Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A színházakban miért adnak...

A színházakban miért adnak elő régi, akár több száz évvel ezelőtt játszódó darabokat modern ruhákban és díszlettekkel?

Figyelt kérdés
A héten néztem meg a Toscát a szegedi szabadtérin és már sokadjára tapasztaltam ugyanazt, egy régi darabot modern ruhákban és díszletekkel adnak elő. Nem arról van szó, hogy modernizálják a darabot és előadnak egy napjainkban játszódó történetet, egyszerűen előadják ugyanazt egy az egyben, csak modern ruhákban és díszlettekkel. Miért csinálják ezt? Olyan érzés, mintha egy próbát néznénk meg, ahol a színészek kényelme miatt a saját ruhájukban maradnának. Ez persze ízlés kérdése, de számomra valami elképesztően hangulatromboló, hogy a történet 1800-ban játszódik, de a főszereplő egy csillogós, koponyás pólóban van végig. Ez mit ad hozzá az előadáshoz?
2017. júl. 2. 14:28
 1/7 anonim ***** válasza:
44%
Ezèrt hívják "művèszetnek"
2017. júl. 2. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Az anakronizmus a rendező művészi koncepiójához, elképzeléséhez tartozik. Hogy miért, arról őt kellene kérdezni. Az lehet az oka, hogy át akarta tenni mai környezetbe.
2017. júl. 2. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Na meg hát olcsóbb is. :D Egyébként igazad van, a színház varázslat amihez hozzá tartozik a díszlet és a jelmezek is. Viszont az is lehet, hogy ezzel akarják elérni, hogy inkább csak a játékra koncentráljon a néző. Nálad ez most nem jött be.
2017. júl. 2. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
18%
Azért, mert a rendező nem tud máshogy kitűnni és egyébként senki nem beszélne a darabról miután megnézte olyan rossz.
2017. júl. 3. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Az ilyen jellegű aktualizálásnak az lehet az értelme, hogy minden ami akkor történt, ma is megtörténhetne, hogy megvannak ugyanazok az érzelmek, a történtekhez hasonló körülmények.

Az ilyen jellegű színpadi rendezések a szocializmus időszakában keletkeztek és komoly kritikai hatásuk volt, anélkül, hogy erre a cenzúra felfigyelt volna.

Azt, hogy a szegedi Tosca manapság mit nyer egy ilyen rendezői változattal, azt meg nem mondanám, talán hasonló a koncepció ebben az esetben is.

Lehetséges, volt azért apró változtatás is, más is, amely elkerülhette a figyelmedet, mert annyira erre a kérdésre koncentráltál, de meglehet, hogy szintén valamilyen bírálat van a háttérben, mint a mostani kor egyfajta finom árnyalatú jellemzése.

2017. júl. 3. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Rendezői koncepció.

Bár azért itt is van olyan, ami csak külcsínben modernizál, és van olyan, ami elgondolkodtat. Szerintem ami jól van megoldva, az azt mutatja a nézőnek (az értelmesebbjének), hogy pont ugyanolyan emberi problémák, dilemmák voltak gyakran régen is, mint most.

2017. júl. 10. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nekünk egyetemen mesélte egyik tanárunk (magyar szakos vagyok, így gyakran veszünk drámafeldolgozásokat), hogy az, hogy egy régi korban játszódó történetet abban a régi kor ruháiban adnak elő, meglehetősen új dolog. Pl. Shakespeare korában is sokszor előfordult, hogy a színészek a saját ruháikat, vagy legalábbis az akkori divatnak megfelelő ruhákat hordtak, hiába játszódott a darab 200 évvel korábban. Az, hogy régebbi ruhákat hordjanak egy darab kedvéért, az 1900-as években merült fel komolyan, most meg megint kezdenek visszatérni a kortárs ruhákhoz. A színháznak nem a szórakoztatás az egyetlen célja, hanem az elgondolkodtatás is, mai dolgokra való reflektálás. Hamletet egy 21. századi, dühöngő kamaszként látni pl. sokkal jobb szerintem, mint az az előadás, amit kb. egy éve láttam: hagyományos módon, kosztümökben ledarálják az egészet szóról szóra, játszák, hogy Shakespeare a magaskultúra tetőfoka - Shakespeare valószínűleg röhögne, ha ezt látná. Amúgy a fentiekkel is mind egyetértek :)
2017. júl. 28. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!