgy, szerintem, egy versnek annyi jelentése van, ahányan olvassák (plusz a költő szándéka) ;-)

Ha másból nem is mindig lehet kiindulni, a benyomás és az érzés szokat számít(hat).

2016. febr. 26. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!