Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Egy szavalóversenyen szabad...

Egy szavalóversenyen szabad gesztikulálni? El kell e különíteni a színészetet a versmondástól?

Figyelt kérdés

Most voltam iskolai szavalóversenyen Hatvanban, ahol megkérdeztem később a zsűri egyik tagját, mit csinálhatnék jobban, mire azt felelte, hogy nem nagyon kéne gesztikulálni egy szavalóversenyen, és hogy különbséget kell tenni a versmondás, illetve a színészet között.

Viszont korábban Budapesten voltam egy másik versenyen(tavaly), ott ugyan a gesztikulációra nem tértek ki, de ott épp az ellenkezőjét állította a zsűri, hogy a színművészetet és a versmondást nem igen kéne szétválasztani. Ezen kívül sokan szavalnak gesztikulálva. Színészek is. Videókon is látni.


Tehát akkor mit fogadjak el a gesztikulációról, és a versmondás - színészet különbségeiről?



2016. ápr. 7. 00:07
 1/5 anonim ***** válasza:
Ízlés kérdése.
2016. ápr. 7. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Minimális gesztukálció nélkül szereintem nem is lehet szépen verset szavalni...a versmondás is egyfajta színészet. Ha megnézed például a rajzfilmek szinkronhangjaként dolgozó színészeket úgy gesztikulálnak, mintha ők is látszódnának. Hiszen akkor tudsz kellő érzelmet és hangulatot vinni a hangodba, ha azt a mozdulataiddal is megtámogatod.

Ha úgy igazán magadat beleélve szavalsz szerintem elkerülhetetlen, hogy ne modulj meg közben.


Nyilván szavalás során nem kell egy kis előadást leadni, de a mimika a gesztikulálás egy bizonyos mértékig elengedhetetlen a hitelességhez.

2016. ápr. 10. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Igyekszem minél jobb eredményeket elérni, de valahogy ugy vettem észre, hogy a zsurinek az tetszik amibe kevésbé élik bele magukat az elõadók. De miért? A verset szerintem igenis el kell játszani, olyan sorok vannsk benne, amelyek akkor a legvalószerubbek, ha beleeljuk magunkat. A szavaloversenyen megfigyeltem, hogy mindenki unatkozott ropigtak a csontjaik (60 vers után nem csoda) látszott, hogy ha nem is vallották be maguknak, akkor kicsit unták a dolgot. Aki meg beleélte magát, ha kellett tombolt, ha kellett sirt, azt pedig a zsuri leszavazta. Ez egy alkalommal volt, de persze egy masik versenyen forditva volt. Én igy láttam megtörténni legalábbis.
2016. ápr. 14. 21:20
 4/5 anonim ***** válasza:

Az annyira a zsűritől függ, hogy nem lehet rá jó választ adni. Nekem is voltak hasonló gondjaim prózánál: a zsűri szerint a kiejtés a lényeg, én meg túl kifejezően olvastam. A kiejtésem szép volt, de szerintük nekem nem kellett volna értelmeznem a szöveget, csak felolvasni. Mint egy gép.


Amúgy meg csináld úgy, hogy magadnak tetsszen. Természetesen el kell fogadni a kritikát, hallgatni kell a tanácsokra, de akkor jó, ha szerinted tökéletes. Rosszul fogalmaztam: ahogy szerinted a legjobb. Tökéletes nincs.


Érdemes lehet kicsit líraibb verset választani, amit amúgy sem gesztikulálnál hevesen. De inkább sz@rd le a zsűrit és szavalj a közönségnek. Ha ők figyelnek rád, tetszik nekik, akkor mindent megtettél.


egy másik versmondó

2016. nov. 5. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Igazad van másik versmondó, eleinte csak azért mondtam verset, mert a fellegekbe akartam jutni jó eredményemmel :D

De utána rájöttem, hogy a közönség élvezi, ahogy én szavalok, bármit is mond a zsűri. Illetve rájöttem, hogy mindig ugyanazok mennek szavalni, ráadásul ők többnyire kulturáltak és jófejek. A közönség az igazi zsűri!

2016. nov. 10. 03:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!