Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Akhilleusz halála melyik...

Akhilleusz halála melyik műben szerepel?

Figyelt kérdés
Az Iliászban még nincs róla szó, tudtommal. De akkor honnan vesszük, hogy Paris lenyilazta őt?

2018. szept. 29. 18:59
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Az Aithiopisz című, csak töredékeiben fennmaradt eposzban, egyebek mellett (ez az ún. Trójai Ciklus egyik eposza, az Iliásznál jóval rövidebb, és valamivel később íródott).
2018. szept. 29. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm!


És hol tudom ezt elolvasni? Fellelhető-e valahol ez a szöveg(részlet)?

2018. szept. 30. 14:02
 3/8 anonim ***** válasza:
49%
Pedig benne van az Iliászban. A vége felé.
2018. szept. 30. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező: nem, az attól tartok nem fog menni. NAGYON kevés maradt meg az eredeti szövegből (leginkább annyi, amennyit más, későbbi szerzők valamiért fontosnak tartottak idézni). Onnan tudjuk, hogy Akhilleusz az Aithiopiszban hal meg, hogy fennmaradtak viszont elég megbízható tartalmi kivonatok ókori szerzőktől (a legfontosabbak egyike (Pszeudo-)Prokloszé), akik még olvashatták a teljes szöveget vagy tájékozódhattak arra vonatkozó, megbízható forrásokból.
2018. szept. 30. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Viszont ha érdekel, van egy teljes terjedelmében fennmaradt ókori (meglehetősen kései, a 4. századból, és nem időszámításunk előtt) eposz, Quintus Smyrnaeusé, amely gyakorlatilag az Aithiopisz(, a Kis Iliász és az Iliou Perszisz) alapján készült, úgyhogy Akhilleusz halála is benne van, ráadásul vélhatőleg nagyjából ugyanúgy, mint az eredetiben. Nem tudom, van-e magyar fordítása, angolra viszont egész biztosan lefordították a teljes szöveget, és ha szeretnéd, át tudom küldeni.
2018. szept. 30. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
(Eh, apró javítás: erre pont rosszul emlékeztem; Quintus Smyrnaeusnál Apollón öli meg Akhilleuszt, és Parisz csak a hullát próbálja meg megszerezni, de na.)
2018. szept. 30. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
(3-as: az Iliász több ízben utal arra, hogy Akhilleusz meg fog halni, a XX. ének pedig pl. arra is, hogy Parisz fogja megölni, de egyébként nem, az Iliász végén Akhilleusz még bőven életben van.)
2018. szept. 30. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Maga Hektór is megjövendöli Akhilleusz halálát:


"Jól ismertelek én; nem hittem, hogy szavaimmal

meghatlak: hisz vasból van kebeledben a szíved.

Gondold meg: ne legyek néked majd isteni átok

aznap, hogy Parisz és vele együtt Phoibosz Apollón,

bármi vitéz vagy is, elpusztít Szkaiai kapujánál."

2018. szept. 30. 19:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!