Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Valahol elérhetőek a Rákóczi-s...

Valahol elérhetőek a Rákóczi-szabadságharc kuruc hadseregének katonai esküszövegei?

Figyelt kérdés
A történelem könyvek szerint a kuruc hadseregnek voltak esküszövegei a katonák részére. Ezek az eskük nemcsak magyarul, de szlovák és német nyelven is meg lettek írva, mert a kurucok között igen nagy számban szolgáltak német és szlovák nemzetiségűek is.

2020. márc. 28. 17:51
 1/2 Csicsky ***** válasza:
86%

Itt írnak a kuruc katonai esküről:

[link]

Idézek:

KURUC KATONAI ESKÜ

…az magyar haza szabadcságáért az törvénytelenül uralkodni kívánó német nemzet ellen Isten által fegyvert kötött és összveszerkesztett magyarországi vezérlő és erdélyi választott fejedelem, méltóságos Felsővadászi Rákóczi Ferenc kegyelmes urunk eő nagysága hűségében ezen tekéntetes regimentben életem végéig mindenkor álhatatosan megmaradok az haza igaz ügye mellett. Felövedzett szent fegyvert meg nem gyalázom, magam rosszul viselésével el nem hagyom az ütközetnek idején társomat, kivel összverendeltetem, meg nem szaladok semmiképpen az harczon, hanem az mely helyre állíttatom, abban maradok tisztem parancsolatjáig, harcolok álhatatosan hazám szabadcságáért, mind magam magánoson s mind pedig másokkal edgyütt. Édes hazámtul el nem szaladok, ezen mostani állapotjánál boldogtalanabb állapotjában mind addig, míg isten azt a boldog időt adgya érnem, melyért fegyvert kötöttünk, akkor is előttem járó tiszteim engedelméből. Főtiszteimnek s előttem járóknak mindenkor alázatosan engedelmeskedem. Parancsolatjukat serényen véghezviszem, alája vetvén magamat engedelmesen az hadi törvényeknek és rendeleteknek és ha valaki hazám és hadaim törvényének nem engedelmeskednék, vagy akármi módon azok ellen járna, és cselekednék, meg nem engedem, hanem vagy magam, vagy másokkal együtt azért bosszút állok Kegyelmes vezérlő fejedelmünk és hazánk ellenséginek ellensége, barátinak és jóakaróinak barátja, jóakarója leszek. Titkon vagy nyilván sem magam, nem mások által az eő nagysága ellenségivel nem cimborálok, sőt ha valaki tapasztalnék is olyat azt mint hazánk árulóját főtiszteimnek megjelentem, regimentem mellől soha semminemű időben el nem szököm, sőt tiszteim híre nélkül egy óráig is seregemtől el nem távozom. Isten engem úgy segíljen.

Erről lenne szó? Mást sajnos nem találtam.

2020. márc. 28. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Igen, ez is jó. De még jó volna látni a német és szlovák nyelvű verziót is.
2020. márc. 29. 15:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!