Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Linkelné nekem valaki Villon...

Linkelné nekem valaki Villon Haláltánc balladájának eredeti szövegét?

Figyelt kérdés
Én nem találtam meg eredeti nyelven, és van egy enyhe gyanúm, hogy nem is Villon írta valójában, hanem Faludy György.

#Villon #Haláltánc versek
2019. júl. 13. 13:22
 1/8 anonim ***** válasza:
Igen, Faludy Villon-parafrázisa
2019. júl. 13. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Sokkal közelebb nem kerültem a megoldáshoz, de azért köszi a választ!
2019. júl. 13. 16:19
 3/8 anonim ***** válasza:
Faludy írta magyarul, tehát az az eredeti. Jó így?
2019. júl. 13. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A francia címe La danse macabre, de sehol nem találom a teljes verset.

Itt van egy elemzés, amely megpróbálja elmagyarázni a középkori francia nyelven írt vers mai jelentését:


[link]

2019. júl. 13. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a linket! Egyébként nekem nagyon fura, hogy az eredeti szöveg egyben szinte fellelhetetlen.
2019. júl. 16. 19:16
 6/8 anonim ***** válasza:

Őszintén megvallva, nekem van itthon valahol egy Villon-kötetem, abban biztos megtalálom. De nemrég költöztünk nagyobb házba, és a könyvek nagy része egyelőre a garázsban van, amíg teljesen rendben nem leszünk. Onnan kikotorászni sziszifuszi munka lenne, nincs is rá időm pillanatnyilag.

De amint kezembe kerül, leírom neked a teljes verset, ígérem!

2019. júl. 16. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Keresheted- ez Faludy Villon parafrázisa, vagy másképpen mondva Faludy (zseniális) Villon átköltése.

Faludy mondja:

„Azt, hogy Villont azért választottam átköltésem tárgyául, mert a Villon álnév alatt sok mindent kimondhattam, amit, ha a magam neve alatt írom, nem tűrnek el.”

„A haláltánc- ballada, hiányzik az eredetiből (minthogy én írtam), míg a másik vers, A testamentum 384 sorából csak kettő Villoné: "és őseim jeltelen sírhalmára sohsem ragyogtak gőgös koronák” (a maradék 382 pedig tőlem van). Még szerencse, hogy szélsőjobbról senki sem tudott franciául, nemhogy a 15. századi nyelvhez konyított volna."

2019. júl. 16. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, az utánajárást Mindegyikőtöknek!


Egyébként sem Villon, sem Faludy nem volt egy hétköznapi fazon.

2019. júl. 19. 15:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!