Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Komolyzenét kedvelők! Kik...

Komolyzenét kedvelők! Kik azok a kevésbé ismert zeneszerzők, akiket szerettek hallgatni?

Figyelt kérdés

Aki szereti a komolyzenét, általában "mainstream", világhírű zeneszerzők műveit hallgatja tapasztalataim szerint, és sokan ezen a szinten is maradnak, Én azonban nagyon szeretem az olyan zeneszerzők műveit is, akiket nem ismert meg annyira a világ, nincs akkora hírnevük mint például Mozartnak, Haydnnek, Rossininek, Wagnernek, Bartóknak stb.

Én személy szerint nagyon kedvelem a régi zene képviselőit is. Ezek közül híresebbek például Byrd, Tallis, Lassus, Palestrina. De a kedvenceim között akadnak olyanok is, akiket hivatásos, diplomás zenészeknek sem ismertek, amikor említettem nekik. Ilyen például időrendben:

Juan del Encina (XV. sz., spanyol)

Pierre Attaingnant (XV-XVI. sz., francia)

Pierre Passereau (XVI. sz, francia)

Clément Janequin (XVI. sz., francia)

Giaches de Wert (XVI. sz, flamand)

Orlando Gibbons (XVI. sz., angol)

későbbről

Sir Charles Hubert Hastings Parry (XIX. sz., angol)


Igazából azért soroltam fel, mert kíváncsi vagyok, rajtam kívül van-e még itt olyan, aki ismer közülük pár zeneszerzőt, szívesen hallgatja őket. Ha szívesen hallgatná, akkor pedig már azért is megérte felsorolnom :).



2017. aug. 25. 23:42
 1/7 Mojjo ***** válasza:
100%

Na, végre egy jó kérdés! :)


Így hirtelen aki eszembe jut, az Biber. Na nem, nem a Justin. :D Hanem a Heinrich Ignaz Franz von Biber - bár be kell valljam a teljes nevét most le kellett ellenőriznem :) Barokk zeneszerző.


És kedvcsináló zene: https://www.youtube.com/watch?v=sgcR183f8gA


(Érdemes megnézni itt egy kicsit a vonót, meg a hegedűt magát. Feltűnhet valami azoknak, akik elég hegedűt láttak már életükbe: ez nem teljesen olyan. Egy barokk hegedűn, barokk vonóval lett előadva ez a darab. És érdemes azt is észrevenni, hogy nincs rommávibratózva az előadás.)


Szintén barokk:

Georg Philipp Telemann.


Zene kedvcsinálónak: https://www.youtube.com/watch?v=aPYVR_xSr9U


Aztán Henry Purcell. Jó, az nagyon erős túlzás, hogy kevésbé ismert lenne - már Telemann-nál is túlzás, de Purcellnél pláne. De a barokkról azért mindenkinek a J. S. Bach, Handel, meg Vivaldi trio jut eszébe, ilyen értelemben talán belefér. De zenét azt hiszem, hozzá nem is kell linkelnem :)


Így hirtelen első körben ennyi. Szeretem a barokk zenét. :) De amúgy klasszikus gitáron játszom, ennek megfelelő zeneszerzőket ismerek leginkább: Fernando Sor, Mauro Giuliani, Francisco Tarrega és így tovább. Nem tudom, hogy ez mennyire izgalmas vonal bárkinek, aki nem gitáros. Viszont ezekről jut eszembe: bár gitárra tudtommal egy árva darabot sem írt, mégis a leghíresebb klasszikus gitáros darabok között vannak az ő műveinek átiratai: Isaac (nem, nem Newton és nem is Asimov) Albeniz.

És ha már itt vagyunk, ízelítő zene:

https://www.youtube.com/watch?v=inBKFMB-yPg


Csak, hogy legyen egy klasszikus gitáros is :)

2017. aug. 26. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Mojjo ***** válasza:
100%
És persze azt hiszem egy jó darabig el fogok lenni az általad említett zeneszerzőkkel, mert be kell vallanom, vastagon van köztük, akikről nem hallottam még, de kíváncsi vagyok rájuk. Ha vannak kedvenc darabok tőlük, szívesen fogadom :)
2017. aug. 26. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Mindenkit felpontoztam, mert a kérdés és a válaszaitok is izgalmasak, hasznosak.


Sajnos, kedves Kérdező, téged nem tudtalak, bocs!

2017. aug. 26. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Azért köszönöm :). Örültem hogy hasznosat kérdezek.
2017. aug. 26. 17:04
 5/7 Mojjo ***** válasza:

Az egyik kedvenc youtube csatornámon épp szembejött velem egy videó, ami maximálisan illik ide:

[link]


Érdemes megnézni :)

2017. aug. 28. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nekem a kedvenc zenetörténeti korszakom a későromantika, meg a 20. század, de abból is inkább a német vonal. Szóval számomra a régi zene egy csöppet sem élvezetes, talán idősebb koromban jobban megkedvelem, persze azért igen sokat ismerek, még a felsoroltakból is párat. Igyekszem a nevesebb zeneszerzők összes művét magamévá tenni, de mondjuk az ilyen Copland, William Walton, Barber nem tudom mennyire számít híresnek, de őket szeretem, ha már kevésbé ismertet kell választani.
2017. szept. 1. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
William Boyce
2017. dec. 17. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!