Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mennyire gyakori jelenség,...

Prókátor kérdése:

Mennyire gyakori jelenség, hogy a festő nem szignózza a képét? Hallottam hires festőkről, akiknél gyanús, ha van szignó (pl Rembrandt), de ez mennyire általános a sokad rangú festőknél?

Figyelt kérdés

Van egy Jézus festményünk. A szüleim a megvásárolt házzal együtt kapták (1972-ben), az előző tulaj sem tudta (vagy nem mondta), hogy honnan származik a kép. Jézus, kenyérrel és kehellyel, olaj/vászon kép. Néhány részlete (pl Jézus keze) nagyon szép kidolgozású, míg más részletei elég felületesek, jól látszanak az ecsetvonások (pl a kelyhen).

Ami igazán érdekes, hogy sem az elején, sem a hátulján nem találni rajta sehol dátumot vagy aláírást (bár igaz, nem bontottam ki a keretéből). Az ilyen apróság mire utalhat hamarabb? Egy helyi "hobby" festőre, vagy esetleg valaki olyanra, akinek másutt is található képe?



2017. okt. 26. 10:05
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Bizonyára le leszek pontozva. Nem baj.

Volt egy rajztanárnőm. A férje neves szobrász, jó barátságban állt Pablo Picassóval.

Vitt neki egy szobrocskát ajándékba, talán születésnapra.

A festő barát a műtermében levő képekre mutatott. Válassz egyet drága barátom!

A szobrász így is tett. De a kiválasztott kép nem volt aláírva. Kérte a barátját tegye meg, de az elutasította.

– Ez így egy kedves emlék a barátodtól. Ha szignózom, akkor milliomossá teszlek.


Hitelességéért a történetnek nem vállalok felelősséget!

2017. okt. 26. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Mivel szentképről van szó, bizonyos, hogy nem neves festő festette. Ha nem találtál sem szignót, sem datálást, az teljesen megszokott, mert ilyen szentképek gyakran szakmányban készültek valamilyen előkép után, adott "ikonográfia" alapján, amikor szinte semmi egyéni, a festőre jellemző sajátosság nem fedezhető fel és maga az ábrázolt szimbólum a lényeg, nem pedig a festő személye. Nekem van egy fekete Madonna képem (a brünni kegykép ikszedik másolata), évszám és szignó nélkül. A XIX. században nagyon sok festőt képeztek és ezek a vándorfestők sem szignálták többnyire a képeiket (elsősorban arcképeket) s az elkészülési időre is csak a vászon állapota, szövésmódja, a festék és a festésmód ad támpontot. Nekem van egy olyan férfi arcképem is, amit feltehetően Borsos József festett, ugyanis őrá volt jellemző a félprofilból való ábrázolás, de se szignó, se datálás.
2017. okt. 26. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ezek a szentképek régebben ott lógtak szinte minden hálószobában. Nagymamáméknál minden szomszédnak volt egy legalább.

Egyébként antikvitásban általában meg tudják mondani, hogy értékes-e, mikor lehet, ki festhette, ismert-e, stb.

2017. okt. 26. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


#1 Kedves történet! Ide illett


#2 Nem rémlik, hogy láttam volna hasonló kegyképet. Ami a szimbolikáját illeti, az viszonylagos: a kenyér, a kehely, Jézus égre emelt tekintete a szokásos utolsó vacsora szimbólumok, de … a kenyér apró cipó (nem sok ilyen formát láttam, bár már láttam); az áldásra emelt jobb kéz viszont nem a szokásos áldást adó mozdulat, hanem inkább figyelmeztető, vagy félúton van az áldásosztó mozdulat felé; a tekintet inkább álmatag, mint a megszokott imádkozó; a kehely a stílushoz képest meglepően díszes, magas és érdekesek az arányai: magas talp, vastag szár, kis méretű,vékony kehely rész; stb. Szóval minden szimbolikus dolog ott van, de minden kicsit másképpen, nagyon egyénileg van megoldva! Arról nem is szólva, hogy az arc a kéz és a kenyér kapott különösen precíz kidolgozást, míg a viszonylag fontos kehely és a ruha szinte elnagyolt.


#3 Ismerem azokat a képeket … de ennek köze nincs hozzájuk stílusban!


Egyébként a vidékünkön a háború előtt rengeteg zsidó élt, és azt hiszem svábok is talán.

2017. okt. 26. 15:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!