Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az infrás légvédelmi rakéták...

Jeffrey Spender kérdése:

Az infrás légvédelmi rakéták miért veszélyesebbek a repülőkre / helikopterekre, mint a radarosak ?

Figyelt kérdés

Az eddigi légiháborúk során mindkét fajtát lőtték a gépekre, a radarosak jó eséllyel lerázhatók, addig az infrásak súlyosan megrongálják, vagy akár teljesen tönkre teszik a repülőt, az Igla / Sztinger képes leszedni az F-14-es Tomcat / F-16-os Falcon / Szu-30 / 34-es Flanker / Fullback féle nagyvasakat is.


És most is Ukrajnában elég rossz veszteségi rátával bírnak a Kamovok a MANPAD-ek miatt.


2022. ápr. 23. 13:40
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Igen is és nem is.


A kis hatósugarú infravörös önirányítűsú légvédelmi rakéták két ok miatt veszélyesek:

-csak közelről indíthatók, így az indítás után kevés az idő a hatékony ellentevékenységre

-nincs előjele az indításnak


A félaktív és aktív radaros önirányítású légvédelmi eszközök nagyon nagy részénél az indítás előtt van egy aktív kereső radar ami a besugárzásjelzőn azonnal megjelenik és arról is kap infót a pilóta ha átvált kereső üzemmódról megjelölő/rávezető üzemmódra illetve az aktív radaros önirányítású rakétákról is van legalább irányinformáció.


Az infravórós önirányítású rakéták képesek bármit leszedni, aminek a hőképe megfelelő mértékben elüt a háttértől, tökmindegy hogy za orosz,amerikai vagy európai repülőeszköz: ha van forró pontja amire a keresőfej rá tud állni és leközdési határokon belül van akkor azt leszedi( a modernebb keresőket már a csalik sem viszik félre ).


Sok repülőn van olyan rakétaindításra figyelmeztető rendszer ami a rakétahajtómű beindulására riaszt ( hasonlóan működik,mint a rakéta keresőfeje ), viszont a Stingerek indíthatók árnyékos, fás területről is akár és így kisebb az esélye, hogy a rendszer észleli az indítást.


Ezzel szemben a "radaros" rakéták általában nagyobbak, az indítókomplexum is nagyobb ( meg persze a hatótáv is ) viszont a keresőradart messzebbről ki is lehet szúrni.


A légiharcrakéták esete is hasonló: a Sidewindert jóval kisebb távolságról indítják, mint mondjuk egy Amraamot vagy anno a Phoenixet. Az infrás Sidewindert max 1-3km-ről, míg a Phoenixxel nagy magasságban közeledő célra tüzelhettél akár 100km-ről is. Minél nagyobb a távolság a indító és a célgép között annál jobbak az esélyek.


Az amerikaiaknál már 30 éve téma a gépek infravörös keresztmetszetének/felderíthetőségének csökkentése, igazán hatékonyan eddig talán csak az F117-nél és a B2-nél oldották meg, de az F22 is elég jól sikerült. A Szu-57 végéből meg kiáll két nagy, forró acéltest :)

2022. ápr. 23. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Az #1-es tökéletesen jól leírta. A radarrávezetésű észlelhető, aktív v. passzív ellenintézkedés tehető (zavarás, chaff, hatótávra kívüli manőverezés stb.), nagyobb távolságból is indítják. Egyben ez az "előnye" az infrához képest. Az infra a közelharc, a közeli indítás fegyvere, de nagy távolságban nem használható.
2022. ápr. 23. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!