Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Amerika miért rohanta le...

Amerika miért rohanta le Irakot és Iránt miért nem? Hagyományosan, 1978 óta nem Irán a fő ellenség a Közel-Keleten? A jövőben pótolhatják az Irán elleni háború megindítását?

Figyelt kérdés

Korábban éppen Irak volt Amerika fő szövetségese, akik 8 éven át harcoltak keményen, brutálisan Irán ellen (irak-iráni háború), ahol Amerika még a vegyi fegyverek bevetésében is segítette Szaddám Huszeint a győzelem érdekében.

Amerika fő szövetségese, Izrael is inkább Irán megtámadását szeretné, Irakot már lerendezték a '80-as, '90-es években, nem jelentett valódi veszélyt, fenyegetést 2003-ra.

Mintha valami tévedés történt volna Washingtonban, de nem lett kijavítva.



2022. jan. 18. 22:15
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
$$$
2022. jan. 18. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
25%
Mert nem bírtak volna velik
2022. jan. 18. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Mert az iraki hadsereg akkor már padlón volt. Az első Öböl-háborúban gyakorlatilag tönkreverték a légierőt, légvédelmet, a gépesített erők egy részét és a hadiipart. A szankciók csak súlyosbítottak az iraki haderő helyzetén, Szaddam hatalma sem állt már annyira stabil lábakon, a morál a béka hátsója alatt volt. Katonailag ziccer volt behúzni, minimális veszteségekkel, néhány hét alatt elfoglalható volt. Arra számítottak hogy utána beültetnek egy USA barát bábkormányt amelyik mindenben támogatja őket és a Szaúdiakkal karöltve stabil szövetséges ellenpólust képez nekik a Közel-Keleten a nélkül hogy a kezüket bepiszkítva saját katonákat kellene odaküldeni Irán megregulázására.

Irán katonailag még "egyben volt", hónapokig tartott a katonai elfoglalása. Az a) út egyszerűbbnek tűnt, de azóta tudjuk hogy ez nem jött be...

2022. jan. 18. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az azért elég rosszindulatú feltételezés, hogy az USA adta volna a vegyi fegyvereket Iraknak, bár persze nem lehetetlen, de nemigen volt rá szüksége, nem túl nehéz ilyeneket kifejleszteni.

Szaddam túl erős ember volt, igazi kardcsörtető és a vegyi fegyverek bevetése a kurdok ellen éppen hogy Fekete Péterré tették, de a lényeg a térképen van, Irak ott van Izrael szájában, meg Törökországgal is osztoznak kurd területeken és Irán nem csak messzebb van, de egy pillanatig úgy tűnt, hogy kezelhető lesz. A konfliktus Irán és Irak között választásra kényszerítette a Nato országokat és az USA-t, egy kissé ahhoz hasonlóan, mint a második világháborúban, bár ott adódott a szituáció, hogy a szovjetek lettek a szövetségesek, nem a fasiszták, mert a későbbiek fényében az is lehetett volna fordítva is akár, könnyen meglehet, hogy a hidegháború évei alatt bánták már, hogy nem úgy történt, ám amikor az orosz német háború kitört, akkor a németekkel már háborúba keveredett a nyugat, így természetes volt, hogy az ellenségem ellensége a barátom és minden más nézőpontot ideiglenesen félretettek.

Valami ehhez hasonló történt Irán és Irak esetében is, akkor Irak tűnt a rosszabbnak, a veszélyesebbnek, de a meggyengülése nem hozta azt az eredményt, amit vártak, Szíria is lángba borult, aztán az Iszlám állam lett a fő ellenség és jelenleg, hogy legyalulták, megint változott a helyzet.

Nehéz ezt nekünk megérteni, sok motívum közrejátszik, de a lényeg az Iszlám megosztottsága, a siíta és szunnita vallásháború, amely a katolikus és protestáns öldöklésre emlékeztet, az is változó intenzitással folyt másfél, két évszázadig. Ott is voltak meglepő fejlemények, például a katolikus Franciaország szövetségre lépett a református német, svájci országokkal, hercegségekkel a szintén katolikus Spanyolország ellen, de röviddel előtte meg a spanyolok segítségére támaszkodva irtották a francia hugenottákat a katolikus liga vezetésével, sőt még a muszlim oszmánokkal is képesek voltak szövetségre lépni a legkatolikusabb francia uralkodók a katolikus spanyolok ellenében, így tud változni a helyzet pillanatok alatt, ha egyszer a vallás, egyszer meg a politika uralja a helyzetet. Így az is benne van, hogy nincs olyan stabilitás, mint például a brit-amerikai, vagy a kanadai viszonyban, állanóan új helyzet adódik, aki mérsékeltnek számított, az megváltozik és szélsőségbe megy át, vagy jön egy új politikai, vallási vezetés és az minden a feje tetejére állít.

Jó példa erre Bin Laden, aki lelkes Amerikabarát arcát mutatta, amíg a szovjetek bent voltak Afganisztánban és boldogan elfogadta az USA támogatását, pénzét, fegyvereit és minden segítségét, létrehozva a saját szervezetét, ám amikor az oroszok kivonultak Afganisztánból, rögvest az USA ellen fordult, mert akkor már az lett a fő ellensége és ez nagyjából majdnem az összes résztvevőre érvényes, néha még a szaudiak is kirúgnak a hámból, vagy Libanon, de őket egyenlőre tudják kezelni, egészen addig, amíg a vallási fanatizmus közbe nem szól.

A közel-Keleten sosem lehet tudni, mi mivé fajul, lévén az oroszok és a kínaiak is állandóan bekavarnak, sütögetik a pecsenyéjüket és a muszlimok meg ahhoz dörgölődznek érthető módon, amelyik hatalom éppan az aktuális vezetésük malmára hajtja a vizet, azért ilyen bonyolult ott a helyzet, de mivel mi NATO tagok vagyunk, mégpedig kicsiny entitásként, muszáj nekünk az USA pártján állnunk, ami a szövetségünk vezető katonai és gazdasági ereje, mindaddig amíg ez fennáll, nem érdekünk ellene fordulni, sőt erre még lehetőségünk sincs.

2022. jan. 19. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
49%
Mondjatok rasszistának, de szerintem ha muszlimokról van szó, akkor egyik kutya, másik eb. Miattam azt csinálhatnak amit akarnak, mindaddig, amig az minket nem érint. A baj ott van, hogy az ő indulataik következményei egyre közelebb érnek hozzánk, lásd menekültek, lásd Irán atombomba törekvése.
2022. jan. 19. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!