Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Írtam egy verset, a forradalom...

Írtam egy verset, a forradalomról és a magyarságról, szerintetek?

Figyelt kérdés

Elnyomó uralom kínoz,

Remél a Magyar, sír.

Ordítva, durva szavakkal,

Vádolva szakad meg a szív.


Mit tegyen a gyáva nép,

Nemzetnek éltetője?

Fogjon gyilkos fegyvert,

Szabadság serege?


Indulj hát meg Magyar,

Ontsd a hontalan vérét.

Ismerje meg a nagyvilág,

Szabadság bátor seregét.


Csörögjön a fegyver,

Lelkek szálljanak tova.

Dübörögjön hát a nép,

Mint Görgey büszke hada.


Mint Eger égi váránál,

Legyen édes a diadal.

Győzzön hát a szabadság,

Éljen örökké, a Magyar!



2017. jan. 24. 13:44
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
65%

Pocsék.

Bugyuta rímek, giccses, hatásvadász szóhasználat, szirupos "mondanivaló", az írásjel-használat szabályainak nem ismerete, megcsúfolása.

Miért kezdesz minden sort nagybetűvel? Miért nagybetű a "magyar" melléknév?

2017. jan. 24. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Nekem az építőkritikával semmi problémám, de te nyelvtanilag elemezted, de hogy olvastál volna a sorok között egy keveset is...Mellesleg a sorok nagybetűvel való kezdése a versekre jellemző "motívum", akár nézd meg Ady Endre verseit. A magyar szót azért kezdtem nagybetűvel, mert ha kicsit jobban átolvastad volna, nem mint melléknév szerepel a versben, hanem mint a magyar ember tulajdonnévként. Kicsit úgy érzem, hogy szarozzuk le le elven jött-ment dolgokat hordtál össze, de ettől függetlenül köszönöm a válaszodat, bár nem tudom milyen hatásvadász szóhasználatra, de tiszteletben tartom a véleményedet.
2017. jan. 24. 15:18
 3/15 anonim ***** válasza:

Legalább a reakciód alapján nem vagy menthetetlen! :-)


A sor eleji nagy kezdőbetűvel kapcsolatban van igazságod. Mondjuk, ettől nekem még bántja a szemem, ha az nem egyben mondatkezdő is.

Pld. József Attilára nem jellemző.

( [link]


Vagy Zelk Zoltánra:

( [link] )


"A magyar szót azért kezdtem nagybetűvel, mert ha kicsit jobban átolvastad volna, nem mint melléknév szerepel a versben, hanem mint a magyar ember tulajdonnévként."


Ez rendben is lenne, csak éppen nincs. Mert a "magyar" az nem tulajdonnév. Ez így egy darab, Magyar nevű embert jelent. Ha a magyar népre, mint csoportra akarsz utalni, akkor az kisbetű - és nem tulajdon-, hanem köznév.


"Kicsit úgy érzem, hogy szarozzuk le le elven jött-ment dolgokat hordtál össze,"

lehet hogy így érzed, de nem így van.


" de hogy olvastál volna a sorok között egy keveset is..."

Olvastam.

Arra direkt nem tértem ki, mert gusztustalan.


"de te nyelvtanilag elemezted"

Nem. Én elsősorban formailag kritizáltam, és csak mellékesen nyelvtanilag.


"bár nem tudom milyen hatásvadász szóhasználatra"

"lelkek szálljanak tova", "szabadság serege", "Görgey büszke hada" ( aki feltétel nélkül letette a fegyvert fene nagy büszkeségében), "Eger égi vára"...

2017. jan. 24. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is az a benyomásom, mint az elsőnek. A kedves kérdező biztos sok klasszikus magyar verset olvasott, de ezzel nincs semmi baj... az ember az utánzásból tanul, csak fontos tudni, hogy ez csak utánzás. Petőfi korában volt értelme egy ilyen versnek, mert volt hozzá kontextus (egy szabadságharc), de több mint 100 évvel ezután ilyesmit írni felesleges. A magyar pedig tényleg nem nagybetű, ez engem is idegesít. Ady szimbólumként használt sok szót, ezért írta őket nagybetűvel, de ez nem jelenti azt, hogy neked is kell, sőt.
2017. jan. 24. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Az tény és való, hogy Ady, meg Petőfi nagy hatással van rám és szerintem egy kezdő versírónak valahol el kell indulnia. Egyébként kis kitérő, de muszáj megjegyeznem, hogy Görgey Komárom térségébe tervezte összevonni seregét, de Kossuth utasítására Szeged felé kellett vonulnia ahol az orosz-osztrák erők egyesülni tudtak és azért tette le az oroszok előtt a fegyvert mert tudta, hogy az osztrákok ellen nem csak a 13 aradi vértanú és Batthyány lett volna kivégezve. Szóval ennyit arról, hogy "büszkeségében" tette le a fegyvert. Továbbá, láttam "Eger égi váránál" sorra semmit nem reagáltál tisztelt 2. kommentelő, szerintem Eger ostroma 1552-ben igen is égi csoda volt, hiszen több tízszeres-százszoros túlerővel szemben tudtak győzedelmeskedni. Na már most a kis történelmi kitérőt figyelembe véve, még mindig nem értem a negatív véleményedet. 3. válaszolónak szintén köszönöm válaszát, de meg mondom őszintén ez kissé számomra politikai vers, hisz nem a 100 évvel ezelőtti időkre írtam, hanem a mostani helyzetre, de politizálni nem szeretnék. Egyébként nem értem miért idegesítő a magyar szó nagybetűvel írva, de ettől függetlenül nem változtatnék rajta, mert lehet nyelvtanilag nem helyes, de így próbálom megszólítani az olvasót, mint embert, nem csak melléknévként használom a magyar jelzőt.
2017. jan. 25. 01:11
 6/15 anonim ***** válasza:
3. válaszoló vagyok. Semmi nem utal a versben arra, hogy a jelenkor politikai helyzetére írtad, így honnan tudjuk szerinted? Nem is értem, egy mai politikai helyzetről szóló versben miért kell behozni Görgeyt, meg Eger várát, meg hasonlókat... azt meg végképp nem értem, milyen harcra buzdítod a 21. századi embereket. Tanács: ha politizálni nem szeretnél, akkor ne írj ilyen verset.
2017. jan. 25. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

