Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Megalakulásakor,1948-ban...

Megalakulásakor,1948-ban hogyhogy nem sikerült az araboknak elsöpörni Izraelt?

Figyelt kérdés

Szeretem a történelmet és elég jól ismerem a régi korokat, de az újat hiányosan.

Egy komputerjáték kapcsán találkoztam az első arab-izraeli háborúval és kicsit utánaolvastam, de nagyon meglepődtem, mert a zsidóknak csak egy félkatonai védelmi szervezet, a Hagana állt rendelkezésre, meg a Hagana bet, vagyis 'B', amely kommandószerű terrorista csoport volt, de az arab államoknak rendes reguláris hadseregeik voltak, mégis csúfos vereséget szenvedtek.

Tud erről valaki pontosabbakat, vagy hol lehet utánanézni,(?) mert csak propagandaszerű dolgokat találtam, semmi komolyat, ami megmagyarázná ezt a különös háborút.



2019. okt. 31. 23:29
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Magyarázatot adni nehéz, szerintem a tényeken túl jelentős hatás hogy Izrael olyan honvédő háborút vívott mint a szovjetunió a németek ellen, szerintem más az amikor valaki hazaszeretből harcol mint ha köteleznék rá, mert a zsidóknak ezer éveken át nem volt országa, szerintem emiatt önként áldozták volna magukat az országért, bár ez csak feltevés, nem olvastam erről.
2019. okt. 31. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
93%
Izrael valójában túlerőben volt, az arab országoknak csak nagyon pici hadseregük volt.
2019. nov. 1. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
45%
Mert Izrael mögött állt és áll a teljes NATO.
2019. nov. 1. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
Wiki pédia: Arab-izraeli konfliktus,megtalálod röviden az összes velük kapcsolatos háborúkat,múltjukat napjainkig tényszerűen
2019. nov. 1. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
A NATO egy évvel később alakult meg az első arab-izraeli 1948-as háború után. Az arabokat a Szovjetunió támogatta fegyverekkel,Izrael vásárolt,ill.bérelt hadfelszerelést,zsoldosokat az USA-TÓL,Nagy Brittaniától,Franciaországtól,sőt Jugoszláviától,Cseszlovákiától,és hazánktól is.
2019. nov. 1. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Találtam egy cikket, amely jobb, mint a Wiki, ám a konkrét hadműveletekről ez sem ír.

[link]

Közli viszont, hogy az 1947 végén kiadott ENSZ határozat után, amely felosztja a területet, valóságos polgárháború alakult ki, amely különösen az aktív izraeli szervezetek közreműködésével, mint a Stern csoport, vagy az Irgun/ Etzel zajlott és először arab sikereket hozott, de márciustól kezdve a május 15. -i háború kirobbanásáig már inkább zsidó győzelmeket.

Az izraeli hadsereg szervezését csak a háború kitörése után kezdték meg, és az alternatív csoportokat illegálisnak bélyegezték, vagyis sok harci tapasztalattal rendelkező zsidó beállhatott a hadsereg kötelékébe, de azon túl, hogy kézifegyvereket vásárolhattak Csehszlovákiától, katonai kiképzést nem kaptak, sem tisztjeik, tiszthelyetteseik nem voltak és nehéz fegyverzetnek, harckocsiknak, légierőnek is híján voltak.

Ha sikerült is vásárolniuk tankokat, repülőket, azok személyzetének kiképzésére sem volt idejük.

Az európai országok kapcsolatai az arabokkal korábban jók voltak így a megalakult Izraellel szemben a korábbi britellenes terrorakciók miatt inkább ellenségesek voltak, mint barátiak, így egyszerűen érthetetlen, miért nem tudták az arabok elsöpörni a zsidók fegyvereseit és megdönteniük a zsidó államot, amit még az ENSZ is csak egy év múlva ismert el.

Truman amerikai elnök köztudottan arab barát volt és a Szovjetunió, amely elsőnek ismerte el Izraelt, sem adott semmilyen katonai segítséget és nehézfegyvereket, vagy repülőket sem.

Az arab államok (Transzjordánia, Egyiptom, Szíria, Palesztina, Libanon, közvetve

Irak és Szaúd-Arábia) reguláris hadseregei kiképzett katonákkal és szervezett haderővel rendelkeztek, honosított fegyverzettel, amelyek kezelését begyakorolták, bár az nem volt egységes, lévén egy részüket az oroszoktól, más államok az USA-tól, vagy nyugati államoktól szerezték be, de kezelésükben jártasak voltak.

Nagyon érdekelnének a hadműveletek, amelyek a több szakaszból álló háború tűzszünetei között történtek, illetve minden, ami ezzel kapcsolatos.

2019. nov. 1. 09:06
 7/19 anonim ***** válasza:
Valószínűleg ilyenek voltak az erőviszonyok. Izraelnek sok fegyvere volt, és taktikailag is jobbak lehettek az összes háborúban, ill. modernebb fegyvereik lehettek.
2019. nov. 1. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
Csak azt nem árt tudni hogy Izraelt ekkor kb 1 millióan lakták, miközben az arab Államok lakossága nem tudom konkrétan mennyi de lehetett minimum 20 millió csak a szomszédos országoké, szerintem itt a szegénység is ok, hogy az arabok nem tudtak kiállítani egy nagy hadsereget mert korlátozott eroforrasaik voltak. Míg Izraelt korábban sok befektetés érte a zsidók részéről világszerte, nem véletlen írták többen is hogy míg araboknál sivatag van addig Izrael területén termőföld és ezt jóval korábban írták, a csepegtető öntözés Izraelbe alakult ki tudtommal ami gazdaságosabb volt.
2019. nov. 1. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Az arabok nem értettek a hadviseléshez - sokszor egymást támadták meg, vagy sokszor az arab tüzérség sokszor a saját állásaikat támadták (ugyanilyen bakikat elég szép számmal ismételtek meg a 48-as háború után követő arab-izraeli háborúkban).


Ezzel szemben az izraeliek között sok volt a profi katona (sok zsidó szolgált a mandátumi Palesztina brit helyőrségében, és már akkor is volt zsidó milícia), akik ezek mellett mindent vagy semmit áron harcoltak.


A létszám tekintetében a háború első napjaiban az arabok nagy létszámfölényben voltak, az idő előrehaladtával, a létszám nagyjából egyenlő volt.

2019. nov. 1. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

A Hagana egy nagyon kemeny csapat volt, kb SAS szinten voltak a tagjai eronlet, taktika, fegyelem tekinteteben. Az arabok meg...

A haboru utan sok harcedzett zsido veteran ment Izraelbe, oket nem kellett kikepezni. Fegyvereket meg mindenhonnan szereztek, de az ellenseguknek sem volt egyseges fegyverzete.

Izraelnek volt akkor mar komoly titkosszolgalata es profi hadvezetese. Az araboknal ez sogor-koma modon ment.

Szoval volt jo vezetes, kepzett emberek es motivacio.

2019. nov. 1. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!