Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Szerintetek lesz még olyan...

Szerintetek lesz még olyan költő Magyarországon, akik hasonló tekintéllyel fognak rendelkezni hazánkban, mint például Petőfi, Arany, Ady vagy Vörösmarty?

Figyelt kérdés
Akinek a személyét, és akinek a verseit hasonló módon értékelnék.
2019. máj. 25. 08:30
 1/10 anonim válasza:
100%

Nem hiszem... Egyrészt, őket már tanuljuk, a technikákat, a stílusokat, és nem mintha ezek akadályok lennének abban, hogy más is irhasson ilyeneket, de ezek a versek többnyire (nem egészen) azért híresek, kötelezőek, stb, mert régen íródtak, regiesen, amikor még nem volt szleng és társai. Mai költők pl. Varró Dániel, nem akarom leszolni, ő például jó gyerek vers író, de konkrétan nagy írónak nem nevezném.

Másrészt ezek az írók a korukban olvasták egymás verseit, beszélgettek, barátok voltak, együtt szerkesztettek, manapság pedig inkább tanuljuk őket, részletesen, és nem mondom hogy elkerülhetetlen a másolásuk valamilyen szinten, de teljesen újat nagyon nehéz lenne alkotni.

Személyes vélemény, azt kértél, ne pontozzatok le ezért

2019. máj. 25. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
0%
Ők a rapperek
2019. máj. 25. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Egyetértek az elsővel, egyébként furcsa nekem az is, hogy "mai költőkről" beszélünk.


Fogalmam sincs róla, hogy ki az a Varró Dániel.

2019. máj. 25. 09:08
 4/10 lilla64 ***** válasza:
Szerintem nem.A mai költők egészen mások.
2019. máj. 25. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
40%
Igen, és szerintem már vannak is, csak később tisztul le, hogy mi marad és mi megy. A mondanivalónak felület kell és nem műfaj, ezért gondolom, hogy ma ezt a dalszövegekben lehet megtalálni, mert aki versíró akar lenni az nem lesz költő, aki könyvet akar kiadni az nem lesz író, aki slágert akar írni, az nem lesz dalszerző, de aki mondani akar valamit az azt szeretné, hogy megértsék akiknek szólni akar, és olyan felületet választ ami elérhető és befogadható, és a mai korban az nem egy verseskötet, vagy egy 500 oldalas korrajz 300 oldalnyi tájleírással. Ha most a fenti költők élnének valószínűleg egy együttesben játszanának, félő hogy Petőfi direktbe nyomatná a folk elemeket ezért hagyományőrzés címszó alatt sokat hallanánk a rádiókban, na meg a szerelmes dalokra állna rá, úgyhogy mindenki szeretné. Aranynak azt mondanák, hogy tök jók ezek a balladák, de 6 perc 25mp nem mehet le belőle, szóval vagy ne ismételgesd a refrént annyiszor, vagy a felénél keverjük le, úgyis mindenki tudja hogy meg fognak halni. Adynak adnának 25 díjat még mielőtt kiadná az albumot, mert olyan szavakat használ, hogy látszik rajta hogy jobban ért hozzá mint mindenki más, szóval biztos ami biztos ha jót ír ha rosszat, az jó, nax. mi nem ertjük. Őt aztán sokat hívnák akusztikus meg átszinfonizált műsorokba, mert az a magaskultúra és ehhez mérten a jegyárak is magasodnak, elvégre kultúrált ember többet kell hogy fizessen ha valahova fel akarja venni a jobb ruháit. Emellett Ady van olyan jófej és féláron is játszik rosszabb helyeken. Vörösmarty szerintem iszonyat kiöregedet a mai világból és inkább gyerekeknek írna dalokat, de legalább jókat. És talán lenne is kedve eljárni ilyesmire, ja meg színdarabokba. Ami viszont eleg vacak, hogy ha most születnének, mát a korai szakaszaikban felfedeződnének és azt mondanák nekik, hogy figyelj, szerintem jó vagy, tehetséges vagy, csak még nem tudod hogy kell ezt úgy csinálni, hogy eladható legyen, de szerencsérd itt vagyunk mi, akik értünk hozzá, csak írd alá itt és itt. Na, és ezzel halt ki a művészet nálunk.
2019. máj. 25. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
33%

Bár a médiafogyasztási szokások megváltoztak, most a mozgókép műfaj a népszerű, de a szakmai szempontok ugyanazok, és ezek alapján a mai költők semmivel sem rosszabbak a régieknél. Igen, mindig lehet újat mondani, tartalmilag és formailag is.

Varró Dani az egyik legjobb magyar kortárs költő.

Esterházy Péter meg például nemcsak hazai, de világirodalmi szinten is a legnagyobbak között van.

2019. máj. 28. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

"de a szakmai szempontok ugyanazok, és ezek alapján a mai költők semmivel sem rosszabbak a régiekné"


Tehát véleményed szerint Varró Dániel ugyanazon a szinten van, mint Petőfi Sándor?

2019. máj. 29. 08:30
 8/10 anonim ***** válasza:

"Tehát véleményed szerint Varró Dániel ugyanazon a szinten van, mint Petőfi Sándor?"


Nem tudom. Két magyar szakos diploma és 25 év irodalomolvasás után sem gondolom, hogy én ezt mindig pontosan meg tudnám ítélni. Más műfaj, más kor, de ha véleményt kell mondani, szerintem körülbelül ugyanolyan szinten van, vagy majdnem ugyanolyanon. Esterházyt viszont egyértelműen jobbnak tartom, mint Petőfit. (nagyobb írói eszköztára, széleskörűbb általános műveltsége, nagyobb szókincse van, ezek objektív szempontok)

2019. máj. 29. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Számomra meg az a furcsa, hogy "Két magyar szakos diploma és 25 év irodalomolvasás" sincs egzakt véleményed ebben a kérdésben, hanem meg lehet szorongatni. Kíváncsi lennék, hogy Reisinger János is hasonló véleményen lenne-e. Bár van egy sejtésem, hogy neki határozottabb állásfoglalása lenne.


Akkor arra kérlek, hogy mutass már egyetlen verset attól az Esteházy-tól, ami SZERINTED jobban megírt Petőfi néhány versénél (Pl. Bölcselkedés és bölcsesség, Az ítélet, Szeptember végén, stb.)


Csak egyetlen egyet!


Na, várom.

2019. máj. 29. 10:39
 10/10 anonim ***** válasza:

jaj, nekem! Ne haragudj, de ezen a szinten nem igazán tudok vitázni.


1. Esterházy nem költő, hanem író. Nem tudok tőle verseket mutatni, mert prózát ír.


2. Varró Danit nem tudom, miért akartad összehasonlítani Petőfivel, amikor azt írtad, hogy fogalmad sincs, ki ő.


3. nem tudom, mi lenne R.J. véleménye, de ha van benne egy kis szakmai alázat, akkor összehasonlítja a két embert pro és kontra, elmondja esetleg a saját véleményét, ízlését, de semmiképpen nem mond ítéletet. Irodalmárok vagyunk, nem bírók. Hogy jönne ahhoz bárki, hogy majd ő jól eldönti, ki a jobb. Mindkettő jó, ez nem verseny.

2019. máj. 29. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!