Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Melyek a legérdekesebb középko...

Melyek a legérdekesebb középkori csaták? Miért pont azok?

Figyelt kérdés
2021. okt. 5. 17:00
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
Mindenkinek más.
2021. okt. 5. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%
Mivel mindegyik csata különböző, ezért mindegyik lehet érdekes. Számomra ilyenek azok a csaták, amelyek nem a két fél adatai miatt dőltek el, pl.: Eger ostroma (bár az már újkori).
2021. okt. 5. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%
Csatlakoznék a fentebb szólókhoz, mindenkinek más, de nekem is azok a legérdekesebbek amikor nyomasztó túlerő ellenére tudott győzni 1-1 sokkal kisebb, de rendezettebb, jobban vezetett, fegyelmezettebb hadsereg. Ékes példáját adva, hogy már akkor sem a nyers erő volt sokszor 1-1 csatában a döntő tényező.
2021. okt. 7. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
Én azért tettem fel ezt a kérdést, mert most ismerkedek mélyebben a történelemmel. A középiskolai oktatás során csak átfutottuk a középkort. Te ilyen érdeklődőnek mint én melyik csatát mutatnád be és miért?
2021. nov. 6. 10:55
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
100 eves haborut nyugodtan tanulmanyozhatod. Nagyon erdekes a politikai hattere is, es volt egy jo par csata azido alatt.
2021. nov. 6. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
75%
Crécyi-csata.Ez a csata jelentette a lovagság hanyatlásának kezdetét.
2021. nov. 6. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

6. Azt nem mondanám. A lovagi harcmodor még nem is volt teljesen kifejlett a 14. század közepén. A késő 15. századra érte el a csúcsformáját.

Attól, hogy nem hoztak mindig instant diadalt, nem hanyatlottak.


A 100 éves háborút a Crécyi és Agincourti csata ellenére sem az angolok nyerték, csak nagyon szeretik ezt a kettőt hangoztatni.


Az angol hosszúíjászok csak speciális esetben tudták legyőzni a francia lovagokat, mint Agincourtnál, amikor a sárba ragadtak. De ott se ők vitték be a kegyelemdöfést, hanem a gyalogok, akik buzogányokkal estek a csapdába esett páncélosoknak (akik a sár miatt nem érték be az íjászokat, így azok kilőtték lovaikat). Maga a hosszúíj nem volt képes egyenesen átütni a lemezpáncélt, ezért használtak nyílesőt, mert így előbb utóbb betaláltak egy résbe. Csak ugye ezt azelőtt kellett, mielőtt beérték őket. 1429 - ben, jóval a Crécyi csata után, Pataynál letarolták az íjászokat, amikor egyenlő terepen küzdöttek.


A lovagi harcmodor hanyatlását a pike and shot warfare, tehát a lándzsafalba kevert korai tűzfegyveres katonák alkalmazása jelentette. Így emelkedtek fel a landsknecht zsoldosok, a spanyol terciók, a svájci pikások és a törökök is így győzték le a magyarokat Mohácsnál.


Ettől függetlenül még volt egy reneszánsza az egységtípusnak a lengyel szárnyas huszárok képében.


Attól nem lesz elavult valami, hogy nem működik minden esetben.

2021. nov. 6. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 kürasszír ***** válasza:
100%

# 7


A nehézlovasság rohama egészen a nagy tűzgyorsaságú elöltöltős és a hátultöltős puskák hadrendbe állításáig és bevetéséig, azaz egészen az 1859-1866 közötti időszakig csatadöntő lehetett.


Például a napóleoni háborúk idejére már csak az osztrák Császári-Királyi Hadseregben maradtak fenn a mellvértes nehézlovasok (kürasszírok), azonban előbb maga Napóleon, majd rövidesen a többi nagyhatalom is újra szolgálatba állította őket.


Napóleon egész lovashadtesteket szervezett, melyek fő csapásmérő ereje a vértes nehézlovasság lett, ezt szintén átvették más nagyhatalmak.

2021. dec. 12. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 kürasszír ***** válasza:
100%

# 7


Napóleonnál a nehézlovasság már állandó, gyors és mozgékony, ló vontatta tüzérségi támogatást kapott, ezek voltak a nyargaló ütegek.


A nyargaló ütegek ágyúinak kellett tüzérségi tűzzel megbontani a zárt gyalogsági alakzatokat, lehetővé téve a nehézlovasság sikeres csatadöntő rohamát.

2021. dec. 12. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

Nem igazán nevezném azt nehézlovasságnak, hogy volt egy mellvértjük. A kürasszírok csak azért voltak "nehézlovasság", mert a huszároknál nehezebb fegyverzetet viseltek, de a középkorban az még egy lovasíjásznak sem lett volna "nehéz" felszerelés, amit a korai modern korban nehézlovasságnak hívtak.


A 19. században a nehéz és a könnyűlovasság már annyira hasonlított egymásra, hogy teljesen alkalmasak voltak egymás feladatainak teljesítésére. Ezek inkább már csak skatulyák voltak. Mint a granadier, akik nem is használtak gránátot. Vagy ma a tengerészgyalogosok, akik a sivatagban harcolnak.

2021. dec. 13. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!