Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Azok akik világháború végén...

Azok akik világháború végén Berlin ostrománál ellenálltak, mind elferdült tévképzetű katonák voltak?

Figyelt kérdés
vagy itt is lehettek akik a hátuk közepére sem kívánták a helyzetet, csak teljesítették a parancsot? honnan lehetett tudni mikor elég?
2021. márc. 30. 22:20
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
Az a baj Kérdező, hogy mai szemmel vizsgálod az akkori emberek lélektanát. Akkoriban dicsőségnek számított harcolni, büszke halálnak, ha harc közben esel el. Nem feltétlen a parancs miatt harcolt valaki, vagy nem. Érdekes megnézni az említett német sorozat mellett mondjuk a Fury-t, ahol a végén, bár elmenekülhettek volna, inkább harcoltak, mert úgy fogták fel, az a dolguk, hogy harcoljanak. De például ott van a breszti erőd című film, ahol szintén bemutatják, hogy a szovjet határőröknek reménytelen volt a helyzetük, de kitartottak, mert azt érezték fontosnak.
2021. márc. 31. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
csak egyéni gondolatokat írok és bocsánat ha kicsit csapongó, de pl. a Fury-t említve példának egy az egyben filmes hősködésnek éreztem csak. megértem hogy más kor más szellem, de józan ésszel belegondolva ki az aki ott maradt volna egy tankban biztosan feláldozni az életét, mikor ott egy választás hogy akár életben is maradhat? a valóságban szerintem azon nyomban lelépett volna a személyzet és magára hagyják a hősködő parancsnokot, vagy meggyőzik hogy a legjobb velük tartani. mint ahogy a koncentrációs táborok személyzete is eliszkolt a végén mert féltek a megtorlástól. persze most csak általánosítok, szerintem én is lámpaoszlopon végeztem volna így jár minden dezertőr táblával a nyakamban. de van akinek az erőszak semmilyen körülmények közt sem pálya
2021. márc. 31. 20:47
 13/21 anonim ***** válasza:
Nézzél valódi háborús filmeket... egy Kémek a sasfészekben pl... az angol-német kettős ügynök inkább kiugrik a repülőből a film végén, minthogy elárulja a hazáját. A '40-es években még sokkat többet jelentett a hazaszeretet és az önfeláldozás, mivel nem voltak deviáns liberális eszmék.
2021. márc. 31. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

#13

A liberalizmus eszmei alapja a francia forradalom során jött létre, a 19. század végére pedig egy igen meghatározó ideológiává vált, tehát azt mondani, hogy a 40-es években nem léteztek liberális eszmék, k@rva nagy csúsztatatás. :) A két háború közötti francia politika is erősen liberális volt, illetve Ázsiában, a Todzsó-féle puccs előtt Japánnak is, bizony libsi kormánya volt. De nyilván az első világháborút megtapasztalt, és emiatt a másodiktól félő európai milliók közül mindenki egy szálig liberális volt. Istenem, ennyire ne gondolkozz már egyszerűen. A Kémek a Sasfészekkel jönni meg... A legnagyobb mesefilm, amit láttam. 4 szövetséges ügynök kijut élve egy szigorúan őrzött német katonai bázisról, a kettős ügynök, pedig pont, hogy elárulta a hazáját, mert angol volt, és a németeknek szivárogtatott.


Egy kicsit úgy érzem, mintha nem lennél objektív, és érzelmi alapon választottál volna magadnak egy oldalt....

2021. márc. 31. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

#14


Nyilvánvalóan nem a demokratikus jogokért küzdő liberalizmusból van szó, hanem a modern liberalizmusról (de nevezhetjük másnak is) , ami életellenes individualista propagandát terjeszt. Ezek az 1960-as években jelentek csak meg a nyugati világban.


A Kémek a Sasfészekben valóban mesefilm, hiszen nem doku, de nem is a történelmi realitása miatt hoztam fel, hanem mert remekül bemutatja, hogy régebben mennyire más volt a korszellem. :)

2021. márc. 31. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

#15

Ja, így már értem. Hidd el, nekem se szívem csücske a mai liberalizmus, a genderizmusával, meg a full PC-vel, de a régi, szabadságpárti dologgal teljesen egyet értek. Valamilyen szinten az individualizmussal is, persze a minimális törvényi kötelezettségek maradjanak meg. De azért olyat ne kérjenek senkitől sem, hogy valami fehér galléros bűnözőért haljon meg egy csatában.


A korszellem akkoriban teljesen más volt, de azért a felesleges halálért ott sem kapálóztak. Ha volt lehetőség, akkor visszavonultak, ha olyanok voltak a feltételek, akkor letették a fegyvert. A legelvakultabb náci férgek voltak csak olyan rohadékok, hogy gyerekeket, öregeket meg nőket vertek lámpavasra 45 áprilisában, amikor már minden értelmes ember látta, hogy lefőtt a kávé.

2021. márc. 31. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:
ezeknek a végső megfélemlítéseknek volt amúgy haszna? kevesebben tették le ettől önként a fegyvert?
2021. márc. 31. 23:33
 18/21 anonim ***** válasza:

#17

Annyira nem. Miután a nyugati szövetségesek átkeltek a Rajnán, és összeroppantották a Ruhr-vidéken álló nyugati német főerőket, a német katonák naponta ezrével tették le a fegyvert. Eleinte egyénileg, majd szakaszonként, aztán zászlóalj szinten, végül egész hadosztályok kapituláltak nyugaton, még a hivatalos fegyverletétel előtt.


