Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Egy rátermettebb magyar...

Egy rátermettebb magyar kormánnyal megelőzhető lett volna egy ennyire súlyos trianoni békediktátum?

Figyelt kérdés
Az 1. világháború véget ért 1918-ban, de Kelet-Európában káosz alakult ki. Állítólag a Monarchia szétesése után a magyar hadsereg 1 millió főt számlált, a hadigazdaságunk pedig annyira jó volt, hogy még a lengyeleket is tudtuk segíteni. Minden adott volt, hogy a minket körbevevő országok és nemzetiségek gyengébb hadseregeinek támadását visszaverjük. Az antant is minél előbb rendezni akarta a viszonyokat, láthatjuk hogy az északi-hadjáratnak is komolyabb sikere volt. Az akkori kommunista kormányunknak viszont a hatalom megtartása volt az elsődleges (Vix-jegyzék). Talán ha egy másik magyar vezetéssel harcoltunk volna kitartóan, akkor kedvezőbb békefeltételeket vívhattunk volna ki és kevésbé csonka Magyarország alakult volna ki? Akik jártasabbak a témában, azok hogy látják ezt a dolgot?

2021. máj. 13. 21:39
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
68%

Ezt nem lehet a kommunistákra menni. A Károlyi-kormány hibája volt, hogy eljátszották a lehetőségeket.

Ha a Stromfeld Aurél-féle ellenállást ők szervezik meg az akkor még kedvezőbb helyzetben, és a nyugat sem tart a kommunistáktól, akkor valószínüleg legalább lehetett volna alkudozni.

A probléma az volt, hogy a tárgyalások alatt nem is volt a Nyugat által elismert kormányunk.

Persze ahogy minden "mi lett volna, ha..." kérdésnek, úgy ennek sincs értelme. Nem tudjuk megmondani, hogyan alakulhattak volna az események.

2021. máj. 13. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
30%
Ha valaki kicsit utánaolvas, rájön, hogy megnyerhettük volna a háborút. Csak nagyon kevesen veszik a fáradságot, még történészek sem nagyon. Az általad említett 1 milliós szám igaz, na most a románok ellen kb. 70 ezer katonát vetettünk be... Kezdetben pár ezer román szállta meg Erdélyt, a mi fegyvereinket használták, mert nekik nem volt, mi élelmeztük őket később is. Az, hogy 70 ezer szedett-vedett, kommunista vezetésű hadseregünk van, az egy egészen más helyzet, mint hogy kapásból megszervezünk legalább félmilliós, jól felszerelt hadsereget, be sem engedjük a románokat Erdélybe, nem amortizáljuk le a haderőt majd egy éven át, és nem engedjük el a nemzetiségi katonákat (amivel máris jócskán csökkent volna az ellenség száma). A probléma abból fakadhatott, hogy nem fogott össze az ország, forradalmak voltak, és tényleg olyan ostobák voltak a vezetők, hogy meg sem próbáltak harcolni, bízva abban a békekonferenciában, ahova meg sem hívtak minket... Idővel rájöttek, hogy talán harcolni kéne, de ekkor már késő volt.
2021. máj. 13. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
A történelemben nem sok értelme van a "mi lett volna ha..." típusú eszmefuttatásoknak, mert ami történt, megtörtént. Azzal egyébként vitatkoznék hogy kiváló hadigazdaságunk volt - mert bár üzemek voltak, de az ipari alapanyag kintről jött. A háborúba a Monarchia is belefáradt, az 1 milliós haderő papíron nézett ki jól. Ha nagyon makacskodunk és a kívülről ránk kényszerített békét nem fogajduk el akkor az Antat tovább jön és nem elcsatolnak, hanem centikre felosztják az egész országot a környező Antant-barát államok között.
2021. máj. 13. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves kérdező és kedves 2-es!


A magyar gazdaság 1918. novemberében romokban hevert. A lengyeleknek sem ekkor, hanem csak 1920. nyarán segítettünk fegyverszállítással.


Kicsit rózsásan látjátok a katonai erőviszonyokat.


Az Osztrák-Magyar Monarchia 61 hadosztályból, összesen 1 800 000 katonából álló, 6145 ágyúval rendelkező főerejét az antant az olasz fronton 1918. október 24. és november 4. között gyakorlatilag szétverte. A Monarchia 528 000 embert vesztett, ebből 448 000 fő hadifogságba esett.


Az olasz fronton az antantnak 1 415 000 jól felszerelt olasz, francia és brit katonája volt.


A balkáni fronton további közel 717 000 francia, brit, görög és szerb antantkatona állt harcra készen 1918. novemberében.


A román hadsereg 100 000 embert tudott bevetni Magyarország ellen 1918. novemberében.

2021. máj. 13. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:

Simán, amennyiben nemet mondanak a Szerbia elleni hadüzenetre annak éljenzése helyett, illetve ha pedig az uralkodó keresztültolja az akaratát erőszakkal akkor pedig feloszlatják a parlamentet és akadályozzák a háborús erőfeszítéseket.


Miután véget ért a háború?

Minimális eséllyel, ha egy Napóleon szintű hadvezér áll az ország élére, ha érkezik külföldi segítség, ha az ország nem lett volna totális csődben (élelemhiányok, parasztlázadások, demoralizált hadsereg, folyamatos tüntetés a polgárok részéről a háború végéért stb...) csak hát ezek a feltételek nem igazán voltak adottak, "hosszas" ellenállás gerillaharcokkal egy ilyen "rátermettebb" kormány részéről pedig csak kedvezőtlenebb békét hozhatott volna.


