Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Németországnak lett volna...

Németországnak lett volna lehetősége megnyerni az első világháborút?

Figyelt kérdés
A másodikban nem volt érdemi esélye, de az elsőben kicsit más volt a felállás. 1917 után az Orosz Birodalom is kiesett képből, az USA is egy ideig nem akart belépni. Nekik nem is az amerikaiak, hanem a britek voltak a fő ellenség. Vajon ha más stratégiai döntéseket hoznak a németek, sikerülhetett volna eldönteni az ütközetet? Mi lett volna a következménye egy esetleges német győzelem esetén?

2021. okt. 14. 16:38
1 2 3
 11/23 kürasszír ***** válasza:
68%

# 8


Vitatom az állításaidat.


1874 és 1914 között Franciaország egy óriási erődítményrendszert, a híres Séré de Rivières-rendszert épített ki, Raymond Adolphe Séré de Rivières (1815 – 1895) mérnök-tábornok tervei alapján.


A Séré de Rivières-rendszer első vonala a francia-német határ hatalmas francia erődítményeiből állt, közülük a leghíresebb Verdun 19 erődből álló erődrendszere, más fontos elemei például Toul, Épinal és Belfort erődítményrendszerei.

[link]


A Séré de Rivières-rendszer második vonala a francia nagyvárosokat fedező, körkörös erődgyűrűkből állt.


A francia fővárost, Párizst egy kettős, egy külső és egy belső erődgyűrűből álló erődrendszer védte. A belső gyűrű 16 erődje Párizstól 3-7 km távolságra feküdve ölelte körül a várost, a második, külső gyűrű 22 erődje a várostól 20 km távolságra feküdt.

[link]



Lyont szintén két, egy külső és egy belső erődgyűrűből álló, 46 erődítmény alkotta rendszer, a híres Lyon-öv (ceintures de Lyon) védte.

[link]

[link]


NÉZZÜK AZ ÁLLÍTÁSAIDAT PONTRÓL PONTRA:


1.) EZT ÁLLÍTOTTAD: "Akkor még nem volt Maginot vonal, csupán néhány szétszórt és egyenként bevehető francia erőd volt a térségben, ilyenekkel találkoztak Belgiumban is, vagy később a verduni csaták során pont ezeket vették be a németek."


VÁLASZ: Fent leírtam, hogy a franciáknak egy komplett, az országhatárra és az ország belsejére is kiterjedő gigantikus erődrendszere létezett, a Séré de Rivières-rendszer, emiatt nem lehetett csak úgy, menetből lerohanni Franciaországot. Ezeknek az erődöknek a bevétele sem volt egyszerű feladat, 1916-ban Verdun ostrománál és a környező harcokban a németek 143 000 halottat veszítettek.


2.) EZT ÁLLÍTOTTAD: „Ha egyből a német-francia határon rohamoztak volna, akkor simán áttörnek és Párizs alá érnek, ami védtelen lett volna még akkor.”


VÁLASZ: Nem törnek át simán, mert ott a francia határvédő erődrendszer, a mögött pewdig ott áll a hatalmas létszámú francia hadsereg. Párizs sem volt védtelen, mert összesen 38 erődből álló körkörös, kétgyűrűs erődrendszer védte.


3.) EZT ÁLLÍTOTTAD: "A háború kitörésekor a németek előnye abban volt, hogy gyorsabban tudtak mozgósítani, a franciák több hét késéssel tudták csak a csapataikat feltölteni." Illetve: „Az elején rontották el, amikor időt hagytak a franciáknak, hogy mozgósítsanak.”


VÁLASZ: Összekevered a francia és az orosz hadsereget, nem a franciák tudtak lassan mozgósítani 1914-ben, hanem az oroszok.

Franciaország villámgyorsan tudott mozgósítani 1914-ben.

