Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi a különbség az önjáró...

Mi a különbség az önjáró löveg és a tankvadász között?

Figyelt kérdés
2021. aug. 12. 22:14
 1/6 anonim ***** válasza:
92%

Az önjáró löveg fő feladata a gyalogság támogatása, nagy tűzerővel, erősebb frontpáncéllal rendelkezik, a mozgékonyság csak másodlagos.

A tankvadász (páncélvadász) esetében a tűzerő mellett a mozgékonyság is elsődleges, ezt viszont a vékonyabb páncélzattal érik el. Máshogy használták mindkettőt: a páncélvadászt elrejtették, lecsapott az ellenséges páncélosokra, majd visszavonult. Az önjáró löveg általában a gyalogság/más páncélosok mögött harcolt, hiszen az oldalsó és hátsó páncélja viszonylag gyenge volt, nem rendelkezett körbeforgatható lövegtoronnyal.

2021. aug. 12. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Más típusú löveg van beszerelve, más a funkciója is ahogy az #1-es leírta.

A páncélosvadász értelemszerűen egy lapos röppályájú nagy torkolati sebességű páncéltörésre tervezett löveggel ellátott. Gyakorlatilag olyan mint egy harckocsi, de nincs forgatható tornya, csak egy szűk sávban tud a haladási irányban tüzelni (cserébe olcsóbb a gyártása, kisebb a célmagassága).

Az önjáró lövegre egy tarack, nagyobb űrméret, meredek röppályán. Ugyanazt "tudja" mint egy tüzérségi löveg, de a nevéből adódóan nem vontatott, hanem önhordó = gyorsabban tud pozíciót változtatni, hamarabb tűzkésszé tehető, a vontatott lövegekhez képest menetből kísérni tudja a csapatokat, illetve páncélvédett mind a kezelőszemélyzet, mind a lőszerkészlet.

2021. aug. 12. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Jeffrey Spender ***** válasza:
100%

#1:


A harckocsik nem csak (régiesen) páncéltörő / páncélrepesztő lőszereket vesznek, hanem romboló és repeszromboló lőszereket is, azok feladatai közé tartozik a gyalogságtámogatást, és használják is az Abrams / Challenger / T-80 / T-72-eseket faltörő kosnak, miközben szorosan mögöttük a gyalogosok.


A VH-ban a Sherman-ekkel is eljátszották ezt.



Az Önjáró löveg ahogyan írod, pont másra való, 30 - 60 km-re levő célpontok megsemmisítése a feladata, legyen élőerő, gépesített erők vagy épületek / erődítmények, ezt célpontfüggően kazettás / repeszromboló / rombológránát lőszerekkel teszi. Az ilyesfajta önjáró lövegek alkalmatlanok jóformán a közvetlen célzásra, páncélzatuk nincs, és viszonylag mozgékonyak.

2021. aug. 13. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 kürasszír ***** válasza:
68%

# 1 # 2 # 3


Az önjáró lövegek általában könnyű, repeszfogó páncélzattal rendelkeznek. Amúgy valóban lánctalpas, vagy gumikerekes alvázra szerelt tüzérségi eszközök.


Az # 1 abban téved, hogy az önjáró lövegeknek erősebb frontpáncéljuk lenne, ez egyáltalán nem jellemző. Továbbá abban is, hogy páncélvadászok könnyű páncélzattal rendelkeztek, ez igaz például az amerikai M10 és M36 típusokra, de a német Jagdpanther és Jagdtiger például kifejezetten nehéz páncélzattal rendelkezett.


Az # 1 és # 2 abban téved, hogy a páncélvadász harcjárműveknek ne lehetne lövegtornyuk, hiszen a II. világháborús amerikai M10 és M36 típusoknak volt lövegtornyuk.

2021. aug. 13. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Jeffrey Spender ***** válasza:
68%

A Páncélvadászok alapját elavult / megöregedett harckocsik képezték, azonban túlságosan értékesek voltak a beolvasztáshoz, így felváltva vagy az alvázat, vagy akár a teknőt is megtartották, lapos felépítményt szereltek rájuk, bőven hellyel az erősített löveghez és kész is volt, mármint Németek szerint a StuG-ok és Jagdpanzer-ek. Később a nyersanyaghiányos és tönkrement gyártósorral radikálisan egyszerűsített Vadászpárducok lettek, a Párduc alvázának és részben jelentősen módosított teknőjének összeszerelésével, olcsóbb és egyszerűbb volt, mintsem egy teljesen felépített és forgatható tornyú hagyományos Párduct legyártani. A Vadásztigris megalomán, túlméretezett löveggel és saját súlya alatt lefulladó volt, semmi értelemmel.


Oroszoknál a SzU-122 / 85 / 100-asok és ISzU-k is nyersanyaghiányos, egyszerűsített T-34-esek és megöregedett KV-1-esek és Joszif Sztálinok átalakításából származtak.


Az USA páncélvadászainál az M10 Wolverine és M36 Jackson-ok Sherman alváz, jelentősen módosított páncéltest, átlagos, elfogadható páncélvédettség, és forgatható löveg. Az M18 Hellcat viszont papírpáncélos, nagy sebességgel, és erős löveggel.



A VH-tól köszönve a Németek az M47 Patton-ön alvázán Kanonenjagdpanzereket gyártottak.


Az Oroszok próbálkoztak a T-54/55-ösök alvázán / teknőjén, a rakétás páncélvadászig, az IT-1-esig eljutva, és még SzU-152 / Objekt 120 Taran-t is terveztek, de az OBT kategória a T-64/R/A-val az eddigi meglevőket elavulttá tette.


Az Amerikaiaknál is az MBT feleslegessé tette a dedikált páncélvadászokat, és az M113-as APC-re és az M2 Bradley IFV-re szerelt TOW-ok azok Másodvonalas / alternatív páncélvadászok lettek, ha nem volt elengedő Abrams és M60A3 TTS Patton.

2021. aug. 13. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 kürasszír ***** válasza:

# 5


A nyugat-német Kanonenjagdpanzer nem az M47 alvázára épült, hanem csak az M47-es 90 mm-es lövegét örökölte.


A Kanonenjagdpanzer teste keskenyebb, és rövidebb, mint az M47-é, és eggyel kevesebb görgője van.

2021. aug. 13. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!