Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogy van ez a dolog az egész...

Hogy van ez a dolog az egész hang- fél hang távolságnál oktávnál?

Figyelt kérdés

Amit nem értek,hogy ha pl zongorán a C-től elkezdek felfelé lépkedni a fehér billentyűkkel felfelé,akkor egész hangtávolságonként emelkedik,de E és F között fél hangtávolság van.Azt értem,hogy a következő C így kerül 12. billentyűre és 8 fehérre,egy oktávra.

Amit viszont nem értek,hogy miért nem végig egész hangtávolságban halad,tehát C-D-E-Fisz-Gisz-Hisz-C.Miért nem azt érezzük normálisnak,hogy ugyanolyan hangtávolsággal növekszik a skála,Nem c-d-e-f-g-a-h-c. Ez olyan,mint ha valaki lépkedne egy méteres léptekkel,de minden harmadik-negyedik lépése csak fél méter lenne.Furcsának hatna.Miért nem az egész hangtávolságot érezzük természetesnek,miért ezt a felemás léptékűt?



2016. ápr. 21. 19:22
 1/9 anonim ***** válasza:

"Amit viszont nem értek,hogy miért nem végig egész hangtávolságban halad,tehát C-D-E-Fisz-Gisz-Hisz-C.Miért nem azt érezzük normálisnak,hogy ugyanolyan hangtávolsággal növekszik a skála"


- Csak. A mi kultúránkban ez terjedt el elsősorban. Az általad említett skálát mi leginkább csak klasszikus zenéből ismerjük.

2016. ápr. 21. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ha belenézel jazz elméleti könyvekbe, ott kacifántosabbnál kacifántosabb skálák vannak.
2016. ápr. 21. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
De valahogy még is ez "fülbarátabb", míg az egész hangtávolság léptékű hat természetellenesnek. Ez olyan mint ha valaki így számolna: 2-4-6-8-9-11-13-15-16-18-20. Tehát miért nem a szabályosabb a szebb,természetes,s nem falsként hangzó,s miért a ez a szabálytalan a fület nem sértő.
2016. ápr. 21. 19:53
 4/9 anonim ***** válasza:
Most milyen nyelven írjam még le? Egyszerűen így alakult. Más kultúrában meg más skála terjedt el, más a természetes. De az említett skálával is lehet zenedarabot komponálni.
2016. ápr. 21. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Az, hogy milyen hangközöket érzünk esztétikusnak összefügg azzal, hogy mennyire "egyszerű arányszámmal" írható le a két hang egymáshoz viszonya.

Pl. ha adott egy hang (pl. egy húr alaphangja) és megfelezed a rezgő hosszt, az alaphang oktávját kapod. 2/3 aránynál a kvintet, 3/4-nél a tiszta kvartot, 4/5-nél a nagy tercet,...

Ezek egyébként az alaphang legfontosabb felhangjai, amelyek az alaphang megszólaltatásakor azzal együtt megszólalnak... Vagyis a rendszer a fizikai hangtan törvényszerűségeit követi.

2016. ápr. 21. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

igen5- ezzel márt az ókorban a Püthagoreusok is foglalkoztak, Platón írásaiban szó esik erről. Ezt érezzük harmonikusnak.

[link]

[link]

[link]

2016. ápr. 21. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Igen, tudom. Eszem ágában sem volt azt állítani, hogy én szarom a spanyol viaszkot,... csak válaszoltam a kérdésre.
2016. ápr. 22. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
(5-7 oké, csak kiegészítettem néhány linkkel a kérdezőnek)
2016. ápr. 22. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Az egészhangos skálában nincs tiszta kvint és kvárt, ami a tonális, nyugati zene alapja.
2016. máj. 1. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!