Lakosságához arányítva a francia hadsereg volt a legnagyobb a világon 1914-ben, hiszen 1914-ben a 39,7 milliós Franciaország 4 017 000 katonát tudott mozgósítani, míg a sokkal nagyobb, 67,8 milliós Németország 4 500 000 katonát.


4.) EZT ÁLLÍTOTTAD: "Az időelőnyt elpuskázták azzal, hogy Belgiumon keresztül körbe mentek, addig a franciák mozgósítani tudtak, ráadásul a belgák határait a britek garantálták és ez volt az oka, hogy ők is hadba léptek a franciák oldalán, kénytelenek voltak rá, mert a németek lerohanták a belgákat."


VÁLASZ: Alfred von Schliffen pontosan azért dolgozta ki a híres tervét, hogy a német-francia határmenti hatalmas francia erődítményrendszerek frontális megtámadását kikerülve, Belgiumon át hátba tudja támadni a franciákat.


A britek nem Belgium német megtámadása miatt léptek be az I. világháborúba, ez csak szimpla ürügy volt a beavatkozásra. Nagy-Britannia és Németország ugyanis az 1900-as évek elejétől kölcsönösen fő ellenségnek tekintették egymást, mivel Németország II. Vilmos császár akaratából a német flotta óriási fejlesztésével megkísérelte megtörni a britek világtengerek fölötti uralmát, azt az uralmat ami a világkereskedelem, így a világgazdaság fölötti brit dominanciát biztosította. a német flottafejlesztés a Brit birodalom létérdekeit fenyegette, ennek elhárítására csatlakozott Nagy-Britannia a németellenes francia-orosz szövetséghez, létrehozva előbb a franciákkal a kettős, majd az oroszokkal a hármas antantot. Belgium német lerohanása csupán ürügyet jelentett a briteknek a beavatkozásra, mivel ők mindenáron beléptek volna az I. világháborúba a németek ellen.

2021. okt. 15. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
A britek az antant-szerződés miatt mindenképpen beavatkoztak volna. Azért támadtak a Benelux államokon keresztül mert el akarták vágni az Anglia felől érkező utánpótlást, illetve a középső szakaszon nem volt megfelelő a közlekedési infrastruktúra nagyobb létszámú csapatok gyors felvonultatására. Akkoriban még nem voltak motorizáltak a csapatok, vasúton majd azt követően gyalogosan történt a harcterületre történő felvonulás. Ezzel együtt túlbecsülték a saját képességeiket, a létszámfölény igen gyorsan elolvadt. Ha a középső frontszakaszon támadnak akkor lehet másképp alakul a történelem, de nem így történt.
2021. okt. 15. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 kürasszír ***** válasza:
46%

# 10


Vitatom az állításaidat.


EZEKET ÁLLÍTOTTAD:


ÁLLÍTÁS: "Ha ellenben egyből a franciákra rontanak a németek hét hadsereggel, akkor az erődök bevétele után, amik nem voltak erősebbek, mint a belga erődök, a franciak mindig csak a rendelkezésükre álló létszámban és fegyverzetben eltörpülő kisebb csapataival kellett volna szembeszállni, amelyeket a hatalmas túlerő miatt mindenhol tropára vertek volna így mire Párizs alá értek volna, a franciák el is fogyhattak volna, mert egyszerre sosem lett volna jelentős haderejük, ami a siker esélyével szállhatott volna szembe a németekkel és ezért halomra ölték volna őket."


VÁLASZ: 1914-ben nem volt semmiféle elsöprő német túlerő a nyugati fronton. Ugyanis lakosságához arányítva a francia hadsereg volt a legnagyobb a világon 1914-ben, hiszen 1914-ben a 39,7 milliós Franciaország 4 017 000 katonát tudott mozgósítani, míg a sokkal nagyobb, 67,8 milliós Németország "csak" 4 500 000 katonát.


