Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Vidékiek! Ahol laktok, ott a...

Vidékiek! Ahol laktok, ott a visszavonuló német csapatok építettek ki lövészárkot a háború idején a szovjetek feltartóztatására, megállítására? Mit meséltek az öregek arról az időszakról?

Figyelt kérdés
Azt is írjátok meg, melyik megyében laktok, és a falu nevét is.

2022. febr. 17. 19:04
 1/9 anonim ***** válasza:
77%

A háborúnak az az időszaka már nem a lövészárkokról szólt, hanem a németek esztelen rombolásáról és meneküléséről.

Az én felmenőim sokat meséltek arról, miképp gyűjtötték össze a faluban a zsidót a fasiszta szardarabok, és miképp hajtották ezeket a szerencsétleneket el. Ez valóban emberi sorsokról szólt.

Aztán sokat meséltek a bombázásokról, és amikor tankok álltak meg a falu határában.

Meséltek az oroszok aljasságairól, az erőszakról, és arról, miképp vágta ki ez a tróger orosz faj a marhőából az élő borjút.

Igen, ezek megmaradtak. De hogy lövészárok.... ?

2022. febr. 17. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Felvidéki vagyok és igen itt voltak, az egész garam folyó mentén egy erős védelmi vonal volt ami Budapest elestéig tartotta magát
2022. febr. 17. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Én is felvidéki vagyok.

Igen, azokról a harcokról hallottam.

"Südwind" hadművelet pl.amit sikeresen hajtottak végre a németek. Az Oroszkán lévő múzeumban voltál már és a hadijátékokon?

2022. febr. 17. 19:41
 4/9 anonim ***** válasza:
84%

Nagyanyám Békésben volt kislány a háború alatt.

Sokat mesélt arrol az időszakrol. Kifejezet harci jellegű dolgot csak annyit, hogy a falu határában felállitottak a németek az ágyukat. A helyiek meg féltek, ha az oroszok ellezdik löni őket akkor szétlövik a falut.

Azon is csodálkozott, ahogy német katonákat bemutatják a filmekbe, hogy üvöltöznek es mindenkit fejbe lönek. Nem úgy emlékezet rájuk, pedig balos érzelmű volt mindig is.

2022. febr. 17. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Néhány helyen alakítottak ki un. megerősített védelmi pontokat lakott területen kívül is, de összefüggő bunkerrendszert, lövészárok rendszert nem építettek ki. Ahhoz túl gyorsan mozgott a front.
2022. febr. 17. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Fárasztó96 ***** válasza:
Nálunk Bács-Kiskun déli részén van a határba bunker szerűség, bár sose mentem oda egyikhez sem, hogy pontositsam, mi lehet az. Meg a rókákat sem akarom bántani, nehogy bajom legyen belöle. Anyám egyik nagypapája a tanácsházán volt akkor munkás (beteg volt, azért nem harcolt a fronton), ő mesélte a jegyet, hogy kellett az élelmiszerre meg mindenre, valahogy sikerült a nagyobb fejadagot megkapnia, igy "jól" éltek. A házukban a későbbi házsöprésre a lyuk is megvolt a padláson (a temetésre a pénzt is ott dugdosta, alig találtuk meg). Lövészárokról nem esett szó, az én nagypapám mesélte, hogy '56-kor a kukoricásban bujkálva jöttek haza.
2022. febr. 18. 03:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nagyszüleim házának egy-két gerendája még most is fekete kicsit, mert 1945-ben a visszavonuló németek felgyújtották a falut. A szemben lévő ház kertjében gyümölcsfaültetéskor találtak 250 repeszgránátot és 200 kézigránátot egy gödörben. A falu akkori 400 házából 80 maradt lakható, 40 menthető.

Van, amit Sztálin-orgona talált el, 1 km-ről a szovjetek is lőtték a falut.

A németek vissza akartak vonulni, de állítólag minden jármű, ágyú beleragadt a tavaszi sárba, és nagy fejetlenség volt, kínjukban gyújtogattak, mert nem akartak az ellenség kezére adni semmit.

A környékemen voltak a legnagyobb harcok, a Vértes még most is tele van robbanószerekkel. Zámolyon volt a világháború egyik nagy tankcsatája. Én fehérvárcsurgói vagyok.

2022. febr. 18. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Nálunk sok lövészárok maradt meg.
2022. febr. 19. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Az én dédapámat fiatalon sorozták be 44-be egy borsodi faluba kurityánba ahol most élünk a németek ott állítottak fel a kolostronál (amit lebombáztak szóval csak rom már) légvédelmi ágyúkat aztán mikor elérték őket a ruszkik valahogy egészen berlin ostromáig kihúzták mondjuk harc nem nagyon volt mert mikor az arcvonal túlment borsodon már nem érte meg harcolni mert maradhattak kb egy teherautóra valóan 5 német akik tán pont a donnál harcoltak a visszavonulásnál meg a német csapatok helyett véletlenül a magyarokhoz csapódtak erre meg akkor jöttek rá mikor már a német és a magyar erők több 100 kilométerre voltak.


És hát a häború végével a magyar katonák köztük dédapám aki már eddig is itt lakott beköltöztek a faluba na meg az 5 németből 3 szintén mivel jó kapcsolatot alakítottak ki egymás közt

2022. márc. 19. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!