Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Milyen akkordok vannak Egy F...

Milyen akkordok vannak Egy F dúr illetve F mól hangnemben?

Figyelt kérdés
Gitáron szeretnék játszani bennük, előre is köszönöm a segítséget.

#gitár #hangnem #F dúr mól
2017. dec. 12. 20:57
 1/10 anonim ***** válasza:

Mármint úgy érted milyen akkordokat lehet építeni F dúr és *moll x. fokára?

Ez esetben kérem tisztelettel: (Első foktól:)

F-dúr, G-moll, A-moll, B-dúr, C-dúr, D-moll, E szűkített

F-moll, G szűkített, A#-dúr, B-moll, C-moll, C#-dúr, D#-dúr

2017. dec. 12. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Waff ***** válasza:
Az első nem jól írta a természetes F-moll skálát. Négy bé-s előjegyzése van, azaz így megy: F-G-Asz-B-C-Desz-Esz. És ezekre az akkordok: moll-szűkített-dúr-moll-moll-dúr-dúr.
2017. dec. 13. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
K0rwára mindegy, hogy C# vagy Db
2017. dec. 13. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
*egyet tényleg elrontottam..G# és B, mivel az A# és B ugyanaz. Sorry
2017. dec. 13. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Mojjo ***** válasza:

@3: Fene tudja. Gyakorlatilag valóban, főleg temperált hangszereken, de csak azért, mert olyan szinten alapnak vesszük a kiegyenlített hangolást, hogy el is feledkezünk róla, hogy más hangolások is léteznek - olyanok, ahol abszolút nem lesz egyenlő a cisz és a desz.


@4: Érdekes, hogy hogyan kevered az angol és a magyar jelöléseket. De inkább csak megzavaró.

2017. dec. 13. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Waff ***** válasza:

Szerintem egyáltalán nem mindegy hogy Cisz, vagy Desz. És ezt nem szabad így megszokni. Habár gitáron egy bundon vannak a kiegyenlített hangolás miatt, a két hang nem ugyanaz.

És valóban érdekes és igencsak zavaró ahogy a magyar és angol jelöléseket összevissza keveri a fórumtárs.....

Remélem nem a múltkori "fenderesmarshallpeaveyerősítőaszámítógépenegykattintással" kolléga.... :)

2017. dec. 13. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Az is mindedj hogy mikor mijen betüket irunk, hát ugyanugy mongyuk
2017. dec. 13. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Mojjo ***** válasza:

@7: Gondolom trollkodsz, ha csak nem feltételezzük, hogy az előző hozzászólásod óta elfelejtettél írni, vagy benyomtál alsó hangon is vagy 8-10 felest.


Mindenesetre akkor röviden összefoglalva a problémát, hogy te is és más is értse, mire is gondolunk Waff-al:

a zenei ABC lejegyzésében kétféle jelölésmód alakult ki. Az egyiket mi, magyarok használjuk, meg a németek, osztrákok, skandináv népek. A másikat a világ többi része. Az egyiknél - az általunk használtnál - a zongora fehér billentyűi a C D E F G A H C jelekkel leírt hangsort szólaltatják meg, míg a másik ugyanezt a hangsort a C D E F G A B C karakterekkel jegyzik le. A különbség egy hangban van: amit mi H-nak nevezünk és jelölünk, azt a világ nagy része B hangnak ismeri.

Ha ezt a hangot leszállítjuk fél hanggal, azaz lépünk egy kisszekundnyit lefelé, akkor magyar/német/osztrák/skandináv jelölésmódban a B hangot kapjuk - de ezt a jelölést a világ többi része az általunk H-nak nevezett hangra használja. Ott a fél hanggal leszállított verziót Bb-nek nevezik.


A magyar/német/stb stb terminológiában egy törzshang fél hanggal felemelt verziója az "isz" végződést, a fél hanggal leszállított verziója az "esz/sz" végződést kapja (a H kivételével).

Pl:

A hang fél hanggal felemelve: Aisz

fél hanggal leszállítva:Asz

G hang féllel felemelve: Gisz

féllel leszállítva: Gesz


A világ többi részén a törzshang neve mögé írt # jelölést használják, ha felemelelt és b jelet, ha leszállított hangról van szó.

Aisz helyett A# lesz, Asz helyett Ab.


De észre kell venni, hogy a #/b jelölést az a rendszer használja, ahol a B hang a mi általunk H-nak nevezett hangnak felel meg. Ha a #/b jelölésmódot használod, akkor arra következtet(ne) mindenki, hogy azt a rendszert használod, így ha B-t írsz akkor az A és C közötti törzshangra fog gondolni mindenki. Míg te pont nem arra gondoltál. Egy gondolaton belül két különböző, egymást ütő jelölési rendszert használtál. Érted már?

2017. dec. 13. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Én a hármas hozzászóló miatt írtam a hetes kommentet. :D szerintem a százalékok miatt azt hitted, hogy ugyanaz írja. Én értek hozzá, tudom a különbséget, a másik meg szerintem meg van győződve hogy ahogy ő "megtanulta" innen-onnan az úgy van, az olyanokat meg kár győzködni. Mindenesetre dicséretes, hogy így kifejtetted, kevés a jó magyarázó anyag interneten, reméljük hogy van aki hasznot merít belőle.

Lyó Élyszakát :)

2017. dec. 13. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Mojjo ***** válasza:
@9: Hopp, igen, elnézésedet kérem, ezt benéztem, átvertek a százalékok :)
2017. dec. 13. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!