ERŐVISZONYOK A NYUGATI FRONTON 1914. AUGUSZTUS-SZEPTEMBER:


Németország: 68 hadosztály


Franciaország: 62 hadosztály

Nagy-Britannia: 6 hadosztály

Belgium: 6 hadosztály


Vagyis 68 német hadosztállyal szemben 62 francia állt.


ÁLLÍTÁS: "A belgák örömmel kimaradtak volna az egészből, a britek meg csak a belgák miatt léptek hadba."


VÁLASZ: A britek nem Belgium német megtámadása miatt léptek be az I. világháborúba, ez csak szimpla ürügy volt a beavatkozásra. Nagy-Britannia és Németország ugyanis az 1900-as évek elejétől kölcsönösen fő ellenségnek tekintették egymást, mivel Németország II. Vilmos császár akaratából a német flotta óriási fejlesztésével megkísérelte megtörni a britek világtengerek fölötti uralmát, azt az uralmat ami a világkereskedelem, így a világgazdaság fölötti brit dominanciát biztosította. a német flottafejlesztés a Brit birodalom létérdekeit fenyegette, ennek elhárítására csatlakozott Nagy-Britannia a németellenes francia-orosz szövetséghez, létrehozva előbb a franciákkal a kettős, majd az oroszokkal a hármas antantot. Belgium német lerohanása csupán ürügyet jelentett a briteknek a beavatkozásra, mivel ők mindenáron beléptek volna az I. világháborúba a németek ellen.

2021. okt. 15. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 kürasszír ***** válasza:
46%

# 10


Abban igazad van, hogy a francia erődök nem voltak erősebbek mint a belgák.


Viszont a francia erődök száma és a francia erődrendszer mérete sokszorosa a belgákénak.


Franciaországban csak a Lyon várását oltalmazó erődrendszer vetekedett a komplett belga erődrendszer méreteivel.

2021. okt. 15. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:

Lyonba nem jutottak el a németek, de mint írtam, a francia-német határnál lévő erődöket később simán bevették a németek, meglepően könnyen.

Az lehetséges, hogy a hónap végére már sikerült a franciáknak felállítani az általad írt haderőt, mert bőszen fegyverkeztek, minden nap ezredeket, hadosztályokat szereltek fel és napról napra erősebbek lettek.

2021. okt. 15. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 kürasszír ***** válasza:
46%

# 15


Bocs, de az akkori német-francia határ mélységben tagolt francia erődrendszerének egyetlen kulcserődjét sem vették be a németek az I. világháborúban, így át se törték magát a rendszert. Az északi erődszektorba valóban mélyen behatoltak, de az itteni kulcserőd, Verdun bevétele 143 000 német katona élete árán sem sikerült, így magát az erődrendszert sem törték át a németek. Franciaországba Belgium felől tudtak mélyen behatolni a németek, a belga-francia határvidék francia erod.


HADSEREGEK BÉKELÉTSZÁMA, 1913:


Franciaország (39,7 millió lakos): 700 000 fő


Németország (67,7 millió lakos): 800 000 fő


A francia hadkiegészítési és mozgósítási rendszer sokkal jobb volt, mint a németeké 1914 előtt. Konkrétan a világon a legjobb akkor.

A jóval kisebb Franciaország majdnem akkora hadsereget tartott fenn békében, mint a jóval népesebb Németország.


A franciák villámgyorsan mozgósítottak 1914 előtt.

2021. okt. 15. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 kürasszír ***** válasza:
46%

# 15


Verdun a német-francia határ északi erődszektorának francia kulcserődje volt.


A németek a belga-francia határ francia erődjeit vették be, de ezek jóval gyengébbek és kisebbek voltak a német-francia határ francia erődjeinél.