Mert jól hangzik, hogy nem oszlatják fel a magyar sereget és azok megvédik a Kárpátokat, mert a szomszédos országok "gyengébbek" ( Nem voltak lényegesen gyengébbek, 3 oldalról támadhattak, magas morállal rendelkeztek, hiszen éppen megnyerték a háborút és az országaik felszabadultak, az antant is ellátta őket támogatással...), de ez meddig tartható? Fél évig, egy évig? A török függetlenségi háború közel 4 évig tartott, Magyarország bírt volna még ennyit úgy, hogy minden irányból körül van véve ellenséggel, délről török mintára megkerülhető Kárpátokkal, ami után csak egy szép nagy védhetetlen síkság vezet Budapestig? Bírta volna a hátország, aminek az összeomlása vezetett eleve a háború elvesztéséhez?

Én legfeljebb 4 hónapnyi ellenállást látok, mielőtt kitör 4 parasztfelkelés, 3 kommunista puccs, 10 nyugat párti tüntetés, és 2 fasiszta párt megalakul, esetleg a vezetőket keresztre feszítik és közszemlére teszik.


A magyar kormányoknak a háború előtt kellett volna rátermetteknek lennie, nem elnyomva a kisebbségeket, nem különcködni a birodalomban megvétózva a hadsereg reformjait vagy akár az egész államalakulat átalakítását, hogy a saját pozícióikat megtarthassák.

Lehet a háború utáni Károlyi kormányra, a kommunistákra, vagy akár Horthyra mutogatni, hogy 'hát mé nem harcoltak halálig, he?', de Trianon nem az ő hibájuk volt, a felelősség az egész háború előtti magyar politikáé.

2021. máj. 13. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 anonim ***** válasza:

Mint láthatod, tele vannak téves elképzelésekkel az emberek. Ha ellenállunk, megszűnik Magyarország... De hát ellenálltunk, nagyokosok. Háborúztunk. Csak sokkal később, mint kellett volna. Előtte jól leszereltük a katonáinkat, átadtuk a fegyvereket, ágyúkat, felszerelést, egy éven át, hagytuk, hogy az ellenség elfoglalja az ország nagy részét, átadtuk az összes nemzetiségi katonánkat, majd kiállítottuk egy sokkal gyengébb és kisebb hadsereget, fegyverek nélkül, kommunista komisszárokkal, lehetőleg átadva a haditervet az ellenségnek.

Méghogy 700 000 katona... Be sem avatkoztak volna, ez Törökországban is világossá vált 1921-ben. Nem tettek volna semmit.

2021. máj. 13. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
87%

Kérdező, nehogy elhidd egy szavukat is. Sokakban olyan téveszmék élnek, hogy mi elnyomtuk a kisebbségeket, átvéve az ellenség hazugságait... Csakhogy akkor is el akartak volna szakadni, ha mások a körülmények, mert területeket akartak maguknak. Sok, lojális kisebbség nem akart elszakadni (akkori szlovákok egy része, ruszinok, svábok, szászok, stb.). Az utódállamok pedig elnyomták a kisebbségeket, tehát ott sem volt jobb a politika.

Össze sem lehet hasonlítani egy erős, fél-egymilliós magyar haderőt egy százezres románnal, csehhel és szerbbel. Minden ország gazdaságilag rossz helyzetben volt, a szerbeknek és cseheknek pedig haderejük sem nagyon volt, Szerbia romokban, Románia kilépett a háborúból, a csehek szlovák területért harcoltak. Nem tartott sokáig a háború, néhány hét volt, az alatt gyorsan szétvertük volna az ellenséget. A cseh és szerb hadsereget egy-egy kisebb falu is megállította. Persze nehéz lett volna, de sokkal jobban járunk, ha nincs Trianon. Már csak azért is, mert minden mozdíthatót elloptak a románok, fél éven át fosztogattak.

2021. máj. 13. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 molnarmarcell21 ***** válasza:
20%
Hát ez van, nekünk Horthy jutott. Persze majd valaki biztos jön és mentegetni kezdi a férget, hogy felelős kormányzóként kényszerpályán mozgott és nem volt választása :D
2021. máj. 14. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 anonim ***** válasza:

Itt is megjelent az ostoba kommunista véglény 8-as, aki minden kérdésnél Horthyról hazudozik. Egy másik kérdésnél szépen felmosták vele a padlót, hiszen ő csak a komcsi hazugságokat tudja ismételni.


https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__hadsereg-hadvezetes..


Arra egyébként kíváncsi lennék, 5-ös, hogy milyen formában volt elnyomva bármilyen nemzeti kisebbség az első világháború előtt. Épp ellenkezőleg, széles önrendelkezési lehetőségeik voltak.

2021. máj. 14. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 molnarmarcell21 ***** válasza:
0%

Kedves nácimosdató polgártársam, a hiába hazugozol, a tények magukért beszélnek:


Horthy hivatalosan is teljhatalmú lesz: 1920. március

Trianon: 1920. június


De tudom, kozmikus nyomáskényszer alatt áll szegény, nem volt választása :D


Horthy számtalanszor hazaárulóvá vált élete során, először, amikor beállt a magyargyilkos Ferenc Józsefhez, másodszor, amikor polgárháborúba kezdett a magyar kormány ellen, harmadszor Trianonkor, és még folytathatnánk a sort.

2021. máj. 14. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!