Keleten viszont a német csapatok kegyetlenül ellenálltak. Féltek a szovjetek bosszújától, mert sokan emlékeztek - mindkét oldalon - hogy a német csapatok milyen kegyetlenségeket követtek el a SZU területén, és ettől sok német megakarta óvni a családját. Emellett a heves keleti ellenállás oka volt az is, hogy a ott harcoltak a komolyabb alakulatok. A Wehrmacht utolsó elitebb hadosztályai, mint a Großdeutschland, illetve a Brandenburg-ezred Kelet-Poroszországban harcolt, őket támogatták az erősen középvonalas (jó, de nem elit) WSS hadosztályok, mint a Wallonien, Nordland, vagy a Nord. A kelet-poroszországi katasztrófa közben Pomerániában volt még egy német ellenlökés, ahol ezen hadosztályok is részt vettek, de miután visszaverték őket, hajóra pakolták őket, és Berlinnél még egy részüket bevetették. A keleti front déli szakaszán, ami bennünket is érintett, először Budapest ostrománál olyan legendás hírű alakulatok fordultak meg, mint a Totenkopf és a Wiking, illetve különféle nehézpáncélos-osztályok (ezekben a nehézpáncélos-osztályokban harcoltak a rettegett Tigereket, kevés létszámuk miatt, csak így, osztály/zászlóalj szinten tudták egyszerre bevetni őket), majd a Tavaszi Ébredés hadműveletben az elit 6. SS Páncélos Hadsereget vetették be, melynek tagja volt az Leibstandarte SS Adolf Hitler hadosztály, (az elit elitje) a Das Reich (szintén elit alakulat) és a fanatikus Hitlerjugend hadosztály egyes harccsoportjai.


Berlinnél április közepére a német vezérkar még összetudott kaparni 750-900 ezer közötti létszámot. A berlini sereg nagyon heterogén volt. Fanatikus SS-SD csapatokból, tapasztalt Wehrmacht katonákból és tisztekből, első világháborús veteránokból, (akiket 44-45 folyamán reaktiváltak) Hitlerjugendes-Volskturmos kamaszokból, a Kriegsmarine és a Luftwaffe kisegítő személyzeteiből átirányított emberekből, idegenlégiósokból és félkatonai civil milíciákból álltak (ezek között néhány nő is megtalálható volt). Ezernyi motiváció lehetett közöttük. A fanatikusok élvezetből, vakhűségből harcoltak, a tapasztalt katonák azért, mert értettek hozzá, és láttak némi reményt, az idegenlégiósok azért, mert féltek a háború utáni, hazájukban lévő megtorlástól, sokan a szovjet bosszú miatt ragadtak fegyvert, és olyanok is akadtak, akik az SS általi felkoncolástól rettegtek. Én azt gondolom, a seelowi harcok idején a legtöbbjük még reménykedett. A szovjet offenzíva megakadt, lelassult, hatalmas veszteségeket szenvedtek az oroszok a dombok között, majd Konyev délről betört Berlin peremvárosaiba, ezután összeomlott Seelow is. Amikor már Berlin utcáin folytak a harcok, addigra sokakban eltörhetett a mécses. Addigra a legtöbb német vagy visszavonult északi irányban Wenck csapataival, vagy délen a halbei katlanban, és egyéb összecsapásokban elesett, vagy fogságba került. Néhány tízezer katona rekedt magában a berlini katlanban. A legtöbb német katona a kormányzati negyedben volt, a Birodalmi Kancellária és a Reichstag környékén, illetve a Tempelhof reptér közelében. A Reichstagot védő alakulat igen vegyes volt. Leibstandarte maradványok, Hitlerjugendes fiatalok, francia-belga-holland SS önkéntesek, Großdeutschalnd őrzászlóalj katonái, SD-Gestapo tagokból szervezett rögtönzött alakulatok. Ezen katonáknak nem lehettek illúziói, ha túlélik a csatát a szovjetek kezeiben.


Bocs, a hadműveleti krónikák miatt, de úgy gondolom, ezek leírásával könnyebb megérteni a német katonák mentalitását. :)

2021. ápr. 1. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

#17#

Az a gond, hogy a reális gondolkodást keresed ott, ahol nem volt jellemző.

Egyetlen háborúban sem győznek mindig a reális gondolatok.

Napóleon imádott győzni, nem érdekelte, hogy a győzelemnek mi volt az ára, milyen veszteségekkel nyert meg csatát... csak a győzelmekkel egyre kevesebb katonája marad Franciaországnak.

Hitler reálisan gondolkozott, amikor még taktikai visszavonulásokat is megtiltott?

A háborúban sok katonának már dönteni sincs joga, parancsot teljesít, egyetlen magas rangú tiszt miatt ezrek harcolhatnak muszájból, ha úgy tetszik becsületből: meghalhatsz értelmetlenül a harcban, de becsületesen, vagy meghalhatsz becstelenül, árulóként, dezertálásért... mit csináljon szerencsétlen katona?

2021. ápr. 1. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

#19

Picit felületesen gondolkodsz ezen. Azért nem minden Hans meg Jürgen áldozta fel magát Hitlerért. Olyanra is volt példa, amikor tábornokok nyíltan megszegték Adolf parancsát, pl. Manstein 43-44 folyamán folyamatosan, Paulus Sztálingrádnál a kapitulációval, Choltitz Párizsban, Wenck és Steiner Berlin mellett.

2021. ápr. 1. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!