2021. okt. 15. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy érdemes lenne meghallgatnod ezt az előadást, amely nem a legrövidebb, de elég érdekes és a lényeget jól felvázolja a háború kezdeti szakaszáról, főleg a Schlieffen tervről és annak befuccsolásáról, de van szó a kezdeti hadműveletekről is.

https://www.youtube.com/watch?v=APf12yy3lVs

Lényegében Schlieffen 1905 ben kezdi meg a tervének kidolgozását és ekkor még valóban nem olyan erős a tüzérség, hogy le tudná rombolni a francia erődöket, ezért dönt a belgiumi oldaltámadás mellett, ám mikor a háború kitör, már léteznek a Krupp 44-es mozsarak, meg a 33-as OMM lövegek, amelyeknek egy féltonnás gránátja is kitakaríthat egy ilyen erődöt, ha telibe trafálja, de már túl sok energiát fektet a tervébe, ezért nem változtat rajta, meg ugye a háború kitörésekor már nem él.

Takaró Károly öt belgiumi támadó német hadseregről beszél és két elzásziról, én hatot és egyet említettem, ez felfogás kérdése, annyiban igaza van, hogy a franciák támadását két német hadsereg veri vissza Elzász-Lotaringiában, ám ezt követően ezek egyike részt vesz az ardenneki csatákban, ahol jelentősen hozzájárul a németek győzelméhez és tulajdonképpen ez foglalja el Luxemburgot.

A lényeg, hogy a hét német hadsereg tönkreveri a franciák öt hadseregét, amely ekkor a franciák rendelkezésére áll, főképpen a német túlerő miatt, mert a hadseregeikből nem csak több van, de több hadtest is van bennük, természetesen több emberrel.

Joffre visszavonja a szétvert francia hadosztályokat és a maradékukból és az újonnan felszerelt tartalékosokból ellenben kilenc hadsereget szervez, mire a németek a Schlieffen terv szerint Párizs alá érnek és a franciák pihentek, a német Első hadsereg meg hat hét alatt több, mint hatszáz km-t menetel harcolva, kimerültek és már nincsenek létszámfölényben, ezért sikerül őket megállítani.

Továbbra is az a véleményem, hogy a francia-német határon közvetlenül támadva a németek megnyerhették volna a háborút, a francia erődök nem tudták volna őket feltartóztatni, amelyek többsége amúgy is negyven évvel korábban épült és akkor is korszerűtlen volt már akkor, ha többször próbálták modernizálni őket.

2021. okt. 16. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 kürasszír ***** válasza:

# 18


A német és osztrák-magyar nehéz ostromtüzérség kalibere nem 44, illetve 33 cm, hanem 42 és 30,5.


Azt állítod, hogy egyetlen találata képes "kitakarítani" egy 420, vagy 305 mm-es kalibernek egy erődöt.


A valóságban nem így van.


Hiszen a belga Liege erődrendszerének leküzdése 140 német ágyú és 31 000 német katona bevetésevel 11 napig tartott. Liége kiiktatása több száz 420 és 305 mn-es telitalálatot igényelt.


A belga erődök 13 napig tartották fel a német főerőket 1914-ben. Ez elegendőnek is bizonyult a Schliffen-terv bukásához.


Csakhogy a német-francia határ francia erődrendszere sokkal nagyobb és komplexebb volt a belgánál.


Egyes francia erődök sokkal erősebbek is voltak a belgáknál, példa rá, hogy 1916-ban Verdun több hónapig sikeresen ellenállt a német ostromnak.


A németeknek 1914-ben hogy sikerült volna napok alatt bevenni Verdun erődrendszerét, ha 1916-ban több hónap alatt sem sikerült?


Márpedig Verdun a német támadás főiranyában feküdt volna 1914-ben, ha a németek délen mérik a fő csapást, azaz kikerülhetetlen.

2021. okt. 16. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 kürasszír ***** válasza:

# 18


Tehát Schliffen jól látta, hogy a német-francia határ francia erődrendszere sokkal erősebb, mint a belga, amit 1916-bam Verdun ostroma igazolt is.

2021. okt. 16. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!