"Továbbá, láttam "Eger égi váránál" sorra semmit nem reagáltál tisztelt 2. kommentelő, szerintem Eger ostroma 1552-ben igen is égi csoda volt,"

Valóban nem reagáltam arra sem, meg még más sorokra sem.

Abban egyetértünk, hogy csodaszámban menő teljesítmény volt azt az ostromot visszaverni ( a másodikat ugye már nem sikerült), de ettől még az "égi vár" ebben a szövegkörnyezetben egy értelmezhetetlen, zagyva megfogalmazás.


"Egyébként nem értem miért idegesítő a magyar szó nagybetűvel írva,"

Mert ez így nem a magyar nemzetet, hanem egy Magyar nevű embert jelent.

2017. jan. 25. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

# 6/7 Időpont ma 11:04


Dehogynem.

Ez. "Ontsd a hontalan vérét."


Ez csak egy színvonaltalan, "migráncsozó", uszító vers, nacionalista sziruppal leöntve, így próbálva meg elfedni a belőle áradó penetráns szellemi bűzt.

2017. jan. 25. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Politikai versnek sem elfogadható, ha egy szűkös szellemű, fasiszta, történelmi törmelék akarsz lenni. Miért mondom ezt? Nem tekintek most a fentebb is kiaknázott nyelvtani aspektusokra. Mondanivaló szempontjából, gyatra és nem helyénvaló.

Először is, ez egy butító szöveg. Tele van erősen szubjektív, transzcendens, pszeudo-romantikus elemekkel. Az eszme amit képviselsz, már nem aktuális. Legalábbis nem szabadna annak lennie. A transzcendens motívuma már kimart a mai társadalmonban, üres fogalom. Metafizikailag lecsúszott, nihilista európai közegben élünk, és ez nem is baj. A szöveged bűzlik a nacionalista ideológiától: kitalálsz egy hatalmas tragédiát, brutális szörnyet, ami csak a magyar nemzet ellen hárul. (Mert ki is lenne ennek a rossz világnak egyetlen áldozata?). Ez a múltbeli transzcendenshez való visszaugrás egy ferde kompenzációja a romlott, nehéz jelennek. Erre alapszik a fasiszta politika amit képviselsz. Azonban, ez a múlt nem segít senkin, ez csak egy redőny a hülyéknek. Elferdülnek a tények, amolyan délibábok lesznek és kialakul az amit leírtál: véres nemzeti háborúnak nézzük azt, hogy néhány migráns át akar jönni a kerten. Naiv túlnagyítás, egy akarat, megszökés a jelen proletárok gondjaiból.

Szóval kedves kérdező! Megértem a harcaidat, fájdalmaid, és együttérzésed,de ez nem nemzeti ügy. Itt egy egyre inkább kiéleződő fasiszta, burzsoáz kapitalista réteg látható, egy egyre szenvedőbb munkásosztály mellett. Ez nem nemzeti kérdés. Más kelet- és közép-európai nemzetek is átélik mindezt, nem csak a "Magyar". Ez egy globális ügy, és ha felosztod nemzetekre csak egy még szörnyűbb globális ügy marad.

2017. jan. 25. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Rendben köszönöm a válaszokat, végül is sok igaz és helyénvaló dolgokat írtatok, nyilván ez függ az adott ember világnézetétől is, de van abban is ráció amit ti leírtatok, még ha talán kissé nyers modorban is. Azt megjegyezném, hogy a demagóg versek azt vettem észre mindig vitát szítanak, mert ahány ember annyi felfogás, ez már Ady verseinél is bebizonyosodott, bár nyilván Ady költészetét hasonlítani se lehet az enyémhez mind tartalmilag, mind tudatos felépítésileg. Egyébként semmi köze nem nincs a migránsokhoz. :)
2017. jan. 25. 17:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!